Problémy DAB ve Švédsku: veřejnoprávní rozhlas omezí podporu, soukromníci nejeví zájem

Digitalní rozhlasové vysílání DAB/DAB+ narazilo ve Švédsku. Tamní nejvýznamnější soukromé stanice skupin Bauer media a NENT/MTG už poněkolikáte odložily proces spuštění řádného vysílání kvůli chybějícím garancím týkajícím se zachování III. pásma pro potřeby digitálního rozhlasu. Toto pásmo je klíčové pro systém DAB, jelikož jej podporuje většina digitálních přijímačů dostupných na trhu.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Soukromí vysílatelé s licencemi od roku 2014 žádají o další odklad

Soukromé nadnárodní skupiny NENT (původně MTG) a Bauer mají své licence pro DAB v platnosti od roku 2014, už čtyrikrát však požádaly o odklad zahájení řádného vysílání. Platnost těchto licencí skončí v roce 2021 a v tuto chvíli není jasné, zda jejich držitelé projeví zájem působit ve standardu DAB i v dalších letech. Důvodem je nejasná budoucnost frekvencí pro DAB v této nejlidnatější skandinávské zemi.

Soukromí vysílatelé požadují po švédské vládě garance, že tzv. III. pásmo bude zachováno pro digitální rozhlas i po roce 2027. Jeden z návrhů ale počítá s vyčleněním celého pásma pro armádní účely, čímž by systém DAB přišel o jediné stabilní frekvence nutné ke svému provozu. Digitální rozhlas sice může fungovat i v L pásmu, ale III. pásmo je považováno za perspektivnější díky širší nabídce vhodných přijímačů.

Švédsko odmítlo přechod na DAB už v roce 2015

Švédsko odmítlo trvalý přechod na DAB/DAB+ už v roce 2015. Hlavním důvodem tehdy byla chybějící podpora privátního sektoru a poměrně nízká znalost této platformy u běžných posluchačů. Multiplexy pokrývají necelou třetinu obyvatelstva, poslechovost rádií vysílajících v DAB/DAB+ však nedosahuje ani jedno procento. Jde přitom o dlouhodobý stav.

Švédský plán z roku 2014 počítal s tím, že řádné celoplošné vysílání DAB mělo být spuštěno v roce 2016 a „analogové ticho“, tedy vypnutí FM pásma by nastalo v roce 2022. Tento plán nakonec vláda odmítla s tím, že by bylo nutné nahradit a vyměnit až 10 milionů rozhlasových přijímačů. K nucené výměně všech FM přijímačů však nebyl a není důvod, jelikož vypnutí FM pásma si nevyžaduje žádná mezinárodní dohoda ani nařízení.

Veřejnoprávní Sveriges radio nepočítá s další podporou DAB

Vlažný postoj soukromých skupin Bauer a NENT/MTG není jediným problémem rozvoje digitálního rozhlasu ve Švédsku. Rovněž veřejnoprávní rozhlas Sveriges RadioSR už loni oznámil, že po vypršení platnosti dočasných licencí neplánuje dále investovat do DAB a soustředí se na investice do online platforem. Reálně tak hrozí útlum digitálního terestrického rádia ve Švédsku po roce 2021.

Obdobný vývoj lze vysledovat i ve Finsku, které rovněž odmítlo plošný přechod na DAB a neuvažuje o vypnutí FM pásma. V jiné situaci je Norsko, kde celoplošní hráči vypnuli své FM vysílání v roce 2017. Platforma DAB i přesto nenašla většinovou odezvu u posluchačů. Zhruba 50 procent lidí zůstalo u poslechu regionálních a lokálních stanic, které setrvaly v FM pásmu. Další posluchači upřednostňují přeshraniční příjem FM rádií ze sousedního Švédska.

Doporučené informace v angličtině:

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. PV

    tyhle dvě věty za sebou budí dojem že většina poslouchá fm a to není pravda… „:Zhruba 50 procent lidí zůstalo u poslechu regionálních a lokálních stanic, které setrvaly v FM pásmu. Další posluchači upřednostňují přeshraniční příjem FM rádií ze sousedního Švédska“

    1. juko

      Podíl je zhruba 50:50, nebylo mým cílem vytvořit dojem, že FM má většinu. Na druhou stranu stažení celoplošek z FM pásma výrazně pomohlo regionálním rádiím.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .