Co hledat za koncem Rádia Čas Dyje?

NÁZOR – V minulém týdnu skončilo po osmi letech hodonínské Rádio Dyje, v posledních letech známé i jako Čas Dyje. Konec byl pro mnohé překvapením, zvláště proto, že společnost nevyužila svůj nárok na prodloužení licence.

radio-cas-dyje-651

Působení na trhu je náročné, zvláště pro menší stanice v regionech

Na českém trhu jde o celkem nezvyklý jev. Rozhlasový trh je sice přesycený a působení v regionech je pro menší stanice skutečně náročné, na druhou stranu není běžné, aby některá stanice jen tak ze dne na den přestala vysílat. Každý provozovatel si drží svou licenci a frekvence, když už ne kvůli zisku, tak alespoň proto, aby uvolněný prostor nezabral někdo jiný. A když se provoz stanice v malém měřítku nevyplácí, obvykle se menší rádio stává součástí větší sítě a sloučí se s jinou stanicí některé z konkurenčních vlastnických skupin.

Konec Rádia Čas Dyje je však překvapivý i z jiného důvodu. Tato stanice patří do portfolia mediálního podnikatele Radima Pařízka, a ten nezvykne jen tak přenechat prostor konkurenci. Známý je především jeho „trucpodnik“ v podobě Rádia Dálnice, které svou sítí připomíná spíš „rušičku“ konkurenčních stanic než vážně míněnou aktivitu pro posluchače za volantem. Byť z hlediska zaměření by jeho program mohl být přínosem.

I z tohoto počinu je patrné, že Radim Pařízek svým konkurentům působení na trhu nijak neulehčuje, a nedává tedy ani smysl, aby jen tak pustil zavedenou jihomoravskou stanici. I tato hádanka však může mít poměrně jednoduché vysvětlení. Provoz byť i menší rozhlasové stanice vyjde na miliony korun ročně, a pokud si daná stanice nedokáže na sebe vydělat, nedává ekonomický smysl ji nadále provozovat.

Nejbližší měsíce ukážou, zda bude mít provozovatel zájem o novou licenci

Možná by mělo smysl ji dotovat z jiných aktivit Radima Pařízka, který se úspěšně etabluje i v televizním byznysu, no pokud dané médium není ani po letech samofinancovatelné, musí logicky skončit. Zvláště pokud jde o malou regionální stanici bez potenciálu další expanze.

Rádio Dyje mělo svoji posluchačskou základnu a před osmi lety přineslo na trh v tu dobu unikátní hudební formát lidových písní a folklóru. Po osmi letech se však stává prakticky první stanicí, která dobrovolně opouští své FM frekvence v Hodoníně, Kyjově a Břeclavi. I když měla provozní společnost nárok na jedno automatické prodloužení licence, toto své právo nevyužila a raději ukončila vysílání.

Je velice nepravděpodobné, že by šlo o omyl, i když zástupci stanice v oznámení pro novináře uvádějí, že přerušení vysílání má být pouze dočasné. Až nejbližší měsíce ukážou, zda se tato stanice může reálně vrátit, a zda její provozovatel bude mít skutečný zájem o novou licenci.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: