Český rozhlas spouští experiment s digitálním vysíláním ze Žižkova po dobu jednoho roku

Nejbližší rok bude Český rozhlas vysílat z pražského Žižkova i digitálně. ČTÚ mu udělil příslušné oprávnění na dobu jednoho roku. Na rozdíl od předchozích testů hodlá rozhlas tentokrát využit technicky plnohodnotný výkon vysílače.

Foto: towerpark.cz

Foto: towerpark.cz

Test digitálního vysílání ze silného vysílače v prostředí husté zástavby

Operátor ve spolupráci s Českým rozhlasem bude testovat a ověřovat fyzikální vlastnosti šíření rádiových vln z vysílače velkého výkonu především v prostředí husté městské zástavby,“ uvedl mluvčí telekomunikačního úřadu Martin Drtina.

Toto vysílání nebude určeno pro individuální příjem, byť ten bude samozřejmě možný. V rámci testovacího vysílání ale nemají posluchači žádné garance. Vysílání může být kdykoliv přerušeno, případně se mohou měnit technické parametry. Na tomto testu se budou významnou měrou podílet i České Radiokomunikace.

Analogové licence současných rádií končí v roce 2025

Na českém trhu působí několik operátorů, kteří provozují a popularizují služby digitálního rozhlasového vysílání. Část posluchačů v příhraničí může přijímat i digitální rozhlas z Německa. I přesto ale zatím chybí jednoznačný plán přechodu na digitální rozhlasové vysílání a prozatím není pevně stanoven ani termín vypnutí analogového FM pásma. Za jistých okolností dokonce může FM pásmo vysílat i nadále, přičemž digitální vysílání by bylo využito jako doplňková platforma.

Jedinou jistotou je nejzazší platnost udělených licencí pro rozhlasové stanice vysílající v rámci FM pásma. Analogové licence skončí nejpozději v roce 2025 a do té doby by mělo být jasno, kdy bude uskutečněn přechod na digitální rozhlasové vysílání.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .