Může rádio vlastnit občanské sdružení?

Cesta k vlastnímu rádiu může být právně složitá, zvlášť pokud si za cíl stanovíte průnik do FM pásma nebo do digitálních rozhlasových sítí. Nezisková organizace by teoreticky mohla být držitelem vysílací licence, ale v praxi se tak neděje.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Občanské sdružení může vystupovat v roli partnera vysílání

Podmínky pro účast v řízeních o udělení vysílací licence stanovuje Zákon č.231/2001 Sb. o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Předpoklady pro účast v podobném řízení stanovuje §3a. Ten uvádí, že právnická osoba musí splňovat podmínky stanovené pro podnikání v České republice zvláštním právním předpisem. V praxi ale neexistuje licencované rádio, které by provozovala přímo nezisková organizace.

Občanské sdružení nebo jiná organizace ale může vystupovat v roli partnera vysílání, jenž například zajišťuje rádiu produkční servis. Samotnou vysílací licenci by ale měla vlastnit přímo obchodní společnost (společnost s ručením omezeným nebo akciová společnost), případně fyzická osoba.

Konkrétním příkladem podobné symbiózy je neziskové křesťanské Rádio Proglas. Vysílací licenci vlastní společnost Rádio Proglas s.r.o., kterou stoprocentně vlastní fyzická osoba Martin Holík (stav k 30.6.2016). Na zajištění vysílání se nicméně podílí celá řada institucí a dobrovolníků. Jediným oficiálním vlastníkem je ale přímo Martin Holík. Nutno dodat, že i díky němu působí Rádio Proglas na trhu úspěšně už 25 let.

Jak provozovat neziskové rádio v ČR?

Provoz neziskové rozhlasové stanice se v podmínkách českého trhu příliš neliší od běžných rádií. Pokud chcete vstoupit do FM pásma, potřebujete se účastnit standardních licenčních řízení. Mnohem jednodušší je průnik do jiných platforem.

....

Hodláte vysílat pouze přes internet? Licenci nepotřebujete.

Pokud byste chtěli provozovat rozhlasové vysílání a účastnit se licenčních řízení přímo jako nezisková organizace, nejjednodušší cestou je založení obchodní společnosti se stoprocentní majetkovou účastí neziskové organizace. Pokud je ale vaši ambicí rozhlasové vysílání přes internet a v rámci mobilních zařízení nebo wifi přijímačů, nemusíte zakládat společnost nebo žádat o licenci. Vysílat můžete i bez licence, jelikož internetové rádio na českém trhu nepodléhá povinné registraci.

Vaši povinností je ale uzavření příslušných dohod s kolektivními správci autorských děl, zejména pokud hodláte vysílat autorsky chráněnou hudbu (tedy jakékoliv hudební dílo, které jste sami nevytvořili).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .