Nové stanice Českého rozhlasu poslouchá 62 tisíc lidí týdně

cesky-rozhlas-logo-5-651

Nové značky stanic, které Český rozhlas spustil v době ředitelování nynějšího šéfa Petera Duhana, přilákaly souhrnně 62 tisíc posluchačů týdně. Do této kategorie můžeme zařadit ČRo Jazz, ČRo Plus i dětské Radio Junior.

Přitom stanici mluveného slova ČRo Plus nelze tak úplně vnímat jako novou, jelikož jde o vylepšení dosavadní analytické stanice Šestka. Okruh Plus vznikl spojením tří okruhů, kde dominovalo mluvené slovo – patří sem bývalé zpravodajské Rádio Česko, analytická Šestka i vědecký okruh Leonardo. Český rozhlas ale doplatil na spor s mediální skupinou Lagardere, která odkoupila držitele licence k českému vysílání stanice BBC World Service, a musel opustit FM frekvence BBC. Doplatil na to nižší poslechovostí své nové stanice Plus, která láká o polovinu méně posluchačů než Rádio Česko, Šestka a Leonardo dohromady. Navíc, programové síti BBC, kde mohou posluchači slyšet program Studio ZET, se podařilo udržet poměrně zajímavou posluchačskou obec čítající až 52 tisíc posluchačů týdně.

Další nové značky rozhlasu zaujaly menšinové publikum v jednotkách tisíc posluchačů. Dětské Rádio Junior si alespoň jednou týdně naladí 17 tisíc lidí a žánrový ČRo Jazz i přes viditelnou kampaň zaujal jen tři tisíce posluchačů, tedy alespoň ve stávající vlně průzkumu RadioProjekt.

V průběhu tohoto týdne vám přineseme podrobnou analýzu týdenní poslechovosti všech stanic v České republice.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Jose

    Tak je celkem logické, že 3 stanice dají 80 tisíc a 1 stanice dá 45 tisíc.
    To je to, co říkám už 20 let, že lidé touží po specializaci a vyhraněnosti.
    A samozřejmě několik speciálek udělá vce posluchačů nežli jeden guláš, kočkopes nebo všeobecnost, to je přece jasné a naprosto logické. Přesto si ČRo takové guláše pěstuje, tedy RADIOŽURNÁL , naprosto nesnesitelná věc. Defakto všechny regionální stanice atd. Ovšem zde učinil krok k omezení specializace a vyrobil PLUS. Nic méně musím PLUS pochválit, tedy myslel jsem si, že to bude horší. Není. Tím, že to převzalo většinu ze šestky a je to jen šmrcnuté Leonardem a Českem je to velice dobré. Tedy jsem až překvapený, jak je to dobré a mně se ta stanice líbí. Na víc se zvýšila podstatně dostupnost.
    Dříve jsem to velice sporadicky poslouchal z DVB-S a DVB-T. Nyní, tím jak je to v DAB+ je to pro mne podstatně dostupnější. Jsem v poslední době doslova nadšený a unešený, už snad 3 týdny. Ze stanice ČRo JAZZ HD, kterou si pouštím denně několik hodin. To je přesně taková speciálka, jak má být. No a když už jí mám po několika hodinovém poslechu dost, tak jen přecvaknu buď na mé další oblíbence z řad ĆRo, tedy ČRO RADIO WAVE nebo na ty, kteří se oblíbenci pomalu, ale jistě stávají a to ČRo PLUS. Mám je pěkně takhle za sebou. Předvolba 1 ČRO JAZZ HD, předvolba 2 ČRo RADIO WAVE. Předvolba 3 ČRo Plus. Pak mám soukromé rockové rádio GAMA a pak už německé rozhlasové stzanice vysílající v DAB+. Opravdu jsem se bál, že to bude o moc horší, tím, že v podstatě zachovali šestku a jen tomu dali nádech a nepatrné okořenění z Leonarda a Ćeska. Je to opravdu dobrá až výborná stanice. Myslím, že Stanice jako ČRo JAZZ HD, ČRO RADIO WAVE, ČRo PLUS, ČRo Junior, ČRo D-Dur, ČRo Vltava opravdu mají smysl a jsou dobré. Kde je chyba je ČRo Radiožurnál a ČRo regiony. To je bída a utrpení. Na konkurečním webu Digi Zone se v diskuzi objevil jeden velice zajímavý názor a až extrémní požadavek. Aby TELEKO do svého multiplexu DAB zařadilo ČT24 v DMB, když ČRo neumí a není schopné provozovat kvalitní rozhlasovou zpravodajskou stanici. V DMB vysílá např. ARD nebo RTL. Ale u nás je zatím málo přijímačů pro DAB+ a už skoro žádné ještě i s obrazovkou pro DMB. Nic méně, je to jasný důkaz toho, že ČRo to s tím podivným hudebním doprovodem na Radiožurnálu stále nevyřešilo a nejspíše nikdy už nevyřeší. Stejně jako zřejmě jen velice obtížně dokáží nebo spíše nedokáží umravnit ty své přebujelé regionálky tak aby to k něčemu bylo. Nic méně já jsem nyní s ĆRo spokojený. Stanice ČRo JAZZ HD, ČRO RAdio Wave a ČRO PLus jsem si opravdu oblíbil. A to mi stačí.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .