Lagardere má zelenou ke koupi BBC Radiocom, Český rozhlas zváží další kroky

bbc_world_serviceRada pro rozhlasové a televizní vysílání definitivně schválila převod obchodního podílu v české pobočce nadnárodní stanice BBC, která putuje do rukou francouzské skupiny Lagardere. Nic tedy nebrání dokončení převodu. Skupina Lagardere tak získá strategickou síť vysílačů pokrývající krajská města. Český rozhlas, který dosud s BBC spolupracoval, zváží další kroky po analýze tohoto rozhodnutí.

Lagardere může koupit českou pobočku BBC

RRTV v dnešní tiskové zprávě informovala o tom, že schválila převod 100-procentního obchodního podílu společnosti BBC Radiocom, která v Česku vlastní licenci k vysílání rozhlasové stanice BBC World Service. Většinu vysílacího času přebírá česká BBC program své mateřské stanice v angličtině. Český program na těchto frekvencích dodává Český rozhlas prostřednictvím svého okruhu ČRo Rádio Česko. Tato spolupráce má nyní skončit, jelikož britská společnost se rozhodla prodat svou českou pobočku do rukou skupiny Lagardere.

Proti koupi BBC ze strany francouzské společnosti dříve protestoval Český rozhlas, který chtěl celou transakci zastavit. Usiloval se zejména o udržení vzájemné spolupráce s BBC a chtěl zde šířit program připravované stanice mluveného slova. V programu BBC nyní vysílá šest hodin denně stanice ČRo Rádio Česko. Rozhlas požadoval vysílání prodloužit na 12 hodin, což ale RRTV loni v létě zamítla, protože současný vysílací zákon takovou spolupráci neumožňuje. BBC ale podle zákona může spolupracovat se soukromým subjektem, nebo si vyrábět pořady úplně sama. Právě toho lze dosáhnout v režii nového vlastníka, kterým bude Lagardere.

GLOSA: Frekvence BBC? Dávám Lagardere rok. Maximálně dva.

main_bbcws

Český rozhlas zváží další kroky po obdržení písemného rozhodnutí

Proti koupi BBC ze strany francouzské mediální skupiny Lagardere protestuje Český rozhlas, který se snažil transakci zastavit. Snaha o možné zamezení transakce ze strany rozhlasu tímto nekončí. „Písemné zdůvodnění ze strany RRTV jsme zatím neobdrželi, takže o souhlasu s převodem obchodního podílu v licencované společnosti BBC Radiocom víme pouze z médií. Nerad bych předjímal další kroky, počkáme si nejprve na vyhotovení písemného rozhodnutí, které nám musí být doručeno, jelikož jsme rovněž účastníky řízení,“ řekl serveru RadioTV Jakub Čížek, ředitel Odboru komunikace a vnějších vztahů Českého rozhlasu.

Lagardere zřejmě převezme vysílání BBC od 1. března

Jak dodal, rozhlas se i nadále bude snažit o zachování spolupráce s BBC. Nynější spolupráce ale skončí příští čtvrtek 28. února. Od 1. března už Český rozhlas nemá oprávnění dodávat do programu BBC žádný obsah. Od toho dne by teoreticky měla celé vysílání BBC v České republice přebrat skupina Lagardere.

CRo - radio cesko - studio - velkeStudio Radia Česko, které do 28. února 2013 vysílá šest hodin denně na frekvencích BBC. Foto – Český rozhlas

Autor článku:

Komentáře (7)

 1. Matyas

  A neuplynou ani 2 roky a budeme tu míti buď novou stanici,která se jen okrajově bude zajímat o dění kolem nás,ale za to do nás bude prát stejné 1000 krát ohraté,
  už i nudné a vlezlé věci!nelíbí se Vám to?nám Ano,proto Vám nabídneme z našeho 200 skladbového archívu to nej každý den,stanete se součástí naši stanice,zamilujete si ji a již nemusíte přelazovat jinam.Hrajeme songy pro radost,každou skladbu opakujem 5krát i více krát denně,dle Vaší potřeby,aby jste si ji opravdu zamilovali.Vítejte na vlnách nového rádia …Myslim,že více nemusim dodávat.Druhou možností je nasazení,jedné z portfolia stanic,rozhlasové stáje.

  1. Václav Kadlček

   Nějak tak jsem to chtěl říct po minulých zkušenostech třeba s rádiem Info. Jestli si myslel E2, to bych nesázel, Lagardére není ta, co by měla několikanásobné překryvy jak je tomu u Hitrádií od MB. Snaží se dát různé stanice, avšak v tom nejjednušším podání. Nedovedu si představit kde by vzali tolik zpravodajů, snad jen z televize Prima, se kterou mám dojem sympatizují. Někde byla řeč dokonce o Zoom radiu. Třeba to na ty dva roky zkusí aby to nebyl takový šok, ale pochybuju, protože Lagardére musí mít vždy tu největší cílovku a to nikdy nebude mluvené slovo. Nedají ani Dance, možná Pigy by uvažovali, ale jim podobné by byl Bonton, i když ten zas na druhou stranu už kmitočty v některých krajských metropolích má.

 2. Matyas

  Já měl na mysli Dance rádio – ale už z něj,také postupně bohužel dělají řadovou tuctovku,nějak neoslňující a již vůbec ne vybočující odlišností od jiných.
  Rádoby trend věci – co rotují éterem a jsou na špici zájmu rok a pak po nich neštěkne ani pes,tomu neříkám hudební um,ale humus.Tak to v naší malé kotlině chodí.
  Nicméně,jak říkáš – překvapení od nich v žádném případě nečekejme.Bontonu dávám necelý rok na to,než posluchači zjistí,že jim také nic nového neposkytuje,takže nastanou kosmetické změny,jako to bylo vždycky,krom toho – nasazený a takto postavený koncept,není zrovna do budoucna moc šťastný krok.E2-tam nemá smysl co říkat,F1 – to samé.A nový projekt jako Pigy,ukáže teprve rozjezd v Děčíně.

  1. Václav Kadlček

   Bonton – nic nového – a to přesně Lagardere chtěla, posluchač to poznal podle mě na první poslech; ale důležité že zasahuje cílovku Blaníku, Ipulsu, tedy typu rádia, které Lagardere neměla.

 3. Barka

  Ruší stanice, některé “ inovují“, ale jaksi jim ještě nedošlo,
  že Čro Praha a dokonce i Žurnál nejde chytit na třetině území.
  Vycházím z asi 10-15 km kruhu , kde jsem na citlivý telefon
  tyto stanice naladil jen asi na dvou třetinách . A tak asi největší hudební počin,
  odbočuji, je Šlágr , který nám dnes v hospodě vyhrával.
  Už tady jen očekávám článek o tom , jak jsou s 5 pořady sledovači Zoomu
  přežráni. Zase odbočuji, ale já jsem ho nyní sledoval a to byla síla,
  něco o megatsunami. To nevymyslí ani kokot, s prominutím.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .