Co nám rozhlasová digitalizace zatím nepřinesla?

digirozhlasUž několik měsíců se mohou na českém trhu registrovat nové terestrické digitální stanice. První rozhlasové multiplexy v Praze a středních Čechách čekají na své klienty. Jenže pohyby na trhu zatím nenasvědčují, že by měla přijít jakákoliv digitální revoluce. Ona už nastala ale v trochu jiné podobě – na internetu.

Masový příchod nových hráčů nenastal

Očekávaný vývoj na rozhlasovém trhu lze přirovnat k dění na tom televizním. I tam se čekalo, že po příchodu digitálního vysílání nastane masový příchod nových hráčů na trh. Každý si chtěl ukrojit část lukrativního koláče pro sebe a výrazný úspěch televize Nova v polovině 90. let vedl k mylné představě, že každá další televize musí být alespoň tak úspěšná. Jenže Nova startovala své vysílání za úplně jiných podmínek a prakticky v nulové konkurenci. Kdyby chtěl Vladimír Železný vybudovat stejně úspěšnou televizi v dnešní době, byl by bez šance. Stejně tak by Michel Fleischmann měl velké potíže postavit stejně úspěšnou Evropu 2 na zelené louce, pokud by ta značka neměla za sebou dvacetiletou tradici.

I proto se nelze divit, že nové televize se do vysílání nehrnou. Stojí to hodně peněz a úspěch je nejistý. Navíc Nova s Primou spustily doplňkové kanály pro konkrétnější publikum čímž vzaly novým televizím i poslední zajímavou šanci jak se odlišit. Není tedy překvapením, že jediná úplně nová televize, která ještě může uspět je TV Barrandov. Díky tomu, že si tak trochu hraje na Novu devadesátých let.

AKTUÁLNĚ: Teleko zprovoznilo DAB na severní Moravě a ve Slezsku

Kromě toho, reklamní trh není nafukovací. Nova byla úspěšná i díky tomu, že téměř všechny peníze z televizní reklamy si dělila sama. Jedinou konkurencí ji byla Česká televize a později TV Prima. Jenže kdyby se o ten samý reklamní koláč mělo dělit deset nebo dvanáct dalších televizí, určitě by to nebyl tak zajímavý byznys.

Podobná situace je i na rozhlasovém trhu. Tam je ale těch prostředků podstatně méně. A dělí se o ně podstatně víc hráčů. A není pravděpodobné, že po příchodu dalších rádií by se měl trh s penězi výrazněji rozšířit. Dokud bude cena reklamy v televizi stoupat, do té doby nebudou mít obchodní ředitelé rádií klidné spaní. A jelikož Nova s Primou si na televizním trhu postupně vytvářejí faktický duopol, je zřejmé, že cenu reklamy budou mít i nadále pevně v rukou.

digitalniradioIlustrační obrázek, zdroj: http://college-radio.info.

Koupit nové rádio? Zatím nemá smysl

Jaký smysl má v této situaci spouštět nové rádio? Zřejmě si řeknete, že vůbec žádný. A budete mít pravdu. Pokud byste dneska chtěli spustit nové celoplošné digitální rádio, potřebovali byste především dlouhodobou vizi a velice štědrého investora. Takového, který by byl ochoten trpět vysokou ztrátu i několik let. Silnou značku můžete budovat jen díky silným osobnostem. A kolikže stojí takový Leoš Mareš? Lze ho vůbec přeplatit a přetáhnout z Evropy 2 do neznámého digitálního rádia, které sotva začíná?

Podobnou otázku si můžete klást u kteréhokoliv jiného jména. A jen samotná investice do známých lidí vám úspěch nepřinese. Potřebujete především přesvědčit potenciální posluchače ke koupi digitálního rozhlasového přijímače. Minimálně několik set tisíc lidí. A pak je ještě potřebujete získat na svou stranu – tedy musíte je přesvědčit, že právě vaše stanice a vaše značka za to stojí…

SOUVISEJÍCÍ: Gama Rádio a ČRo 2 – Praha nově v DAB

Jak tedy vidíte, na případný úspěch jakékoliv nové digitální stanice má vliv nepřeberné množství proměnných. A zdaleka nejde jen o kvalitu programu nebo alternativu ke stávajícím stanicím, jak se mnozí domnívají. Ti, kteří chtějí poslouchat alternativu, najdou ji na internetu nebo i v analogovém éteru. Pokud má digitalizace uspět, bude muset především přilákat masy.

Jedinou cestou tedy je, aby do procesu vstoupily současné značky a současní provozovatelé. Jen ti dokážou motivovat masy k přechodu z analogu na digitál. Tedy k tomu, aby většina lidí vyhodila několik svých starých přijímačů a vyměnila je za nové.

CRo - Radio Cesko - studio2 - velkyČeský rozhlas nabízí na internetu několik speciálních stanic, které běžně nenaladíte. Mimo jiné Rádio Wave, D-Dur, Leonardo nebo Rádio Česko.

Autor článku:

Komentáře (14)

 1. Jose

  Tento článek mi přijde trochu pod Vaší úrovní. Tedy ten INTERNET jste vážně hrubě odflákl.
  Já bych to řekl jinak. V rozhlasovém netovém vysílání bylo několik posunů.
  Za prvé ten začátek, kdy tedy někdo se nedostal na FM a začal vysílat tedy na netu.
  Kdy u nás, což je české specifikum, neexistují na FM různé neziskové amatérské stanice, studentské, městské, klubové apod. A máme jen a pouze veřejnoprávní a komerční. A tak všichni tito skončili také na netu jako netové stanice. Konec konců skončili tam i piráti. Stanice, které zkrachovaly skončily také jako netové. Některé se pak dokonce na FM znovu vrátily atd. atd. Některé tam přežily těžkou dobu, třeba SAMSON nebo SÁZAVA. Později všem došlo, že je levné a dobré být na netu a tak tam vstoupilo i takové RCL atd. A najednou tam byly všichni.
  A šlo se dál stanice na FM začaly najednou vypichovat své netové klony. Impuls, Dechovku, F1 Chalupářskou osadu, Evropa 2 Heavy a Retro atd. atd. A to byl vrchol a tím to skončilo a v této chvíli je to už zase na ústupu. Tedy odpojil se z netu např. Orlík. Stanice u E2 a F1 se rozně přehodnocovaly a zanikají, takže ani E2 Heavy už není atd. Co tedy navozuje mylný pocit vzestupu netovách rádií i když už jsou ve skutečnosti za vrcholem a naopak ustupují ? Je to to, že se na net začaly připojovat jiné prostředky a že svůj business objevily výrobci aplikací a softwaroví, přesněji firmwaroví tvůrci. Začalo to televizory, Samsung atd.přístupy na net a widgety v nich na rádia / Ovšem pozor na ta, co jsou na FM ! Na jejich netové streamy, hehehehe…/ Tedy vyběhnout na mě v TV Impuls a nejít to odoperovat, tak ho fakt odnesu vrátit./ No to je jedno. No a z toho to přešlo samozřejmě na další hračku, tedy na mobilní telefony od Nokia nevím po který. A to je tak asi všechno. A to je onen údajný boom. Tedy světový výrobci těhle spotřebičů objevili další pitominku na ktetou by mohli někoho ulovit. Ovšem vůbec to neznamená, že by bylo více netových rádíí nebo, že by byly nějaké další, nové a lepší atd.atd.
  Přirovnávat DAB/DAB+ k DVB-T je poněkud zcestné. Multiplexy v DVB-T měly celoplošný statut, tedy stanice v nich nasazené by byly všude, což pro ně bylo drahé. Pohoda i RTM a TV7 žádaly o lokální statut, ten ovšem neměly a nedostaly. Óčko to vyřešilo útěkem k Telefonica O2 a Z1 a Public TV na konec krachem. Když vyhodili Noe z K46 v Praze. Tak skončilo v DVB-T. Ovšem po krachu CDG Mux3 dostal regionální statut. A už je tam Metropol TV a bude se pozvolna plnit. V DAB/DAB+ byly naopak rozdány multiplaxy krajské a multiplexy městské, jedná se tedy zcela jasně o regionalitu a o lokálnost. To je velice zásadní rozdíl. Dnes v ČR se velké množství stanic nemůže dostat do onoho, či tam toho kraje. Country rádio by rádo do Brna. Beat by rád do Ostravy atd. atd. A ono to nejde a nejde a furt to nejde. Jedno zamítnutí, druhé, třetí a stále to nejde…Blaník chce do Liberce a Rock rádio chce do Liberce a ono to nejde a nejde… A podívajte se na GAMA RADIO. Hupky šupky a máte ho v PRAZE i BRNĚ i OSTRAVĚ !
  Hup…Samozřejmě, že trh s reklamou není nafukovací. A je to prostě nějaká částka. No někdo bude sedět dál v tom městě kde sedí a dál podávat koordinace a ty budou dál zamítány a jiný třeba do nějakých těch dalších měst vstoupí v DAB/DAB+… Kdopak si potom urve více z toho reklamního koláče ? A hlavně není důvod věřit Michelu Fleischmannovi, ten má F1 i E2 celoplošky a RADIO PRO mu smetli ze stolu. Ten digitalizovat nemusí, ten má ty své dvě stanice všude po FM. Ale jsou jiní které je tam nemají. A nejspíše je tam nikdy mít nebudou…Není toto náhodou cesta, jak si urvat víc a jak se někam dostat ?

  1. Martin Petera

   Co se týče internetu, už toho bylo na stránkách RadioTV napsáno poměrně hodně. Ještě bych pro zajímavost doplnil další linky:

   http://www.radiotv.cz/p_radio/nelibi-se-vam-radia-ve-vasem-regionu-zkuste-chytry-telefon-a-internet/

   http://www.radiotv.cz/p_radio/ma-jeste-smysl-digitalizovat-rozhlas-nepredcil-jej-uz-davno-poslech-pres-internet/

   http://www.radiotv.cz/p_radio/rozhlasovi-posluchaci-se-boji-digitalizace/

   http://www.radiotv.cz/p_komentare/k_komentare/webova-radia-jako-prolog-k-digitalizaci/

  2. Jose

   No právě lagardere pokrachovalo na netu, na co šáhli a oni nemají stále dost. V ČR zůstávají dva zavedené portály PLY.CZ a AB RADIO.

  3. Jose

   vypadlo mi ,,A“ play.cz pochopitelně…

  4. juko

   José, ani nevíte jak bych se rád mýlil co se týče té momentálně nepříliš růžové budoucnosti digitalizace. Jen je tu jeden podstatný faktor, který jsem v článku nezmínil a to je Český rozhlas. Pokud by ten obsadil pilotní multiplexy a pomohl by propagovat nové digitální přijímače, byla by to dobrá cesta. Jenže sám generální ředitel Peter Duhan se tomu vyhýbá a bude spíš šetřit a slučovat stanice než rozšiřovat vysílání.

  5. Jose

   Peter Duhan je už starší pán a vidí to, jak to vídí, Tedy prioritou je pro něj reforma ČRo na FM, což si ostatně myslím, že vidí správně. Ale ono by stačilo když by nijak zásadně neházel digitálním vousům, jak tomu začal říkat, klacky pod nohy.
   Tedy mimochodem, když už Teleko vysílá ČRo zdarma. Prý nejde z technických důvodů momentálně pustit v Brně ČRo Brno a v Ostravě ČRo Ostravu. No, tak mě tak napadá, že když by pustili po celé síti, tedy všude ČRo Region, ČRo Brno, ČRo Ostrava, ČRo Hradec Králové, ČRo Sever. Tak by měli ve všech oblastech tu svojí regionálku a ještě 4 na víc. Což tato možnost neexistuje ani v DVB-S a ani DVB-T a ani NIKDE, pouze na netu, což je dosti nepohodlné. A je to české specifikum, protože jinak všechna normální veřejnoprávní media v EU v DVB-S své regionálky mají. No a když by se hodně nudil, tak by tam mohl ještě přihodit EUROJAZZ, což stvcořil trochu nepochopitelně pouze jako netovou stanici. No a už by to bylo místo 9 stanic 14 kousků a zase by to vypadalo poněkud veseleji.

  6. Jose

   Ono je to také trochu o důvěře právě v to svoje rádio a o důvěře právě v ten svůj program. RADIO 1 nechtělo z Prahy ani na FM, prostě jinému městu nežli Praze nevěří. Jednou si zažádali o Tábor a pak to stáhli. Taková Rock Zone si také nevěří, jednou se účastnila konkurzu v Brně, jinak nikdy nic. Takové Oldies Radio si také nevěří. Je jen v Praze a Táboře, místo aby ho Media Bohemia pustili po ČR, raději vybudovali zcela nová Rock Rádia. Takové Country rádio dlouho nechtělo na venkov. Takže první otázka je… Věřím vůbec ve své rádio a jeho program ? I když bude na FM ? Chci vlastně vůbec někam ? Věřím tomu, že ti lidé v tom nebo onom městě mne budou poslouchat ? Že tam najdu dost posluchačů ? No a pokud si tedy myslí, že ano…Což si asi někteří myslí… Tak pak tedy následuje druhá otázka… Stojí můj program za to aby posluchači k vůli mému programu použili netradiční metodu… Tedy např. DVB-S, DVB-T, DAB/DAB+ nebo třeba si zaplatili i ten NET nebo si třeba zaplitili DVB-C, kde budu… Stojí jim to za to ? No tak pokud vědí, že mají program špatný, že je nikdo vlastně nechce a že celá ta jejich poslechovost je jen takový vylhaný oblbovák… No tak pak se jím nedivím… Ovšem takový Proglas je nejspíše přesvědčený, že ho věřící chtějí a že použijí jakoukoli metodu. Takovému GAMA RADIU zřejmě odvaha také nechybí. A nedivím se, že jim nechybí. Nyní, co to píši je poslouchám přes net a je to skvělý program, hrají velice zajímavé songy… Jejich důvěra je zcela na místě a zcela oprávněná… Takže je to o víře v sama sebe a v tu svoji činnost…No takže pokud si některé kolovrátky nevěří a oni si ani nemají co věřit, když chrlí jen ty kolotočové sračky jako ty ostatní kolem, tak ti ať tam raději ani nelezou…Ale pokud někdo věří ve svůj program. Myslím že tu šanci právě dostal.

 2. violista

  No, pokud bych se měl řídit tím nadpisem …

  „Co nám rozhlasová digitalizace zatím nepřinesla?“

  Tak bych stručně odpověděl že mě osobně nepřinesla zatím teda opravdu lautr nic :-) Můžu být rád aspoň za ty Skopčáky které tu kradu přes hranice, ale naši opravdu ani jedna stanice jakémkoliv DAB systému. Proto bych osobně tyto opěvující apod. články nechal až na dobu, kdy bude pokryto aspoň jedním muxem celá ČR. Zatím si o tom můžeme tak opravdu jen povídat pěkně přes internet :-) Jo, digitálně mám ČRo zatím jen v DVB-T.

  1. Jose

   No, tak to bych měl to ČRo ve více digitálních formách. Tedy v DVB-S, na netu a v DVB-T. Ovšem za dost zásadní průser považuji, že pouze na netu je kompletní. Tedy je možné si pouze z netu pustit třeba ČRo Ostrava nebo ČRo Olomouc atd. Ani v DVB-S ani v DVB-T tyto stanice ČRo NEDOSTANU. A v DAB+ si asi dělají trochu legraci protože v Brně i Ostravě vysílají ČRo REGION Střední Čechy. Ještě, že má ty přijímače tak málo lidí, jinak by to zase byly přednášky o pragocentrismu. Jako když by nemohli alespoň tam pustit 3 kanály tedy ten REGION, když už ho tam mají a k tomu ČRo Brno a ČRo Ostrava, že by všude šly všechny 3. No celoplošně nikdo L-Band nechtěl. Kraje také nejsou všechny. Pokud se nepletu tak měli zájem jen o 9 z nich. A máme jich 14. To znamená, že o 5 krajů také nikdo neměl zájem. Jen o nabídnuté města měli o všechna zájem. No ono se říká, že L-Band je vhodný jen lokálně pro města. Musíme počkat až začnou udělovat licence na III.Band. Jestli taky první udělají výběrové řízení o celoplošný III.Band ? Napřed musí ty televize z něj vypadnout a ty se k tomu nemají. DVB-T se táhne jak smrad. Ne a ne to povypínat a vrátit ČTÚ. Tak se čeká. Zdržují ty televizní stanice. A ČRa se to konec konců líbí, dostávají peníze za souběh, tedy i za vysílání v analogu i za vysílání v DVB-T.

  2. violista

   A tak José, u nás je to už snad povypínané i v tom VHF, spíš jen že se stále nechce vypisovat ten konkurz na III.pásmo. Do L-Bandu se asi nikdo moc nehrne, no není divu když je to tak špatné s tou podporou u přijímačů a také snad i prý nic moc s šířením signálu.

  3. Jose

   Ale kde,že ! Hlavní blockeří a Nováčtí sabotéři, toho mají ještě zapnutého:
   Bohdíkov 11 NOVA
   Bohuslavice 8 NOVA
   Bojkovice 8 NOVA
   Brandýs nad Orlicí 10 NOVA
   Bratřejov 11 NOVA
   Brumov 11 NOVA
   Buchlovice 11 NOVA
   Budyšov 11 NOVA
   Bušín 11 NOVA
   Bylnice 6 NOVA
   Bystřec 10 NOVA
   Bystřice 10 NOVA
   Bzenec 11 NOVA
   Březová 11 NOVA
   Břidličná 6 NOVA
   Cotkytle 10 NOVA
   Desná 7 NOVA
   ———–
   těch stran je 14 !!!
   končí to….
   ——————-
   Železný Brod 11 NOVA
   Žimrovice 7 NOVA

  4. violista

   No v celé ČR toho bohužel jede optavdu ještě bohužel dost … To „U nás“ jsem myslel jako v naší Plzeňské oblasti. Další oblasti se snad už taky postupně čistí od těchto mikro nesmyslů. Ostatně nechápu proč je vždy nevypínají zároveň i s velkým vysílačem v oblasti. Kdyby nechali jen pár problémových oblastí než se rozhodne zda tam bude či nebude dokrývač, tam bych to chápal.

  5. Jose

   No můžeme říci jen to, co víme. Víme to, že L-BAND se udělovat v pořadí. Napřed celoplošný, ten nikdo nechtěl. Potom krajský tam si rozebrali 9 krajů a 5 nikdo nechtěl. A potom městský a tam to vyžraly České radiokomunikace. Tak jestli i zde chtějí napřed začít celoplošným ? Ono už se ozvalo v disluzích, že pokud by chtěli začít městským, tak že jsou už města, kde to čísté je a v tom městě by to na městský III.Band mohli už klidně vypsat. I snad i možná nějaký ten kraj by se našel čistý a dal by se možná vypsat i třeba alespoń jeden ten krajský. Ale oni asi tedy, když nic nevypisují, chtějí prostě začít tím celoplošným a pak teprve dělat krajské a městské. No a celoplošný vypsat nemůžou, protože prostě některé kanály jsou tam ještě obsazené. Takže budeme muset počkat až zvláště NOVA z toho konečně vypadne a vrátí to ČTÚ. Myslím si, že jak to budou mít, tak vypíší celoplošný III.Band. Ale zatím to prostě nemají. Má to stále Nova. Ale jestli chtějí ukončit 11.11.2011 přechod z analogu na digital. Tak si myslím, že by to tedy Novy i ostatní měli do 11.11.2011 vrátit…. Protože, co by to potom bylo za ukončení, když by to nevrátili ? Takže, já si myslím, že příští rok by už klidně to výběrové řízení na ten celoplošný III.Band mohli vypsat !

  6. Jose

   No a pak jde také o to, kdo se o III.Band bude ucházet ? O L-Band krajský a městský se ucházely 3 firmy. Tedy TELEKO. Potom ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE a potom RADIO TELE INVESTMENT. No ale stejně už jsem četl v diskuzích názor, že pokud je někdo schopen zajistit celoplošné vysílání v III.Bandu, tak, že jsou to jedině České Radiokomunikace, že ti jediní na to mají dost prostředků. A ty zbylé dvě firmy, že spíše ten krajský jen někde nějaký kraj nebo městský někde, ale na pokrytí celé země, že prý nemají. Nevím jestli je to pravda. Ale pokud by jsme tedy vyšli z toho, že to tedy bude vypsané příští rok a že by tedy celoplošný získaly ČRa. Tak licence pro L-Band se udělovala s tím, že vysílání v L-Bandu musí začít do 2 let, jinak bude licence zase odebrána. Pokud by i u III.Bandu bylo úplně stejné pravidlo, což je možné, že bude. Znamenalo by to, že reálně se u nás vysílání v III.Bandu rozjede 2014. No a protože je 2011, tak to jsou přesně ty 3 roky o kterých všichni mluví, že to tady za 3 roky teprve pořádně začne. Do té doby prostě jen Němce z Horního vrchu nebo Drážďan anebo tedy TELEKO v L-Bandu z Příbrami, Prahy, Brna a Ostravy.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .