Digitální rozhlas v Norsku: Příběh o vypnutí FM pásma nemá pozitivní konec

ANALÝZA – Norsko loni v prosinci završilo proces vypnutí celoplošného rozhlasového vysílání v FM pásmu a přechod na digitální terestrickou platformu DAB. Tento proces nakonec nedopadl podle představ vysílatelů ani posluchačů. FM na lokální úrovni zůstalo – a zůstali u něj posluchači, kteří až z poloviny odmítli přejít na digitální příjem.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Neúplné vypnutí FM pásma přineslo velké problémy

Se zajímavou sérii analýz přišel blog Digital Radio FM Insider, jenž v angličtině podrobně informuje (nejen) o procesu vypínání FM pásma v Norsku a přechodu na digitální rozhlasové platformy. Tento proces se v Norsku ale víceméně zadrhl na tom, že v FM pásmu mohou zůstat regionální a lokální stanice – prozatím do roku 2021 – a perspektivně i v dalších letech.

Celoplošné rozhlasové stanice včetně veřejnoprávního NRK a soukromé stanice patřící do skupin MTG a Bauer media jsou však nyní dostupné výhradně digitální cestou. V Norsku vysílá několik desítek nových celoplošných stanic, které se vešly do éteru díky většímu prostoru v digitálních platformách. Většina těchto stanic ale patří do portfolia zmíněných dvou vlastnických skupin.

Po několika měsících od skončení celoplošek v FM pásmu lze konstatovat, že přechod se nepodařil. Celoplošné stanice prostřednictvím digitálních multiplexů nyní poslouchá odhadem jen polovina obyvatel. Tržní podíl digitálního a analogového poslechu je tak v podstatě vyrovnaný i přesto, že v FM pásmu nevysílají nejžádanější komerční stanice, ani veřejnoprávní rozhlas.

Až polovina posluchačů zůstala u FM pásma

Zhruba polovina posluchačů zůstala u FM pásma navzdory výraznému omezení programové nabídky. Rozhlasové stanice veřejnoprávního NRK přišly v průběhu přechodu na DAB až o 20 procent posluchačů. U soukromých stanic z portfolia Bauer Media a MTG se průměrný pokles odhaduje na 15 procent.

V případě soukromých rádií jsou problémem i mírně nižší příjmy z reklamy navzdory tomu, že obě klíčové mediální skupiny výrazně rozšířily svou programovou nabídku – kvantitativně nyní provozují až 31 celoplošných programů. Ve většině případů ale jde o žánrové hudební streamy bez výraznějšího mluveného slova nebo jiného zajímavého obsahu.

Pokles hodnot poslechovosti i příjmu z reklamy se dal do jisté míry očekávat. Lze předpokládat, že jde o přechodný jev a časem se čísla vrátí do normálu. Tento vývoj však může způsobit, že vlastníci rádií na jiných trzích budou mnohem obezřetnější a setrvají u FM pásma déle než původně zamýšleli.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Nový argument pro zachování FM pásma: posluchači jej vyžadují

V případě přechodu na digitální rozhlasové vysílání není vypnutí analogového FM pásma nezbytné. Tento krok ale může stanicím přinést určité úspory v nákladech za šíření a umožnit větší formátovou rozmanitost rozhlasových stanic.

Praktické chování posluchačů však přineslo zásadní argument pro ty, kdo odmítají plošné vypnutí FM pásma. Výrazně totiž stoupla poslechovost norských regionálních a lokálních rozhlasových stanic, které v FM pásmu zůstaly, v některých případech i několikanásobně.

Vypnutí FM pásma hodnotí negativně až 60 procent respondentů

V příhraničí se Švédskem nebo Finskem rovněž stoupá zájem o poslech FM rádií ze sousedního státu. V těchto zemích není vypnutí analogového vysílání na pořadu dne.

Praxe tedy ukázala, že většině posluchačů víceméně vyhovuje nabídka rádií v původním FM pásmu a nemá příliš smysl je nutit do nových platforem. Podle průzkumů až 60 procent obyvatel hodnotí vypnutí FM pásma negativně nebo spíše negativně.

DAB může dlouhodobě koexistovat s FM a své nadšené posluchače si jistě najde. Nelze ale předpokládat, že by se tato platforma mohla v nejbližších 10 až 15 letech stát většinová.

Vývoj v Norsku budeme i nadále sledovat. Ve druhé části analýzy jsme se zaměřili na vnímání DAB v norských médiích a podíváme se na argumenty těch, kdo požadují opětovné rozvysílání vypnutých FM frekvencí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .