Lagardére chce překlopit Pigy.cz na VKV, v zásobě má i další projekty

kmitocet_107_9Veřejné slyšení o kmitočty s menším výkonem pro Prahu, Brno, Troubsko a Plzeň proběhlo v úterý 18. října. O nové frekvence 87.8, 94.1, 95.9 a 107.9 projevilo zájem celkem deset projektů od pěti stávající společností. Zatímco většina provozovatelů přichází se svými zavedenými projekty, mediální dům Lagardére Active ČR by rád získal licenci pro pozemní vysílání hned pro dva zcela nové a jeden internetový projekt transformovaný do FM.

O jakých kmitočtech se jednalo?

V úterý 18. října 2011 se konalo veřejné slyšení účastníků o čtyři kmitočty s nízkým výkonem. Prvním projednávaným kmitočtem je 87.8 MHz s výkonem 50 W pro Plzeň/Černice (D5 – 77km). Dále se dostal na přetřes vysílař 94.1 MHz pro Brno (Horní Heršpice-ul. K Terminálu, D1 – 195km), opět s výkonem 50 W. Troubsko a nominál 95.9 MHz má opět vyzařovat o výkonu 50 W, konkrétní lokace Veselka (D1 – 188km). Posledním technickým parametrem je 107.9 MHz pro Prahu – Chodov (ulice Roztylsk).

PSALI JSME: 17. zasedání Rady bez kmitočtu, Country Radio upraví vedlejší “cílovku”

Všechny čtyři zmíněné kmitočty původně získalo Rádio Dálnice, to je ovšem ztratilo po napadení původního přidělení a nyní musí o všechny kmitočty postupně žádat zpět. Kmitočty mají sice dosti nízký výkon, přesto stávajícím broadcasterům mohou přinést vylepšení pokrytí.

Kdo se do boje o kmitočty zapojil?

Do licenčního řízení se podle webu čtenáře RadioTV s nickem Ovi zapojilo celkem deset projektů, z nichž tři zatím na žádném vysílacím prostředku doposud nešíří svůj program. Je samozřejmé, že se do výběrového řízení zapojuje provozovatel Route Radio s projektem Rádia Dálnice, je totiž iniciátorem všech kmitočtů. V Brně a Plzni se uchází o kmitočty i program Oldies Radio. A provozovatel ostravského Rádia Helax by rád rozšířil pokrytí úspěšného tanečního radia pro Brno a Prahu.

DOPORUČUJEME: Jedenáct kmitočtů pro Rádio Dálnice a nespokojená Helena Vondráčková

Prozrazit za brány Prahy by chtěla společnost Londa s programem RockZone 105.9, dodejme, že brněnskou konkurencí mu v případě úspěchu bude Radio Beat a Radio Hey, v Plzni by bojovalo s Radiem Beat a Rock Radiem.

K TÉMATU: Free Rádio stojí o Prahu a Plzeň, vyzývá posluchače k podpisu petice za lepší signál

Zájem má také Rádio Krokodýl, to v Brně a okolí vysílá na kmitočtu 103.0 MHz z vysílače Hády. Rádio Jih zažádalo o tyto kmitočty také poměrně překvapivě, jelikož svým formátem je poměrně spjat s domovským Jihomoravským krajem. Free Radio avizovalo již dříve, že by rádo rozšířilo své teritorium o Prahu a Plzeň. Taneční rádio dokonce koncem prázdnin vypsalo na Facebooku „petici“ za vysílání v hlavním městě a Plzni.

kmitocet_107_9_bannerKteré rádio byste chtěli ladit na FM frekvencích v Praze, Brně, Plzni a Troubsku?

Lagardére chce bodovat novými projekty

Skupina Lagardére Active ČR nebude bojovat s osvědčeným projektem Rádia Bonton, resp. Dance Radia, které sice neprovozuje, nicméně mu dodává obsah. V licenčním řízení bojuje se zcela novými projekty. Prvním z nich je Radio Centrum, druhé potom Rádio Melodie. Třetím programem by měla být obdoba internetového projektu Pigy.cz, tedy dětské rádio s pohádkami, písničkami a hrami. Společnost nám minulý týden potvrdila, že se s těmito projekty hodlá ucházet o licenci, bližší podrobnosti však nechtěla uvést.

SOUVISEJÍCÍ: Lagardere spouští internetové rádio určené nejmenším

Barbora Petrová, PR a komunikace on-line produktů, nám včera zaslala informaci týkající se projektu Pigy.cz v FM pásmu. Doposud totiž vysílá rádio výhradně na internetu, průměrně jej spouští posluchači až 150 tisíc krát měsíčně. Symbolem je růžové prasátko, děti se na stránkách www.pigy.cz kromě poslechu dvou streamů hudby (písničky pohádek a hitparáda dětských hitů) a pohádek mohou učit prostřednictvím interaktivní aplikace, procvičit si lze například matematiku nebo angličtinu. Pigy.cz navíc spolupracuje na projektu Celé Česko čte dětem, dále pak spoluvytváří obsah pro časopis Pastelka.

Z ARCHIVU: Dance Radio v chytrých telefonech, v éteru s novinkami

Pohádkové rádio Pigy jsme před necelým rokem odstartovali na webu a setkali jsem se s ohromujícím zájmem rodičů, dětí i učitelek v mateřských školách. Oceňují bezpečné médium pro děti, které vzdělává i baví. Získat možnost vysílat na standardních frekvencích prostřednictvím pozemních vysílačů je pro nás logický krok, aby mohl Pigy dále růst,“ popisuje Lubor Zoufal, ředitel sekce digitálních médií Lagardère Active, a dodává „Věříme, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání oznámí své vyjádření ohledně licence k provozování rozhlasového vysílání přes pozemní vysílače v krátké době.“

pigy_webMá šanci uspět projekt Pigy.cz v FM pásmu?

Pamatujete si na projekt RadioPro?

Skupina Lagardére, provozovatel rádií Frekvence 1 a Evropa 2, usilovala v lednu 2009 o získání licence pro vlastní regionální rádio. Projekt s názvem RadioPro ale RRTV tehdy neschválila. „RadioPro je regionální hudební a informační rádio, které je zaměřeno na konkrétní město. Zatím jsme žádali o tři licence – v Mostě, Jihlavě a Brně, ale zatím neúspěšně,” uvedl tehdy prezident české Lagardére Michel Fleischmann pro ekonomický deník E15.

SEKCE RADIO: Prix Bohemia Radio 2011 minulostí, uděleny též ceny za self-promotion

Pro projekt chtěla stanice původně využít například síť svých zpravodajských týmů. Podle deníku mohla mít skupina se získáním licence potíže kvůli faktu nedodržení licenčních podmínek pokrytí do 70 procent obyvatel. Skupina s tímto ale nesouhlasila: „S RadioPro se budeme účastnit i dalších výběrových řízení,” dodal Fleischmann. Projekt je ovšem zatím tzv. „u ledu“.

Autor článku:

Komentáře (13)

 1. Jose

  Jistěže si na RADIO PRO flustrované Lagarderé, která neví kudy kam a zjišťuje, že dvě celoplošky F1 a E2 jsou jí k ničemu, když ji regionální reklamu vyžere, kde kdo, pamatuji. Ovšem v tomto případě, když stojí proti pařízkově Dálnici, postoj Lagardere vítám, protože Pařízek je větší a horší devastátor českého FM, nežli celá Lagardere. Nejvíce ovšem vítám postoj OLDIES RÁDIA. Tím jsem opravdu velmi potěšen, toto vynikající rádio roky zbytečně spalo po vzoru Country rádia. Nyní se tedy po letech dává do pohybu. Lze říci konečně. A chválit ho v tomto kroku. Též velice chválím postoj a pohyb HELAXu, který se rozhodl konečně přijít pražákům ukázat, jak se to má dělat. Velice správný krok a cestou přes Brno. Správně. Též velice chválihodné rozhodnutí, které mělo přijít již dávno. Samozřejmě chválím i Rock Zone, která se pokusí již po druhé o Brno. a v neposlední řadě Free Rádia, které s tím to začalo jako první. Tedy pokusem vyžrat to prostě zbytečné a devastační Dálnici.

  1. UPC

   Obávám se, že ať už tyto 4 kmitočty získá kdokoliv, tak si později začne žádat o další a další dokrývače (třeba i jen 50W) a nejslušněji řečeno „plevelení“ českého éteru bude pokračovat i nadále. Navíc se to v Brně bude montovat do slovenského FUNRÁDIa. Hlavně, že v DAB/DAB+ vysílá Teleko italské RTL … Pro autora článku – ten obrázek „digitálních 107.9“ je inspirován zkouškou barvocitu u očního lékaře? :-)

  2. SETI72

   Některé OLED displeje takhle opravdu zobrazují.

  3. Jose

   Tak samozřejmě, že Pandořinu skříňku již Pařízek otevřel a to je již nezvratné. Čili k dalšímu zahumusení již nenávratně dojde, tak jako tak. Teď již jde jen maximálně o to aby to nedostal on, který s tímto zvráceným projektem přišel. Že už pak, kdo to dostane, bude navyšovat výkon a posouvat stanoviště a žádat dokrývače, to už je celkem jasné. Prostě zlo již bylo Pařízkem a RRTV vypuštěno, teď již jde jen o potrestání autora a o minimalizaci škody, tedy dejme tomu obsazení nějakou slušnější stanicí. Jinak jistě právě Teleko bylo velice vhodné jak pro Helax do Prahy a do Brna, tak pro Oldies rádio do Brna atd. Ovšem pokud se tam dokáží dostat díky Pařízkově nesmyslu po FM, chápu je, že je to pro ně lukrativnější. Zajímavé je, že nedávno jsem se dočetl, co vlastně vedlo ke vzniku DAB / DAB+ já se domníval, že levnější provoz nebo ještě i jiné věci… Ale prapříčinou a hlavním důvodem, proč to kdysi vůbec zadali vývojářským firmám bylo právě zahumusené FM, tedy to, že pro jednu nějakou stanici nebylo slyšet dvě další a že se to motalo všechno dohromady, dle toho jaké bylo zrovna počasí nebo v které stál člověk místnosti. Tak toto vedlo právě k vymyšlení DAB /DAB+. No tak uvidíme. Je třeba mít na paměti, že zahnojený rybník FM se bude brzy vypouštět, v Norsku už 2017, u nás údajně až 2025.

  4. Jerry Prohaska

   Vidíte, to mě nenapadlo, že se někomu tyto testy mohou vybavit :) Aspoň si u nás můžete zkontrolovat barvocit. Inspirovaly mě hodiny v MHD a vzpomínka na autorádio :-D

 2. Pavel RŮŽIČKA

  50W je sice málo, ale min. v Plzni by neměl být problém s požádáním o přesun kmitočtu 87.8 MHz na vysílač Plzeň – Štruncovy sady a výkon dát na 200W. Takové parametry rádio Dálnice nepotřebovalo a v Černicích by už možná na 200W mohlo docházet ke kolizím s Blaníkem z Prahy. Uvidíme, osobně bych v Plzni uvítal Oldies rádio jako náhradu za rádio Šumava.

  1. Jose

   Tohle jsem osobně nikdy nepochopil. Proč pro boha Media Bohemia, když koupili Šumavu a Gold a Prácheň, tak proč z toho vyráběli nějaká podivná Rock rádia. Když by bývalo stačilo všechny ty frekvence předat Oldies rádiu a pustit po nich po všech Oldies rádio ? To mě hlava nebere, proč ta Rock rádia tehdy dělali ? No nic méně, mají je, trochu se to už od začátku vylepšilo, tak budiž, ale bylo to zbytečné, stačilo tam prostě pustit Oldies rádio. Tehdy. Co mi ještě poněkud hlava nebere nebo jsem zasklil někde nějakou informaci a teď mi ta znalost chybí… Ale v článku se píše, že Helax patří také Media Bohemia. Já vím, že se na tomto srveru spekulovalo, že Media Bohemia mají koupit Helax v Ostravě a RCL v Liberci. Ale RCL stále patří tomu předsedovi KSČ, co ho tady kdysi ukradl původní majitelce a domníval jsem se, že ani Helax prodán na konec nebyl. Tak to mi trochu mate, že by Healax byl také už Media Bohemia ? A že by ho nezničili, tedy neudělali z něj ani Blaník ani Hitrádio ani Fajn rádio ? A nechali ho pod stávající značkou a formátem ? To je mi vážně divné.

  2. UPC

   V Plzni bych to dal na Košutku …

  3. Pavel RŮŽIČKA

   Já bych to chtěl na Krašov a 100KW :-D

   Pisatel si myslí, že je to jen otázka chtění, tak ho ujišťuji, že takhle už to dávno nefunguje :-D Budou rádi, pokud se časem dostanou na vysílač Štruncovy sady a 200W!

 3. _Ovi

  Získá-li 107,9 MHz Lagardére nebo Media Bohemia, bude mít jeden z nich v Praze už pět zářezů, stejně jako Communicorp a Český rozhlas. Nejvyšší šance má podle mého názoru Dálnice a Pigy. Zrovna Pigy Rádio není úplně od věci, je to něco skutečně odlišného. V Polsku je podobná stanice Radio Bajka, která také začínala na internetu a nyní už vysílá ve Varšavě a Krakově na VKV. Pokud by se za projektem Radio Centrum skrývala reinkarnace Radia DJ, byl bych také pro. Ze zaběhnutých stanic bych dal přednost Radiu Helax. V každém případě můžeme čekat, že 107,9 nakonec nepojede z Chodova, ale z některého stanoviště blíže centru.

 4. Václav Kadlček

  Tohle je jenom falešná idilka díky Rádiu Dálnice, kterému to nešlo přidělit rovnou, tak s radou dohodlo, že se to udělá obklikou. Jestli chceme jiné rádia na nové kmitočty, museli bychom zkorumpované členy RRTV vyměnit. Stejně spíš u bonitek bude LŘ jen formalitou, takže to dostane, kdo koordinoval, v horším případě to sebere Pařízek, bude li koordinovat někdo jiný než Pařízek. Ale zájem o to je, takže bych očekával, že aspoň po přidělení Rádiu Dálnice by si někdo z mnoha zájemců mohl zajít na soud, který je spravedlivější – ten Pařízek pod pantoflem nemá. A nějaký rok se na tom vysílat nebude. Jak by to vyřešil soud, těžko říct. Většinou žaloval, ten kdo koordinoval, po pár letech to dostal. Jiná situace byla v Brně že tuším Bonton žaloval přidělení 105,1 Jihu, žaloba byla asi neúspěšná, takže mam dojem to dostal JIH. Otazka kdyby byl Bonton uspěšný, dostal by to zrovna, nebo by bylo nove LŘ? Jinak HELAX bych předpokládal, že něco s média bohemia má dočinění, poznal jsem to podle toho, že ti jsou na play.cz diskriminovaní, jinak by bylo divné že soukromé tak velké rádio tam není. Aby náhodou takhle neproniklo, nebylo lepší než E2. A Blaník by tam ohrožoval Impuls. Jinak kdyby byl v MediaBohemia, tak by se dal pustit po vlnách FAJNu, jedině tak by tyhle frekvence dostaly náskok oproti E2. Protože jak v cele ČR je brána E2 jako enerigický pop, tak na severní moravě se E2 jeví jako šunka oproti HELAXU. Někdo říká, že Helax dance nehraje, ale i tak HELAX stojí nad těmi popáči.

  1. Jose

   Přesně tak chlape. Mluvíš mi napropsto z duše. Tedy slovo od slova, jak to píšeš, dokázal bych to napsat taky. Tedy mám shodný názor, myslím si zcela totéž. Nic méně myslím si i trochu víc. Uvažuji ještě v dvou dalších alternativách. Za prvé si říkám, že budou chtít nahodit punc věrohodnosti a demokracie atd. Takže možná vylověj nějaké 2 frekvence, které Dálnice bude moci víceméně postrádat a ty jako někomu ucmrndnou, aby se jako neřeklo, tak to je to je první věc. A ta druhá, že si velice vážím toho, že se pohli, ti, co se pohli. I když si myslím, že i já i oni i RRTV a i kde kdo ví, že se pohli stejně s prominutím na hovno. Já si prostě vážím a opravdu jim děkuji za to, že se pohli. Je to prostě jakýsi náznak, že by někam i třeba chtěli. A zcela to opět 100% kortesponduje s mým názorem a odhadem, co kde chybí a co by kam mělo. Takže to je OK. Já jsem rád, že jsem se v odhadech nespletl a že cítím, co kam patří. A jsem rád, že oni cítí, že tam patří a že když by to šlo, tak , že by jako jo… No a s tím teď souvisí to, že pokud zařvou s FM, což se dá předpokládat, že ano… A rád bych se mýlil a přál bych jim aby ne… Ale předpokládám, že ano… Tak když takto veřejně přednesli svůj zájem… Který je logický… Tedy mně vychází zcela přesně, jako jim… Tak pak tedy optimisticky doufám, že když jim bude znemožněno použít FM, tak, že použijí DAB+… Sice je to asi ode mne naivita… Ale není to nemožné… Mohli by relativně zvážit nabízející se možnost…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .