Noční úlovky z éteru: Uzlovo Červenání, scénky, hudba a bez reklam!

noc_onair

AUDIO UVNITŘ – Noční rozhlasový éter je sice většinou mrtvý, to jest při naladění rádiového přijímače vám většinou hraje automat, záznamník, robot, počítač či jiná neživá entita. Většinou navíc nabízí jen hudbu, hudbu a občas navíc hudbu. Přesto se najdou skutečné rarity, zajímavosti a mnoho jiného. Vydejte se s námi po nočních vlnách českých komerčních i veřejnoprávních rádií.

Nemůžete-li (ať už z příčin pracovních, psychických či jiných) v noci spát a vyberete si k poslechu české rádio, máte většinou pocit, že rádio v noci nežije. Částečně máte pravdu, z větší části hrají skutečně automaty, duchové či jiné neživé stroje. Přes všechny negativismy se najde i v nočním programu českých rádií něco zajímavého, co stojí za to. Chybět v článku nebude audio se skutečně nejzajímavějšími kořistmi z vln rádií. Nechť noční lov započne! Je tu malý průvodce nočním éterem po 24. hodině.

Klasika v podobě rozhlasových scének

Jedním z nejrozšířenějších programových prvků jsou rozhlasové scénky. Noc co noc se na vlny rádiových přijímačů dostávají klasická humorná představení se zvučnými jmény, jako jsou Miloslav Šimek a Jiří Grosman, Miloslav Šimek a Jiří Krampol, Miloslav Šimek a Zuzana Bubílková, Miloslav Šimek a Luděk Sobota (toliko výčet s panem Šimkem), dále Jiřina Bohdalová a Vladimír Dvořák, Milan Pitkin, ale i Oldřich Kaiser s Jiřím Lábusem, Alles Gute, Zděnek Izer, Vladimír Menšík, Miroslav Donutil, Felix Holzmann. Občas ucho posluchačovo narazí na Spejbla s Hurvínkem, Květu Fialovou, Miloše Kopeckého, Miroslava Horníčka, Zdeňka Trošku či Josefa Dvořáka.

DOPORUČUJEME: Proč rádio v noci „nemluví“ a televize ano?

Zajisté výčet scének z archivu televize a rozhlas je pestřejší, přesto výše uvedená jména jsou patrně nejčastějšími, která jsem při putování nočním rádiovým programem našel. Nejvíce u mě osobně zabodoval Hurvínek, kterak Spejblovi dělal koňak. Ano, poněkud infantilní, přesto příjemné osvěžení od jiných. Chcete-li i vy v případě noční nespavosti naladit přijímač na scénky, pak vězte, že je objevíte po půlnoci na Country Radiu (Půlnoční seance klasiků českého humoru), Hitrádiu Magic, Rádiu Impuls (Impuls vás baví  – sobota a neděle 00-04), Rádiu Jih (Klasici českého humoru), Rádiu Jihlava (Nechte se bavit), Kiss 98 (Největší hity českého humoru), Kiss Proton (Noc plná smíchu). Toliko výčet, doufám, že jsem nikoho nevynechal…

noc_onair_banner002

Noční éter zmíněných rádií nabízí scénky nekrácené, nezřídka tak uslyšíte 10-15 minut mluveného slova bez přerušení. Samozřejmě scénky se objevují ve vysílání přes den, Český rozhlas Region vysílá denně v půl pod názvem „Klasika českého humoru“, denně v 17:00 pak „Nalaďte si legraci – speciál“, hodinku spojenou buď jménem slavné osobnosti či tématem obstarává Patrik Rozehnal (v repríze se objevuje ve víkendové nabídce ostatních regionálních stanic ČRo). Nesmíme opomenout ani „Divadlo NOC“, které vysílají regionální studia Českého rozhlasu denně kromě neděle ve 22:00, pořad připravuje ČRo Regina a vysílá ji o půlnoci (v sobotu čeká posluchače speciál s hostem pod názvem Divadlo NOC Extra“.

SELF-PROMOTION: COUNTRY RADIO A PŮLNOČNÍ SEANCE S KLASIKY

Noc bez mluvení, aneb 5 hodin po půlnoci s automatem

Drtivá většina rádií vsází na hudební proud bez mluvení. Přidanou hodnotou je fakt, že v noci jen velmi (a velmi) zřídka narazíte na reklamní sdělení. Naopak některá rádia alespoň vysílají nějaké rubriky (a někdy dokonce v premiéře). Například Rádio Blaník a Radio Petrov vysílají v noci reprízy magazínů. Jiné stanice namluví do nočního programu vlastní vstupy ze záznamu, leč je odbaví automat (například Rádio Blaník, Rádio Rubi). Regionální stanice Českého rozhlasu v noci reprízují pořady jiných studií, ale vysílají i živou Noční linku. Dvojka ČRo reprízuje vybrané pořady regionálních studií.

AUDIO: JAK ODBÍJÍ PŮLNOC NA RÁDIU DOBRÝ DEN

A jak poznáte, že odbila celá hodina? Buď pomocí oznámení či gongu (například Rádio Dobrý den nechává zaznít přesně o půlnoci radniční hodiny), přímo jinglem (například Rádio Egrensis, Hitrádia, Rádio Rubi), jiné stanice pak nechají zaznít hlavní staniční identifikátor, z něhož posluchač pozná, že je celá (Radio Černá Hora, Expresradio, Evropa 2, Rádio Haná). Nebudu tu vyjmenovávat všechny stanice, jen skutečně namátkou. Najdou se i tací, kteří prostě nechají plynout vysílání, a posluchač dostane jednolitý pětihodinový proud připomínající webové rádio. Na obhajobu dodávám, že v noci je poslechovost prakticky neměřitelná a publikum jen velmi malé.

noc_onair_banner003

Prakticky samostatnou kapitolou je pásmo, proud, drive (jak je ctěná libost) s českou, resp. česko-slovenskou hudbou. Notoricky známé je tímto blokem Rádio Impuls i Frekvence 1, jenom česky se hraje také na Rádiu Jizera. A denně po půlnoci hraje půlhodiny jenom česky i Radio Contact Liberec, více o tomto rádiu za chvíli.

RECENZE: Jiří Pomeje na Frekvenci 1, chvílemi jako školní rádio

Živé vysílání nabízí samozřejmě Český rozhlas 1 – Radiožurnál, zpravodajství, zajímavosti a soutěže prokládá hudba (většinou dva hity za sebou). Frekvence 1 a Česká noc s Jiřím Pomeje netřeba komentáře. Dodám, že zaskočí občas i Jana Knížková. Zatímco Jiřího Pomeje nezajímá struktura (zprávy, self-promotion, někdy ani jingly) a jen mluví, Jana Knížková pravidelně odbavuje vše uvedené a jedná se o profesionální noční linku s posluchači.

VYKOPÁVKY NA RELAXU: INTRO, 60. LÉTA, 80. LÉTA, 90. LÉTA

Rádio Relax v noci nasazuje reprízy hudebních speciálů, nejzajímavější jsou „Vykopávky z vinylů“ (retro hudba od 60. let až po 90. roky, každá dekáda má i svou specifickou zvukovou grafiku – pro 90. roky je charakteristická klasická MC kazeta). Ještě, než se vydáme k další kategorii, je nutno jedno moudro: „Sovy nejsou tím, čím se zdají být„. Ano, je to tak. Výlet za hranice alternativy s Radiem 1 je skutečným zážitkem. Hudba, mluvení za námi a nyní za dvěma perlami nočního proudu.

Rádio Rubi: Noc s titulky – a víte, co hrajeme

Moravské regionální Rádio Rubi servíruje posluchačům zejména hudbu. Přesto je program o něco bohatší. V celou hodinu zazní jingly oznamující, kolik právě odbilo, následují zprávy a počasí (ač předtočené, tak se vždy jedná o premiéru). Jednou v hodině se objevují reprízy rubrik, které nasazuje do programu přes den (Internet, Auto-moto, Expres, Cinemabox a jiné), nechybí předtočený (přesto premiérový) vstup moderátora.  Noční koncept zastřešuje slogan (či název proudu) „Noc s titulky – a víte, co hrajeme„. Před vybranými písničkami zazní její název včetně jména interpreta. Na Facebooku rádií se množí žádosti posluchačů o informace vztahující se k právě odehraným skladbám. Rádio Rubi by mohlo potenciál formátu zajisté dále využít (přes den jsem něco podobného zaslechnul i na rádiu Helax, místy v noci zazní název interpreta na Rádiu Haná).

JINGL: NOC S TITULKY NA RÁDIU RUBI

noc_onair_banner004

Rádio Contact Liberec: Retro zábava s Uzlem a Červenáním

Na závěr jsem si nechal záměrně Rádio Contact Liberec, musím říct, že mě tato stanice překvapila. Světe, div se, dokonce většinou příjemně. Nechám stranou self-promotion a rekapitulaci „Hitparáda RCL – TOP TWENTY AND FAJV HOT ŇÚS“ (umím anglicky, ale staniční hlas bije do očí, pardon do uší). V každé hodině už mi trochu lezla rubrika na nervy, přesto celkový dojem byl kladný. Tak trochu zjevením byla repríza „Soukromé inzerce“, dvacet minut běží proud hudby jako podkres s tím, že hudba zní zhruba 5 sekund a poté moderátor čte inzeráty, respektive nechá zaznít namluvený telefonát.

Noční proud Rádia Contact Liberec nabízí v celou hodinu zprávy, v půl reprízu zpravodajství. Jan Gorčanov byl poměrně solidním průvodcem (nevím, zda naživo, každopádně tak působil). Kromě hudby (popůlnoci půl hodiny jenom česky) jsem zaslechnul kulturní servis, Horkou linku (v repríze).

Ale k tomu hlavnímu… po mnoha a mnoha letech jsem opět mohl slyšet „Červenání s doktorem Radimem Uzlem„. Je tomu skutečně tak, noční ladění mě vrátilo do útlého dětství, v němž jsem tajně ladil Rádio Nová Alfa s Pavlem Malúšem za mikrofonem (dnes na Radiu Beat) a přesto, že jsem nevěděl, o čem se tam tehdy mluvilo, jsem občas naladil.

POSLECHNĚTE SI: ČERVENÁNÍ S DR.RADIMEM UZLEM

Asi nemá smysl představovat pořad Červenání, pro jistotu dodám, že se jedná o jeden z nejúspěšnějších rozhlasových pořadů. S odchodem Rádia Alfa se na čas vrátil, slovenské regionální Rádio Twist jej vysílalo v roce 1999, problémem sice byl jazykový zákon: „I přes tuhý slovenský jazykový zákon a licenční podmínky umožňující slovenským rádiím vysílat výhradně ve slovenštině, jsme našli cestu jak relaci přizpůsobit tamějším podmínkám. Verze Červenání s doktorem Radimem Uzlem vysílaná na slovenském území bude mít trochu jinou podobu, než ta, která bude vysílán v českých zemích. K tandemu Uzel – Malúš přibude slovenská moderátorka, jíž se staneme hosty. Znělky a anonce budou mít slovenské verze, pravidelné hosty z Prahy slovenské zákony nezakazují. Sexuologů jsou desítky nejen u nás, ale i na Slovensku, styl doktora Uzla je však zřejmě nezaměnitelný,“ uvedl v roce 1999 Pavel Malúš pro RadioTV k rozhlasové legendě. Dále se formát dostal na mnohá regionální rádia (například na Kiss 98).

Chcete-li si zavzpomínat na rozhlasová devadesátá, tak laďte Radio Contact Liberec denně po 2. hodině ranní. Každý den vás čeká půlhodinka, během níž zazní tři vstupy (zhruba o délce 5-7 minut). Pokud v noci nemůžete ladit, tak nabízíme krátkou ochutnávku. V jednom ze vstupů se dozvíte, „Proč mají ženy během menstruace blbou náladu„.

noc_onair_banner001

Pár slov díků závěrem lovecké sezóny

Pevně věřím, že vás dnešní článek zabývající se nočním programem českých rádiových stanice zaujal. V článku se objevují jen ta rádia, která se nějakým způsobem liší programem v době 00-05. Chystáme volné pokračování v podobě úlovků z pořadů zabývající se sexem a erotikou.

Na tomto místě bych rád poděkoval nočním automatům rádií (a nejen jim) za příjemný program. A zejména kvalitnímu nahrávacímu programu a svému počítači, že mi umožnili spát… ano, bylo to trochu s oklikou, jsem ranní ptáče, nikoli noční sova a usnout při poslouchání by nemělo týž efekt. Všechny pořady byly zaznamenány do mého osobního počítače, abych je s čerstvou myslí mohl poslechnout a zanést do virtuálních análů své nálezy. Bez vás bych to, kluci elektroničtí, nedokázal. Snad jsem vám dal tip na to, co poslouchat, když nemůžete či není vám dovoleno spát. Tak tedy, dobrou noc, strýčku Fido. Dobrou noc, drazí čtenáři.

Autor článku:

Komentáře (3)

    1. Martin Petera Autor příspěvku

      Díky za doplnění, patrně jsem poslouchal ve špatnou dobu.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .