Čistě digitální rádia v České republice

České rozhlasové stanice ke svému působení využívají především FM pásmo, jelikož to je u posluchačů nejrozšířenější. I tak ale můžete narazit na několik čistě digitálních stanic, které na FM nenaladíte.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Český rozhlas přináší řadu digitálních stanic

Pionýrem v této oblasti je Český rozhlas, který před lety přinesl na trh několik digitálních stanic. Motivací k tomuto procesu bylo nejen experimentální digitální vysílání DAB, ale i vznik televizního multiplexu veřejné služby, kdy se přecházelo na televizní digitalizaci. Díky tomu měl Český rozhlas společně s Českou televizí možnost začít v televizních sítích vysílat i digitální rozhlasové programy.

Jedním z prvních rozhlasových programů určených pro digitální vysílání bylo zpravodajské Rádio Česko. Následoval okruh o vědě a technice ČRo Leonardo a program věnovaný vážné hudbě ČRo D-dur. Dnes už tyto programy – s výjimkou ČRo D-dur – nevysílají. Český rozhlas je nahradil novou značkou ČRo Plus.

Doplňkové funkce v moderních přijímačích

Moderní rozhlasové přijímače mají sice poslech rádia jako hlavní funkci, ale rovněž mohou udělat z rádia multimediální platformu. V moderních přijímačích můžete sledovat i obrázek právě hrané skladby a další užitečné informace.

....

Český rozhlas dnes provozuje několik dalších čistě digitálních stanic. Do digitálu bylo překlopeno například pražské studio Regina, které se nyní identifikuje jako Regina DAB Praha. Digitálně je k dispozici i program pro mladé posluchače ČRo Wave. Rozhlas provozuje i samostatnou stanici pro příznivce Jazzu, dále dětské Rádio Junior, výběrové Rádio Retro a živé sportovní přenosy pod značkou ČRo Sport. Tyto okruhy můžete poslouchat pouze v digitálních sítích a přes internet.

Mezi komerčními rádii je průkopníkem SeeJay Radio

Ze soukromých rádií je nejznámějším digitálním projektem SeeJay Radio podnikatele Svatopluka Janíka. Ten vlastní a provozuje i stanici Radio TIP. Nabídku čistě digitálních rádií doplňuje hudební stanice jamesdean.fm a pozitivní promo tomuto způsobu poslechu dělá i značka DAB Plus Top 40.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .