Česká BBC konečně dostala pokutu za nevpuštění Českého rozhlasu do vysílání

Pokuta vůči provozovateli českého vysílání BBC vystupujícího pod značkou Rádio ZET, je prvním krokem k tomu, aby spor ohledně licenčních podmínek a historicky nastavené spolupráce s Českým rozhlasem mohl rozřešit soud.

zet-kampan-spolecnost-651-perex

Česká BBC pod křídly Lagardere působí na trhu už přesně jeden rok, a je to i rok od chvíle, co byla definitivně ukončena spolupráce BBC s Českým rozhlasem – k nelibosti rozhlasu. Ten využíval VKV frekvence české pobočky BBC k šíření svého zpravodajského okruhu Rádio Česko. Tento okruh však rozhlas zrušil a spolupráci s BBC nevěnoval dostatečnou pozornost. To mělo za následek, že jednání o další spolupráci ČRo a BBC ztroskotala a česká provozní společnost BBC Radiocom se dostala do rukou soukromé mediální skupiny Lagardere.

Následně se rozhořel spor o to, zda je převod licencované společnosti pod nového vlastníka platný – o tom musí definitivně rozhodnout Nejvyšší správní soud – a zároveň běží i spor o licenční podmínky, které přikazují BBC pouštět do svého vysílání Český rozhlas. Přitom nový vlastník české BBC si už rok zajišťuje veškeré vysílání ve své režii a v blocích, které jsou dle licence vyhrazeny rozhlasu, pouští vlastní program pod označením Rádio ZET.

Mimo absenci bloků Českého rozhlasu je problémem u BBC i hudba

Regulační orgán, tedy Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, v předchozím roce opakovaně upozorňoval českého vlastníka BBC na porušování licenčních podmínek. Až nyní však přistoupil k vyměření pokuty 100 tisíc korun za nevpuštění Českého rozhlasu do vysílání. To otevírá prostor pro zástupce české BBC, aby se v této otázce konečně obrátili na soud.

Výkonný ředitel mediální skupiny Lagardere Miroslav Hrnko už začátkem února pro RadioTV.cz poznamenal, že jeho skupina čeká na vyměření pokuty od Rady, jelikož jen samotná pokuta může posunout věc k soudu. „Dokud nás Rada pouze upozorňuje na porušení zákona, nemáme možnost posunout věc k soudu. Proto čekáme, až nám RRTV konečně vyměří pokutu,“ řekl serveru RadioTV.cz Miroslav Hrnko (více v článku Může česká BBC vysílat hudbu?).

Pokuta přichází po roce od monitoringu vysílání

Nyní pro agenturu ČTK však potvrdil, že Lagardere i tak nepovažuje toto rozhodnutí regulátora v souladu s právem. V tomto případě vyjádřil výkonný šéf Lagardere podiv nad tím, že Rada rozhodla o udělení pokuty až po roce, když předmětné rozhodnutí se váže k programu vysílanému 24. března 2013.

Po roce vysílání se nás rada rozhodla pokutovat za zcela nelogický výklad našich licenčních podmínek, který je od počátku účelově podsouván a prosazován Českým rozhlasem. Nechci spekulovat o motivech takového jednání, ale s ohledem na časový odstup a odklad rozhodnutí jsme měli za to, že rada uznala naši argumentaci,“ poznamenal Hrnko podle zprávy ČTK, kterou publikoval web Mediář.cz.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. beat

    Tohle rada „projede“,nový vlastník Lagardere nemá vůbec povinnost vpouštět do svého vysílání Český rozhlas.Ten už nemá žadnou smlouvu ani právo jakkoliv frekvence či prostor na těchto frekvencích využívat.Tu šanci dávno zratil a promarnil.Studio Zet se navíc ukázalo časem mnohem kvalitnějším a efektivnějším programem.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,