Nový rok s sebou nese změnu grafiky rádií, poslechněte si novinky z VKV

radiostareAUDIO UVNITŘ – Zvukový obal rádia většinou obměňují na počátku roku, některá se ke změnám odhodlávají až nyní, v březnu. Budete mít možnost si poslechnout novinky z oblasti zvukového obalu, staničních hlasů a self-promotion. Ohlédneme se za novinkami prvních dvou měsíců (z oblasti zvukového grafiky) a nahlédneme i krátce do měsíce března. Poslechněte si novinky několika českých rádií.

Na úvod roku 2012 přichystala redakce RadioTV speciál s nejlepšími ukázkami zvukové tvorby českých rádií. Jelikož i nadále rádia mění obaly a vysílají novinky, rozhodli jsme se dnes přinést malé ohlédnutí za prvními více než dvěma měsíci letošního roku. Přijměte pozvání k poslechu dalšího speciálu RadioTV.

NENECHTE SI UJÍT:
To nejlepší z českých velmi krátkých vln za rok 2011 (1.díl)
To nejlepší z českých velmi krátkých vln za rok 2011 (2.díl)
To nejlepší z českých velmi krátkých vln za rok 2011 (3.díl)

To nejlepší z českých velmi krátkých vln za rok 2011 (4.díl)

Rok dobra a nové grafiky zahájil Impuls

Rádio Impuls vstoupilo do roku 2012 s mnohými novinkami, rozšiřuje totiž své aktivity na rozhlasovém trhu, dle svých slov „netradičním směrem”. Nejvýraznější novinkou je nová iniciativa „Pošli to dál“, která si klade za cíl „vykouzlit úsměv na rtech těm, kteří to nejvíce potřebují“. Lednové programové změny odráží „proměny posluchačských potřeb a preferencí a současně přinášejí zjednodušení a zpřehlednění vysílání“.

PSALI JSME: Rádio Impuls se na začátku roku 2012 výrazněji mění a zahajuje rok dobra

Vzhledem k úspěchu hlavní zpravodajské relace „Sedm minut v sedm” zavádí stanice začátkem roku 2012 druhé „velké” zprávy ve 12:00, jejichž účelem je v prodlouženém čase obsáhleji informovat o aktuálních událostech dne. Zpravodajství v roce 2012 navíc stanice posiluje zařazením většího množství reportáží, anket, rozhovorů a glos, které své místo ve vysílacím schématu dostanou pravidelně ve 30. minutě každé vysílací hodiny,” udává výčet novinek Rádio Impuls. Nový bude i slogan: „Zprávy, kterým důvěřujete”.

Významnou změnou je nasazení nového zvukového obalu. Rádio Impuls do vysílání zařadilo nové hudební jingly, nový zvuk dostaly zpravodajské relace (Zprávy, Počasí, Doprava 007), pořady Haló, tady Impulsovi a Fanda a jeho česká banda.

Nová zvuková grafika Rádia Impuls

Prodloužené ráno a nový hlas Rádia Petrov

Jihomoravské Rádio Petrov od poloviny ledna opustilo stávající staniční hlas a vystřídal jej herec Petr Štěpán. Server Mam.cz upozorňuje, že hlas herce Štěpána slýchají i posluchači olomoucké regionální jedničky Rádia Haná, to ovšem pomalu přechází na nový. Nejvýraznější rolí Petr Štěpána je role v seriálu Ošklivka Katka (TV Prima).

Z ARCHIVU: Rádio Petrov uvedlo nový zvuk a webrádia

Přes změnu staničního hlasu nedochází ke změně zvukové grafiky, tu používá Rádio Petrov od září 2010. Novinkou je rozšíření ranního proudu s Jirkou Rejzkem (5.30 – 10.00), dopolední čas moderuje Alena Kastnarová (10.00 – 15.00).

Nový staniční hlas Rádia Petrov

Evropa 2 překopala schéma

Od začátku ledna obíhalo ve vysílání tajemné promo na datum 12. ledna 2012. Čas označoval zahájení nového vysílacího schématu rádia Evropa 2. Po sedmi letech se do dopoledního vysílání Afterparty vrátil známý Pavel Cejnar, ten si mění čas s Liborem Boučkem (nyní 15-18). Středeční večer servíruje posluchačům Evropy 2 novou show Rebélie Tobiho a Vladimíra. „Jak už název napovídá, půjde o dvouhodinovou show dvou neřízených střel Davida Tobiáše a Vladimíra Skórky se spoustou vtipných postřehů. Součástí každého všednodenního večera bude rubrika Bravíčko, taková vztahová poradna s hodně velkým nadhledem,” říká Jitka Augustinová k nové show. Repríza se vysílání v neděli od 20.00 do 22.00.

SOUVISEJÍCÍ: Evropa 2 aktualizuje vysílací schéma, představuje novou show Tobiho a Vladimíra

Start moderovaného víkendového vysílání se přesouvá na osmou hodinu, posluchače dopoledním vysíláním provedou Petr Cerha (Nasty) a nově Ondřej Havlík (En.dru) s pravidelnou rubrikou Škola beatboXXu. Sobotní a nedělní odpolední vysílání moderují Ondra Vodný a Martin Hovorka.

Rebélie Tobiho a Vladimíra na Evropě 2

Upgrade grafiky Rádia Rubi a Maroshovy kameňáky

V první polovině ledna mělo napilno i Rádiu Rubi. Pozorní posluchači už vědí, že na začátku letošního roku Rádio Rubi posunulo playlist dál, energický pop, taneční hudba a devadesátá léta – pilíře zůstávají, větší prostor získávají i hity z počátku 21. století.

ROZHOVOR: Klub 90′ má na Rádiu Rubi obrovskou odezvu, říká Marek Berger

Ranní show po 8. hodině moderují hned dva známé hlasy – Vítek Šoukal a Pavlína Matulová. Inovací se dočkal i zvukový obal, Rádio Rubi spolupracuje nadále s Petrem Krečmerem.

Z ARCHIVU: Rádio Rubi v létě upřednostní muziku, osvěžuje zvukový obal a hraje na přání celý den

V programu Rádia Rubi se dostává ke slovu i novinka Maroshův kameňák, známý DJ Marek Berger (mimo jiné též programový ředitel) každou hodinu vždy po prvním songu dá k dobrému jeden vtip nebo kameňák.

Mix zvukové grafiky Rádia Rubi

Rádio Rubi a Maroshův kameňák (22. února 2012)

Rádio Haná pokračuje v obměně obalu, má i hlavní zprávy

Rádio Haná nasadilo od 23. ledna do svého schématu několik novinek. Mimo jiné klade větší důraz na zábavu z vlastní produkce, v lednu skončily všechny licenční formáty. Postupnými změnami prochází též zvukový obal, nový staniční hlas získává větší prostor. Největší změnou jsou úpravy zpravodajství.

PSALI JSME: Rádio Haná upravuje zvukový obal, představila hlavní zprávy a rozšiřuje zábavu

Větší porci regionálního zpravodajství dostávají od poloviny ledna posluchači Rádia Haná. K tradičnímu zpravodajskému souhrnu z regionu a sportu připravuje zpravodajská redakce i tzv. „Hlavní zprávy”, v ranním vysílání v 6.55, 7.55 a 8.55 přináší posluchačům servis z domova, světa a sportu. Hlavní zpravodajské relace v 11.55 a 15.55 jsou doplněny o Hanácký alarm.

REPORTÁŽ: Rádio Haná, první soukromé rádio na střední Moravě, velkolepě oslavilo 20. narozeniny

Rádio Haná pokračuje v kontinuálním obměňování zvukového obalu. V lednu představilo nový zvuk některých pravidelných formátů, zpravodajství a oblíbené Procházky pamětí. Upravený je i tzv. „otvírák”, tedy jingl otevírající danou vysílací hodinu.

Self-promotion Rádia Haná na zpravodajství

Drobné novinky na Rádiu Krokodýl

Brněnská jednička, Rádio Krokodýl, též přistoupilo k drobným inovacím ve zvukovém obalu. Posluchači je možná nezaregistrovali, ale přeci jen menší změny se odehrály (ti pozorní určitě vědí). Například upoutávka na soutěž Krokodýlí zvuky, prachy do tvý ruky. Upraveny byly též jingly ranní Devadesátky, respektive spojovací znělky. Poslechněte a posuďte sami.

Novinky ve zvukovém obalu Rádia Krokodýl

Rádio Blaník se Svěrákem a Uhlířem

V programu Rádia Blaník se usídlila velká novinka – Blanické notování s Uhlířem a Svěrákem. Pánové Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák se společně potkávají ve vlastním rozhlasovém pořadu vůbec poprvé, jejich premiérová rádiová spolupráce je na programu každé úterý v 15.10. V jednotlivých vydání zavzpomínají na jednu ze svých známých písniček. Ta hned poté zazní přímo ve vysílání.

NENECHTE SI UJÍT: Dopolední vysílání Rádia Blaník s novinkami, Uhlíř a Svěrák si už od ledna notují

První tři hity v hodině jsou od února pouze české. Ve vysílání Rádia Blaník dostávají prostor písničky, kterým posluchači rozumí.

Blanické notování s Uhlířem a Svěrákem

Změna u slovenského Radiožurnálu

Čtenáři RadioTV už zaregistrovali, že novou grafikou se může pochlubit i Slovenský rozhlas 1 – Rádio Slovensko. S nástupem nové programové struktury rozšiřuje SRo 1 proudové vysílání. Večerní program po 20. hodině zaujímá pořad „Dobrý večer, Slovensko”, klasické vysílání s informacemi o počasí, tématem dne a zajímavými rozhovory. Nově zavádí Slovenský rozhlas moderované vysílání i o půlnoci, „Noc na Slovensku” lze připodobnit k českému Nočnímu Radiožurnálu.

PŘEČTĚTE SI: Slovenský rozhlas upravil programovou strukturu, první okruh vysílá živě celý den

Další změnou je nová zvuková grafika, ta prý používá motivy britského BBC Radio London, resp. Rádia Impuls v jeho počátcích. Nový zvuk Rádia Slovenska přináší s sebou nový slogan, heslo „Vaše Slovensko – Vaše rádio” střídá „Rádio Slovensko – Informační rádio“. Změny ve vysílání mají za cíl zdůraznit informační charakter stanice.

Zdroj: Marketing&Media

Rádio Sázava je nově zpívané

Od pondělí 27. února zní nově i Rádio Sázava. Nový zvukový obal je pojat jako mozaika, kterou chce Rádio Sázava průběžně obměňovat tak, aby vytvářela dojem svébytného rádia, říká pro RadioTV ředitel rádia Miroslav Pýcha. Většina regionálních rádií má jedno studio a mnoho dokrývačů. My chceme mít především jeden silný vysílač a vstupovat do programu z více regionálních studií. Věřím, že tato různorodost bude pro posluchače zpestřením,“ uvedl v lednu ředitel Pýcha pro RadioTV.

DOPORUČUJEME: Rádio Sázava zavádí moderované bloky a speciální pořady

Denní moderované bloky otevírá pražské studio od sedmi do jedenácti hodin, odpoledne a večer obstarává studio ve Vlašimi, které se nachází v prostorách městského úřadu. „Toto studio určitě nadchne zejména bývalé posluchače Rádia Limonádový Joe, neboť jsme v něm použili techniku a vybavení, z něhož vysílali Limonádnící,“ řekl Mirek Pýcha serveru RadioTV. Rádio Limonádový Joe kdysi patřilo mezi kultovní pražské alternativní stanice. Přímo v éteru působilo do konce roku 2001, pak ještě několik let vysílalo archivní pořady na internetu.

Zdroj: Marketing&Media

Radio City 93,7 FM a Hitrádia s Mileniem

Hudební novinka Milenium pražského radia City 93,7 FM poprvé dolehla k uším posluchačů 29. února 2012. Nový hudební speciál Milenium s René Hniličkou obsadí 21. hodinu ve všední dny, dosavadní blok Devadesátka se posune na 20. hodinu. Radio City pro své posluchače plánuje spuštění stejnojmenného webrádia Milenium, hrát bude non-stop hity z let 2000-2010.

SOUVISEJÍCÍ: Radio City Milenium už brzy, doplní jej hudební speciál v programu

Každý všední den po 21. hodině naladí posluchači hodinu Milenium, na svědomí jej bude mít hudební expert René Hnilička, jehož znají posluchači z dalšího speciálu Devadesátka. Tentokrát ovšem v playlistu budou dominovat interpreti jako Shakira, Dido, Black Eyed Peas, ale i čeští Kryštof, Aneta Langerová nebo Divokej Bill. Novinku představila kromě radia City 93,7 FM i Hitrádia

Self-promotion na Milenium s René Hniličkou (radio City 93,7 FM)

Self-promotion na speciál Milenium (Hitrádio Orion)

Frekvence 1 posílena o Markétu Mayerovou

Diana Kobzanová z odpolední show Styl k 1. březnu odešla, dobrovolně, jelikož si chce odpočinout a nabrat nové síly. Její kolega Roman Mikesch zůstává a do tandemu přibírá ostřílenou Markétu Mayerovou. Všední dny od 14. do 17. hodině provází posluchače na cestu z práce.

PŘEČTĚTE SI: Michel Fleischmann slaví šedesátku

Od ledna se do vysílání vrátil také Petr Jablonský a jeho plejáda hlasů známý osobností doplňuje ranní vysílání rádia Frekvence 1.

Teaser na odpolední Styl s Markétou a Mikeschem

Kiss 98 s Janem Maxiánem v hlavní roli

K velké změně se odhodlalo i pražské rádio Kiss 98. Nejen, že inovuje zvukový obal, představilo nový staniční hlas. Od pondělí 5. března promlouvá k posluchačům charizmatický hlas herce a dabéra Jana Maxián, znát ho ovšem mohou i fanoušci hudebního tělesa Nightwork.

Zvukový design provedl Martin Hájek, grafika se inspiruje dosavadním obalem. Jingly dostávají nové aranžmá a přichází se zcela novými prvky. Ve vlastní produkci vznikal zvukový obal více než dva měsíce.

Mix nové zvukové grafiky rádia Kiss 98

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .