Když zvítězí nadšení aneb Rádio Sázava konečně na scéně

sazava_logo_studioNÁZOR – Nové Rádio Sázava Miroslava Pýchy na Benešovsku má rozhodně šanci na úspěch. Ta je ale mnohem menší než byla před devíti lety kdy se celý spor o benešovsko-kozmický kmitočet 89.3 MHz rozhořel. Jde přitom o kauzu, která by mohla být námětem pro detektivku.

Mirek Pýcha je zajímavou a bezesporu kontroverzní postavou na české mediální scéně. Málokdo si vzpomene, že kdysi dávno byl členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Například i díky němu vysílá nejpopulárnější česká televize Nova. Byl jedním z těch, kdo v roce 1993 zvedli ruku pro udělení licence Nově. Nakonec se proslavil v opačné roli – stal se dlouhodobým soupeřem vysílací rady u soudu. Je nejznámějším „žalobcem“ vůči RRTV a má pozoruhodně vysokou úspěšnost ve vyhraných soudních přích s radou nebo ve snaze soudně zvrátit její rozhodnutí.

K tomu se váže ještě jedna zajímavá skutečnost. Pýcha si celou dokumentaci ke sporu spravuje sám. U soudu zastupuje sám sebe. V jeho případě to není překvapením – nikdo totiž neovládá kauzu Rádia Sázava a jednotlivé souvislosti tak dobře jako on sám. I my v redakci RadioTV jsme po letech měli problém se v této složité kauze dostatečně zorientovat. Stal se z ní prakticky nekonečný seriál, který každým rokem přinášel nové a nové díly plné zvratů a překvapení.

ROZHOVOR: Kniha o kauze Sázava by byla určitě napínavá detektivka plná zvratů, říká Miroslav Pýcha

Dnes je celý spor zřejmě definitivně u konce. Miroslav Pýcha si užívá pocit vítězství – není to ale důvod k euforii. Kdokoliv jiný by to na jeho místě dávno vzdal a i dneska je otázkou zda bude mít pro něj praktický smysl to, že dotáhl spor do úspěšného konce. Jinak řečeno, zda mu jeho dítě nepřivodí více starostí než radosti. Mirek Pýcha je totiž nadšenec, který rádiem žije. Jeho program je pro mnoho posluchačů zajímavý ale pro dnešní dobu je málo „konzumní“ nebo chcete-li komerční. S Rádiem Sázava má před sebou těžký úkol – prosadit se na přesyceném trhu v ekonomicky náročné době kdy reklamní zadavatelé a mediální agentury střeží každou korunu.

Před devíti lety byla přitom situace na trhu úplně jiná. Ucho posluchače přálo menším nezávislým rádiím typu Presston, Limonádový Joe nebo Rádiu 1. I ekonomická situace byla o něco příznivější. Tehdy si konkurovala zejména menší rádia navzájem a získat pro sebe menší ale stále zajímavý počet posluchačů bylo mnohem snadnější než dnes. Na této vlně úspěšně vyrostlo i první classic-rockové Rádio Beat, které je každým rokem populárnější i přesto, že jde proti všem zažitým pravidlům o formátování rozhlasové stanice. Takový úspěch je ale u intuitivně formátovaných rádiích spíš výjimkou.

Současná doba přece jen přeje větším rozhlasovým sítím s profesionálním hudebním formátem založeným na dlouhodobých průzkumech posluchačských nálad. Většina malých stanic se z ekonomických důvodů zařadila programově i vlastnicky do celorepublikových sítí. Ne náhodou se český trh konsolidoval do této podoby – rozhodující část posluchačů celkem přirozeně inklinuje k zavedeným značkám největších zavedených hráčů. Tento trend je patrný v celé Evropě a prakticky i ve světě. Nový nezávislý hráč tak bude mít mnohem těžší pozici na trhu. Bude obtížněji získávat nové posluchače neboť bude mít omezenější investice do programování a marketingu.

Mirek Pýcha je bojovník. Dokázal to nejen v této kauze ale i v éteru, kde několik posledních let provozuje pražské (a vlastně už i brněnské) Ethno rádio. Samotný provoz středočeského Rádia Sázava ale bude zřejmě mnohem delší a náročnější než byl právní boj kolem něj.

Autor článku:

Komentáře (12)

 1. _Ovi

  Ohledně Sázavy jsem spíše skeptický. Fandím nezávislým, svérázným rádiím a je dobře, že se konečně zapne 89,3, kterou si v Praze určitě pustím. V dosahu vysílače ale mají posluchači možnost přijímat Country (to by mohlo navíc spustit vysílač Benešov), Beat i Blaník. Dvojice Pýcha-Žantovský již tři roky předvádí amatérský výkon v produkci Radia Ethno, jinak hudebně vynikajícího. Jeho poslechovost je špatná. Nejsem si jist, že Sázava bude dělána dramaticky odlišně. Pokud však Miroslav Pýcha plánuje dosáhnout za rok na 40 tisíc posluchačů, bude muset dělat věci jinak. Utáhnout dvě rádia bude těžké. Doufám, že se energie vynaložená na rozjezd Sázavy neprojeví v dalším zeštíhlení již tak štíhlého Ethna.

  1. Jose

   Předně by bylo dobré podotknout, že pan Ing.Miroslav Pýcha
   těch rádií provozuje poněkud víc. V prvé řadě prvním a jeho nejslavnějším rádiem
   bylo tohle http://limonadovyjoe.cz/ A i když na FM přestalo vysílat před mnoha lety,
   do dnes na něj někteří vzpomínají… Dále je známé a v některých kruzích populární
   i toto jeho rádio http://fillradio.cz/ Nyní zareaguji na některé nadnesené věci,

   CITUJI: ,,V dosahu vysílače ale mají posluchači možnost přijímat Country (to by mohlo navíc spustit vysílač Benešov), Beat i Blaník. Dvojice Pýcha-Žantovský již tři roky předvádí amatérský výkon v produkci Radia Ethno, jinak hudebně vynikajícího…“KONEC CITACE.

   To není tak úplně pravdou. Presston byl zachytitelný i v Liberci a Country rádio je zde zachytilné jen někde a podstatně obtížnějí. Totéž Blaník. Ani Blaník ani Country rádio zde namají svůj vysílač pouze Beat.
   Z fleku se dá říci, že SÁZAVA zde půjde lépe nežli Country rádio a Blaník. Jak říkáš ETHNO má vynikající hudbu. Nyní jsem ho poslouchal asi týden v jedné lokalitě za Prahou, kde hrálo dobře, zatím co například Oldies radio tam hrálo špatně a Dance rádio tam nehrálo vůbec ani z jednoho ze svých dvou kmitočtů. Otázka je jestli označit vysílání rádia ETHNO za amatérské ? To je opravdu otázka ? Já osobně mám spíše tendenci označit za amaterské vysílání stanic typu Dobrý den nebo Radio Contact Liberec nebo všechna Hitrádia apod. Což označuji nejnovějším mým termínem. CIKÁNI OD KOLOTOČŮ, ale jde prostě o točení minima songů a točení zcela stejných songů v jednom a témž dni a prostě zcela neunosnou a nepřijatelnou rotaci.Takže z tohoto hlediska nelze ETHNO označit jako amaterské, je zde daleko více daleko větších amatérů…

   CITUJI: ,,Utáhnout dvě rádia bude těžké. Doufám, že se energie vynaložená na rozjezd Sázavy neprojeví v dalším zeštíhlení již tak štíhlého Ethna.“ KONEC CITACE.

   S touto větou lze ovšem beze zbytku souhlasit.

   Nyní ODCITUJI p.Koiše:,,Před devíti lety byla přitom situace na trhu úplně jiná. Ucho posluchače přálo menším nezávislým rádiím typu Presston, Limonádový Joe nebo Rádiu 1. I ekonomická situace byla o něco příznivější. Tehdy si konkurovala zejména menší rádia navzájem a získat pro sebe menší ale stále zajímavý počet posluchačů bylo mnohem snadnější než dnes. Na této vlně úspěšně vyrostlo i první classic-rockové Rádio Beat, které je každým rokem populárnější i přesto, že jde proti všem zažitým pravidlům o formátování rozhlasové stanice. Takový úspěch je ale u intuitivně formátovaných rádiích spíš výjimkou.KONEC CITACE.

   Tohle je dost pitomost. Tedy napsané špatně a mám na to zcela jiný názor.
   Není to pravda. Vůbec nic nepřálo nezávislým rádiím. Naopak všechna velká rádia po nich šla aby je získala a byla ještě větší, situace byla nesrovnatelně horší. A tak i dobré rockové projekty musely zaniknout, protože byly donuceny k zániku, vůbec na ně nebyla zralá doba. Napřed musely dostat nažrat primitivní davy s Evropou 2 a Blaníkem a Časem apod. A tepre až byly jejich choutky ukojeny a podobná rádia včetně Kiss a dalších roztahána po celé zemi, tak teprve tehdy došlo také na kulturu tedy např. Beat nebo Ethno rádio. Je to tedy přesně opačně, nežli p.Koiš píše. Teprve po 20 letech zde vyzrála společnost na tolik, že F1 a E2 a Impulsy apod stanicemí zhnusení posluchači začínají pokukovat po něčem jiném. Takže situace v ČR ohledně existanece 20 let privátního rozhlasového vysílání, RÁDIU SÁZAVA naopak velice nahrává.
   Co jí ovšem nenahrává je zadluženost USA u Číny a další světová krize…

   CITUJI:,,Mirek Pýcha je bojovník. Dokázal to nejen v této kauze ale i v éteru, kde několik posledních let provozuje pražské (a vlastně už i brněnské) Ethno rádio. Samotný provoz středočeského Rádia Sázava ale bude zřejmě mnohem delší a náročnější než byl právní boj kolem něj.“ KONEC CITACE

   Ano s tímto lze souhlasit. Jen bych podotkl, že ETHNO je dokonce daleko populárnější a žádané v Brně více, nežli v samotné Praze a že samozřejmě díky třeba známým věcem, jako
   http://www.colours.cz/ by mělo obrovskou popularitu i v Ostravě. Proto jsem dokonce se i zmínil o tom,, že by mohlo být zajímavé vstoupit v Ostravě s Radiem Ethno do DAB+ muxu Teleka. Protože frekvence na FM nebyla Ethno rádiu v Ostravě přidělena ač se o ni samozřejmě pokusilo a to mám dojem už 2x. Také jsem se konkurečním webu zmínil o tom, zda by nebylo rozumné ukončit již s dvacetiletým výročím činnost Radia Limonádový Joe a právě s jeho potenciálem jít do SÁZAVY.
   Tedy mít rádia nadále pouze 3, Tedy netový rockový Fill. Ethno jako menšinové specifické rádio v největších městech. A SÁZAVU v podstatě jako hlavní vlajkovou loď, která by se samozřejmě nepropojovala stylově ani s Ethno rádiem ani Fill rádiem. Na to mi p.Pýcha tehdy zareagoval, že tohle by mohl skoro podepsat. Nebo tak nějak. Ovšem, že ještě přesně neví, jak se rozhodne. Takže uvidíme, tedy spíše uslyšíme. Takto bych to řekl.

 2. Matyas

  Je to tak,jak napsal již autor tohoto článku nebo i ty,že Sázava by měla potencionál před pár lety dříve,tudíž i já se na to dívám rozporuplně i možná proto že zas takovým příznivcem tohoto žánru se kterým má rádio přijít nejsem a také že ve výše položených místech Benešovského okresu se chytá na 89.5 Country,které i při možném zpuštění frekvence v Bn,nepřinese do zmíněných partií lepší signál než-li ten Pražský.Ale nakonec pilotní vysílání Sázavy ukáže,jak tady na tom bude.Co se týče Ethna a jejího ne až tak lichotivé přízni posluchaču vidím převážně nastavení žánru nebot se z většiny skládá jen z World music,která tu má opravdu minimální přízen,narozdíl od východních států,kde to mají dané i životní kulturou a hodnotami.Jakožto dobrou zprávu vítám obměnu vysílání v pátečním večerním čase,která má přijít na podzim se zařazením i jiných stylů jako je Ambient,Chillout,Downtempo,Lounge – které jsou nyní opravdu žádané a na poslech více pronikavější – tudíž v tomto vidím i jisté východisko.Vezmeme li příklad z okolních států.V Rakousku je stanice s názvem LoungeFM – která vysílá zatím jen v oblasti Linzu,Klagenfurtu,Steyru,Solné komory,Vídně a dle ohlasů co vím je dosti žádaná i na ostatním území.Téměř totožné rádio Chillizet vysílá v Polsku – kde tedy pokrývá převážně velké aglomerace,ale za to frekvence má po celé zemi.Jen tak na ukázku můžete ochutnat program LoungeFM http://www.lounge.fm/popupplayer/popupplayer.html

  1. Jose

   LoungeFM jsem poslouchal dnes dopoledne na přijímači Pure Evoke 2S v DAB+ III.Band přes STA / bývalý zesilovač a anténa na VHF na TV Nova / v Liberci ve svém bytě z vysílače Drážďany, Televizní věž o výkonu 10kW na 5C Mux Deutschland, spuštěný 1.8.2011 kvalita signálu cca 60%.

  2. Matyas

   No je to ono – vysílá v Rakousku na Fm – v Německu v DAB – ale o Kanadě jsem teda zmínku nenalezl.Jinak myslim obstojně klidný a vyvážený program příjemný na více než delší poslech.

 3. TU124

  … v jedné lokalitě za Prahou, kde hrálo dobře, zatím co například Oldies radio tam hrálo špatně a Dance rádio tam nehrálo vůbec ani z jednoho ze svých dvou kmitočtů….
  Také mě přijde, že OLDIES radio hraje teď nějak hůře než dříve. Četl jsem v nějaké nedávné zprávě RADY, že OLDIES někam přemístilo svůj vysílač. No a asi od té doby mě to hraje o dost hůř…

  Jinak si myslím, že nové rádio, které bude odlišné od současných strojově sesíťovaných rádií a nebude děláno úplně tragicky špatně, by mělo mít šanci na úspěch u posluchačů, kteří – alespoň jako já už nevědí kam přepnout.

  1. _Ovi

   Oldies se 1. srpna vrátilo na staronové místo, tj. přesunulo se o 200 metrů z JZ na SV stožár Rošičáku. Je pochopitelné, že někde se signál zhoršil, v mém případě (P4 Spořilov) je příjem naopak čistší.
   http://oviradio.ic.cz/

  1. Jose

   Ne, to si pleteš. Orlík patří Josefu Zochovi. Ale Zoch byl spojen s rádiem Presston respektive byl jeho. Pařísek byl zase spojen s rádiem Nový Preston. A Pýcha pak s rádiem Sázava. A je to všechno ta jedna a ta samá frekvence v Benešově. Ovšem je samozřejmě škoda nebo lze považovat za katastrofu, že Josef Zoch nedělá na Orlíku country jako dělal s Presstonem, ale sračky ve stylu Blaník, tedy ty nejhorší zmetky z normalizační doby. Ovšem je to jeho věc, tak ať si tam dělá, co chce, že… Pro mne za mne si tam může vřískat s Vondáčkovou 24 hodin 7 dní v týdnu… I když ta už si po zasílání stížností do Českého rozhlasu udělala svoje vlastní netové rádio Vodopád, které se okamžitě po netu začalo přezdívat rádio Vodpad.

  1. Jose

   To by bylo je dobře, když by tomu doopravdy tak bylo. To bych si skoro přál. Ale není vůbec jisté, že tomu tak bude, netová Sázava se presentuje jako směs country, rocku a ethna… Ovšem p.Pýcha má speciální rockové rádio Fill. Má i speciální Ethno rádio. A opravdu by tedy mohl Sázavu zřídit jako rádio Folku a Country. To by bylo dobře. Tím by bylo na českém FM páté rádio tohoto formátu. Ovšem jestli to doopravdy tak udělá, to je otázka….

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .