Co znamená Rádio Contact na internetu? Zajímavé poznání

rcl_logoGLOSA. Včera se na českém internetu stala událost hodná zaznamenání. Liberecké Rádio Contact po 19 letech plnohodnotně vstoupilo na internet s vlastním webem i streamem. Tento krok se pro dotyčného broadcastra rovná malé revoluci. Posluchači z celé republiky tak budou moci zaznamenat, kam se vysílání tohoto rádia za celou dobu posunulo, a zda se oproti počátkům vůbec nějak změnilo.

Vysílá od roku 1991

Rádio Contact Liberec patří mezi vůbec nejstarší stanice na českém trhu. I přesto nemá rádo změny. Je jedním z posledních rádií, které odmítaly investovat do vysílání na internetu. Donedávna mělo k dispozici jen statickou stránku ve formě vizitky na webu Českého ráje (původní web je přístupný zde). Včera učinilo vedení stanice ráznou změnu – nejenže spustilo zbrusu nové webové stránky, ale zprovoznilo i dlouze očekávaný webový stream. RCL, jak se stanice familiárně nazývá, vysílá přes portál Play.cz.

Možná si řeknete, že spuštění jednoho webu a streamu by nemělo být důvodem pro významný článek na našem webu. A vůbec, že děláme humbuk pro nic. Jenže možnost poslechu tohoto rádia napříč republikou se vzhledem k okolnostem posledních let rovná malé revoluci. Jednak se už teď dá říct, že český rozhlasový trh je na internetu v kompletní sestavě včetně regionálních mutací jednotlivých stanic. Výjimkou je jen minirádio Františka Krpenského v okrese Brno – východ, které ale má svůj web, a stream je zřejmě jen otázkou času.

PŘEČTĚTE SI: Hodina pravdy na rádiu … Contact (recenze z roku 2000)

Studio Radio NajIlustrační foto, archiv

Zajímavý pohled do minulosti

Dalším důvodem pro radost je fakt, že Rádio Contact Liberec v sobě skrývá zajímavý pohled do minulosti rozhlasového vysílání. S jistou nadsázkou lze říct, že jde o muzeum. V jeho vysílání uslyšíte množství prvků, které se tam vyskytují v nezměněné podobě od roku 1991, včetně některých jinglů, znělek nebo rubrik. Aniž bychom chtěli být sarkastičtí, rádio RCL je opravdu námětem pro rozhlasáky ve smyslu, co ještě může být úspěšné a poslouchané i v 21. století.

Program každé stanice totiž postupně prochází obměnou a modernizací, aby si udrželo posluchače. Mění se nejen informační ale i zvuková složka, která má za cíl více přiblížit vysílání konkrétní cílové skupině. RCL je v tomto směru výjimkou. Ačkoliv se vyhýbá výrazným změnám a opravdu zní jak z poloviny 90. let, stále se může opřít o silnou posluchačskou základu, o niž si některé jiné regionální stanice mohou nechat zdát. Alespoň jednou týdně toto rádio dle RadioProjektu poslouchá 101 tisíc posluchačů, denně toto číslo čítá 48 tisíc.

Hudební složka s intuitivním plánováním

Zajímavostí je i hudební složka stanice. RCL totiž patří mezi poslední nevyprofilovaná rádia na českém trhu. Hudební záběr se dá lehce charakterizovat jako multižánrový a z hlediska časových období různorodý pop. I v době, kdy je precizní hudební formátování jedním z nosných pilířů fungování komerčních stanic, si Rádio Contact vystačí s intuitivní dramaturgii postavené na pocitech jednoho či dvou lidí uvnitř redakce.

A závěrem, dejme slovo kritikům. Rádio Contact bylo za dobu své existence známo tím, že téměř vůbec nekomunikovalo s jinými médii. Za 19 let nereagovalo ani na pokusy o komunikaci ze strany RadioTV, a hradba mlčení není dodnes prolomena.

NOVĚJŠÍ RECENZE: Zaostřeno na ranní vysílání Rádia Contact Liberec (recenze z roku 2007)

Studio Radio DuhaIlustrační foto, archiv

Jak vnímali tento program recenzenti?

I proto jsme o tomto rádiu v minulosti téměř vůbec neinformovali, a výjimkou byly jen recenze ranního vysílání. První recenzi napsal nekompromisní Geertruid Zell-Macload přesně před deseti lety, a uvedl ji slovy: „To je osvěžení! Po všech těch profi a poloprofi rádiích narazit na tak krystalicky čistou amatérskou stanici! Ovšem pak se zhrozím, když vidím, že ji podle průzkumů poslouchá skoro 100 tisíc lidí. Tahle skupinka posluchačů musejí být ale zarytí patrioti, když toho snesou víc než já.“ (celou recenzi si můžete přečíst zde).

Druhou recenzi jsme publikovali o sedm let později, a mírnějším stylem ji formuloval Martin Šinkovský. Nicméně ani on za ta léta nepocítil významnější změny. „Na RCL je problém v tom, že zní, jakoby začalo vysílat před týdnem. Parta kamarádů si pořídila základní vybavení a rozjela vysílání z pokoje nějakého bytu v panelákovém domě. Kdyby to byla pravda, všechno to neumětelství, amatérismus a chyby by mohly být omluveny. Jenže Radio Contact Liberec vysílá již od roku 1991 a já mám dojem, že celých 16 let v nezměněné podobě. Lidé ve vedení nejspíše zamrzli někdy v začátku a dodnes žijí v jakési izolaci, kdy se k nim nedostalo nic nového z oblasti technického vybavení a profesionálního přístupu k vysílání. Jestli vydrží, tak se někdy dočkají doby, kdy bude „in“ retro z první poloviny 90. let. V té chvíli bude RCL na špici – jako skanzen prvních komerčních rádií. Expozice by se mohla nazývat třeba „Jak jsme začínali.“ (celou aktuálnější recenzi nabízíme ze).

Nicméně Rádio Contact Liberec je i přes svůj retro styl celkem úspěšné, a z tohoto pohledu si nezaslouží nic jiného než gratulace. A dovětek, že jakákoliv programová změna by mohla být kontraproduktivní.

Autor článku:

Komentáře (18)

 1. Jose

  No nutno podotknout, že taková věc jako RCL by musela dávnou chcípnout. Když by nebylo dvou věcí. První je ,,silná Ženeva“. Tedy zde je to kostrbaté, zvrásněné, hohoru i dolu, všelijaké a RCL hraje všude i tam, kde třeba ani Impuls a Frekvence 1 nehrají. Druhá je ,,bordel v ČRo“. Tedy nebylo od začátku 24 hodin 7x v týdnu Čro 5 Liberec. Ne je mizerný a trapný odpojovák od ČRo SEVER, tedy defakto ČRo Ústí nad Labem. Protože se pak nadvládá Ústí dlouhodobě v Liberci špatně sníší, konec konců důvod vzniku samostatného Libereckého kraje, po revoluci. Tak zatlačeni na sever se prostě místní necítí. Tak RCL se v podstatě dostalo do pozice a bylo vnímáno jako jediné ,,opravdové liberecké radio“. Tedy Čro selhal. A ostatní příšli od jinud. Tedy Frekvence 1, Impuls, Kiss Delta, Černá hora, Evropa 2, Proglas, Beat, Hitrádio FM Crystal, Hey. To co bylo místního, tedy Euro K / původní majitel RCL, kterému bylo RCL ukradeno / tak to krachlo. Trinagl / tomu zase neprodloužili licenci, prý na přání Evropy 2 /. No a další liberecký vzniká až nedávno, bezvýznamný / ač se silnou stranou za zadkem / Dobrý den, který se svým programem a pár posluchači o obdobně nejedlým a nepoživatelným gulášem typu RCL. Takže ač se RCL samo nikdy nepřičinilo vůbec o nic. Dá se říci, že všechny okolnosti mu vždy nahrávaly. A tak existuje dál, ale když žádná radost z něj není, prostě opravdu vhodné tak pro nějaké návštěvniky muzeí nebo kuriozita, pro výzkumníky, co opravdu může v ČR vysílat. I když měnit to asi opravdu nemá smysl a konec konců retro image taky image, někoho to může pobavit. Ovšem minulý rok se tu spekulovalo o tom, že Media Bohemia údajně mají zájem o ,,dvě Ženevy“. Tedy o tu, co má RCL v Liberci a o tu, co Má Helax v Ostravě. Takže třeba není všem dnům konec a třeba opravdu někdy nahradí RCL, třeba Blaník. Uvidíme.

  1. Jose

   Mě by to bylo jedno. Neposlouchám ani RCL a neposlouchal bych ani Blaník. Na druhou stranu RCL je klasický venkovský kočkopes o ničem, Blaník by byl alespoń profil na komunistický normalizační pop, neříkám, že to je přínos, ale bylo by to profesionálnější. Ale je mi to jedno. Netoužím po Blaníku. To ani náhodou. Ovšem RCL je mi taky na nic. Ale jen opisuji, co jsem zaslechl. Kdysi prý Media Bohemia projevovali zájem o RCL a Helax. Vzhledem k tomu, že Hitrádio FM Crystal zde mají. Rock radio zde má podánou kordinaci. Tak pak by mohli chtít místo RCL dát buď Fajn rádio nebo Blaník. Ale je možné, že to byly fámy anebo, že od těch záměrů dávno ustoupili, to bude tak rok, dva, zpět, co jsem to zaslechl a nic se od té doby nestalo. Pro mne je nyní nejdůležitější, že zde podalo koordinaci Country rádio. Pokud zde frekvenci dostane, tak u některých mých známých v Liberci propuknou opravdu bouřlivé oslavy.

  1. Jose

   Jo, přesně tak. RCL vyrobil Mirek Kos. Zcela celé a kompletně. Všechno. On to rádio vymyslel, on to rádio udělal. Znělky mu dělali jako melouch v ČRo atd. On je otec a tvůrce toho rádia. A právoplatný majitel. Jednu, jedinou věc neměl. A to prostory odkud vysílat, tak šel za komoušem, předsedou z Lidových sadů a ten mu prostory poskytl. Sepsali o tom smlouvu. Kos ho přibral do firmy, tedy do RCL. A jednoho dne šel do práce, do své stanice. A kolem dveří stála ochranka a nepustila ho dovnitř. Tak šel plakat na rameno mému známému, tak všechno vím z první ruky, hned ten den, co se to stalo. Komouš mu ho ukradl, nechal Kose z té společné firmy, vyškrtnout. Vše se řešilo u soudu v Ústí nad Labem u soudců komoušů, známých toho komouše. Ti prohlásili, že Kos tu smlouvu sepsal blbě a že rádio nyní není Kose, ale toho komouše. Ten do něj narval celou svoji rodinu a udělal si z toho kšeft. Prostě ho Kosovi, normálně a velmi brutálně ukradl. Od té doby komouš i s rodinou z té zlodějny žil a raději na sebe moc neupozorńoval a nevystrčil nos. Tedy nebyl ani na netu atd. Vše v tom rádiu je, jak to tehdy nechal udělat a udělal Kos. No a tak si Kos vyrobil druhé rádio, to bylo ono EURO K. Jenže všechny prostředky a prachy zanechal v RCL, které mu bylo ukradeno, tím komoušem. No takže v Euro K se musel spojit s investorem, měl smůlu, ten si to představoval trochu jinak, takový idiot, jen měl prachy…Tak se až do konce Euro K o něj přetahovali a dohadovali až to rádio v podstatě položili, takže to normálně krachlo. Frekvenci po něm pak dostalo HEY. Třetí rádio Kos už poučen těmito dvěma případy nevyráběl.

  2. ONDREJ K

   EDISON NEMYSLIS ZE JE JEDNO KDO A JAK SE NECHA PREDELAT? JA MIRKU ZNAM A JE TO DOCELA FAJN CLOVEK TAKZE PRO PRISTE NEURAZEL LIDI! DIK

  3. Jose

   No za komunistů to byl nejlepší DJ v LBC, hrával v Horizontu Purple a Floydy atd. RCL vlastnil a vyrobil ještě jako Mirek. Mirka se z něj stala až během existence Euro K. Byl o tom i dokument na ČT2. O té jeho změně pohlaví. Jak říká Ondřej, je to jeho/její věc. S rádii to nemá souvislost.

  4. Edison

   Jose: Az na maly detail, ze tu info mam od Teba. Keby neboli prerabali toto formu, mozno to tu aj dohladam.

  5. Jose

   No však jo, však už se to tady probíralo…/propíralo/…Ono ostatně by šlo i dohledat, zde reakce i příspěvky samotné Mirky, taky by to tady mělo někde v historii být…
   Ale to opravdu není důležité…
   Oni jsou tu i příspěvky jiných lidí z Euro K. Naposledy, když zde jeden z nich něco psal, tak jsem mu odpověděl takovým způsobem, že můj příspěvek byl smazán… No prostě nemá smysl se o té stanici vybavovat…Naštěstí to už neexistuje a je tam místo toho HEY, které už konečně udělalo to, že sjednotilo formát na rockové hity… Takže to už je nějaký ten přínos, jen mne to kvalitou zatím nikterak o ničem nepřesvědčuje, ale záměr je správný…Ale jak říkám v této chvíli mne zajímá zde se sem dostane Rock Radio, protože pak by tu byla třetí stanice s rockovým formátem a už by to nebyl takový útlak discotékových dětiček, normalizátorů a kočkopsů, jako je to v této chvíli, kdy zde rock má jen Beat a Hey. A pak taky a to je ještě daleko více, zajímavější, nežli, nějaký třetí rockový formát, mne zajímá, zda se sem dostane Country rádio. Tedy country and folkový formát… To mne zajímá, teď, ze všeho nejvíc, už jen proto, že mnoho mých známých, tím bude potěšeno, pokud se to stane…

  6. Jose

   Jinak pro mnoho lidí ke zcela zásadní věci, zde u nás, došlo včera o půlnoci. I když mne osobně se to netýká ani způsobem toho přijmu ani té stanice. Nesleduji to. Tak hodně lidí to u nás zajímat bude. Včera o půlnoci zde začala v DVB-T vysílat Nova a Nova Cinema.

 2. Václav Kadlček

  Na FM scan jsem vypátral že ROCKRADIO si koordinuje Liberec 106,1 a HITRADIO Crystal Železný Brod(frekvenci jsem zapomněl) Důvodem RCL na inernetu může být obava před vstupem vyprofilovaného Hitrádia. Sto tisíc posluchačů RCL je výsledkem absence Ještědu v pokrytí F1 a IMPULSU.

  1. Jose

   Hitrádio zde dávno vysílá na 100,6. Usilovalo o tu frekvenci několikrát. Ale bylo několikrát odmítnuto. Odmítnutí lze dohledat na RRTV v archívu. Teprve, když vypnuli na 100,7 v Praze Wave. Tak najednou 100,6 Hitrádiu přidělili. Ano má zde zájem začít vysílat Rock Radio a Country rádio. Uvidíme zda uspějí nebo ne.Cuontry radio by chtělo v Liberci 103,1

  2. Jose

   Jinak i příchod Country rádia i příchod Rock rádia by jsem hodnotil kladně. Pokud to dostanou. Též kladně hodnotím změnu formátu u Hey z původního Hey, česky a nej na Hey, rockové hity. Záporně hodnotím. Změnu formátu u Radia Černá hora, které z původně z částečně rockové stanice / rock v pondělí, úterý, čtvrtek/ přešla na kočkopsa mezi Hitrádii a Evropou 2 a je čím dál horší a horší. Změnu Kiss, kdy v Liberci bylo původně pražské Kiss 98 FM /rock v sobotu/ a to bylo vyměněno za podstatně horší Kiss Delta. Byla zde neprodloužena licence radia Triangl /údajně na přání Evropy 2/ a na jeho frekvenci přišel Proglas. Nedávnou změnu u Frekvence 1, kdy přidala českých a omladila a nejde to poslouchat.Již trochu staršího data změnu u Radiožurnálu, kdy to pod taktovkou Barbory Tachecí, podělali a nejde to poslouchat. No a udělaní frekvence 93,3 Dobrému dnu, měl jí dostat Bonton. No a více se tady snad už nestalo. Pro mne byl ze všech události, co se zde staly zcela zásadní příchod Beatu. To je stanice, kterou mohu poslouchat, kde umí hrát hudbu a ne sračky.

 3. pevy

  No, ono takový husarský kousek, jako na Pradědu (k šesti „ženevám“ dokoordinovat ještě další dva kmitočty velkého výkonu), se nikde jinde nepovedl a zcela jistě už nikdy nepovede. Co by to udělalo na takovém Ještědu nebo Černé hoře je zcela zřejmé…

 4. pevy

  Jinak na Country rádio ze satelitu jsem se já osobně moc těšil (léto na chatě by pak nemělo chybu :-). Bohužel to vypadá, že naši „soudruzi úředníci“ budou důsledně držet prázdniny, takže (bohužel) asi až na podzim ta licence dopadne :-((

  1. Jose

   No zasedat budou 13. – 14. července = 14. zasedání a 3. – 4. srpna = 15. zasedání, tak uvidíme. Zatím jsem si ho doma i v práci naladil zakódované a uvidíme, kdy to začne hrát. Pokud by u nás dostali FM nebudu se tím muset dál zabývat a jednoduše ho doma i v práci i na chatě naladím na FM a budu čekat až to uvedou do provozu. Pokud by zde u nás FM nedostali, tak mne RRTV jako už po několikáté naštve. A budu to řešit dál . Doma i v práci je v této chvíli dostupné z netu a protože i na chatě už mám dostupný net. Patrně bych to tam řešil také netem. Uvidíme. Záleží to na tom, jak dopadne to FM pro CR v LBC. V podstatě už pro mne není sat, tak zásadní, pokud by bylo FM. No, když FM nebude. Asi zvláště v práci budu využívat sat. Na chatě patrně bych po té volil spíše net. Uvidíme.

 5. Jose

  Tak jsem se zase přesvědčil o některých mnou již zde citovaných pravdách. Tedy kruté absenci CR na severu. Nezvládnutí situace ČRo Severem. A úspěchu RCL. Je to tak prostě, plnou zodpovědnost nese ČRo. Kolega se snažil po ránu zachytit nějaké country, nikde nic. Na konec zakotvil na ČRo Sever. Byl jsem zděšen nekvalitou té stanice. Takže z nějakého toho country, co tam bylo se hbitě stačili dostat někam úplně jinam asi na komunistickou discotéku s Michalem Davidem. Hrůzné. Na víc, nepochopil jsem to. Prostě nepochopil. Vysílalo tam Ústi. Byly tam upoutávky na některé pořady. Přesně v momentě, kdy mne to zaujalo, to odpojili a ozval se Liberec s něčím úplně jiným. Tak sakra, když tedy Liberec vysílá něco jiného, tak který vůl je zodpovědný za to, že i v Liberci jsou slyšet upoutavky na program Ústí ? Tomu říkaj rádio ? To už se nedá snad ani nazvat bordel. To je slabé slovo. Proč už hergot ČRo Liberec nemá své vysílání 24 hodin 7 dní v týdnu ??? Kde to jsme ? No a pak se tedy nelze divit, že jako jediné liberecké rádio je chápano všemi / tedy i mnou i když ho neposlouchám z důvodů pramizerné hudby / RCL. Je to prostě tak.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .