Primě se nedaří nacházet divácké hity. Dočkáme se jich na jaře?

pohlreich 15 procent. To je číslem vyjádřený podíl, okolo kterého se teď pohybuje týdenní sledovanost tuzemské komerční dvojky TV Prima ve skupině diváků starších patnácti let. Ty tam jsou doby, kdy se tato stanice běžně přibližovala k hranici 20 procent. Co je příčinou setrvalé tendence úbytku primáckého publika?

Příčin může být více. Jednou z nich je relativně časté otáčení programového kormidla. V důsledku vyhlášeného zacílení na mladší publikum se Prima dobrovolně vzdala úspěšných programů vlastní tvorby jako byla již dříve talk show Jiřího Krampola Nikdo není dokonalý či nedávno ukončené pětileté ságy Velmi křehké vztahy.

Tyto typy programů přinášely vysoká čísla sledovanosti, na které se však výrazně podíleli diváci starší 55 let, což se nyní komerční televizi nehodí do jejího nového profilu. Když jsme u ukončených VKV – v polovině října jsme v redakčním komentáři upozornili na reálnou možnost, že příznivci vztahových seriálů, kteří v úterním a čtvrtečním souboji VKV a Ordinace v růžové zahradě (na TV Nova) dávali po léta přednost seriálu na Primě, přeskočí ke sledování příběhů postav z kamenické nemocnice. Jak jsme předpokládali, tak se stalo. Ordinace přitahuje nyní v době bez konkurence VKV o čtvrt miliónů párů očí více (celkem přes dva a čtvrt milionu diváků v D 15+). Primě tak odpadla minimálně čtvrtina diváků v jejích doposud nejexponovanějších časech v prime time.

Stanice se stále potýká s tím, že má minimální počet pilířů, které jí automaticky zajišťují diváckou přízeň. Dobře funguje středeční TOP STAR magazín či zprávy před sedmou. Z lednových novinek se úspěšně uvedl nedělní francouzský krimiseriál Julie Lescautová, který oslovil téměř milionové obecenstvo, což je pro Primu v posledních měsících nedostižitelná magická hranice. V tiskové zprávě se pochlubila dvaadvacetiprocentním podílem na diváckém koláči v době vysílání premiérového dílu pořadu Mladší o pár let. Do primácké TOP desítky nejsledovanějších pořadů se po několika podzimních přesunech vysílacícho času nedokázala vrátit show Hádej, kdo jsem. Neúspěchem skončil i pokus o její klon Hádej, kdo lže.

Primě se nedá upřít snaha přicházet častěji s novými formáty. V porovnání s Novou i Barrandovem přináší do prime time nejvíce novinek vlastní tvorby. Bohužel se záměry primáckých dramaturgů nedokáží ve své většině střetnout s chutí divácké obce. Za poslední dva roky se výrazně uchytila jen kulinářská show Ano, šéfe! a ještě uspokojivé výsledky přinesl seriál Přešlapy. Za dveřmi čekají ma otestování přízně publika nové pořady – Rande naslepo, castingová show Robin Hood – Cesta ke slávě a nový seriál z lékařského prostředí. Vlastní tvorba dostala v lednu novou šéfkuŠárku Baborovskou, která stojí za velmi úspěšnými projekty na konkurenčních stanicích – Ordinací v růžové zahradě, Pojišťovnou štěstí, Místem v životě či Princeznou ze mlejna. Třeba aureola úspěšné producentky přinese jejímu novému zaměstnavateli štěstí při volbě nových projektů, které tuzemské diváky dokáží zaujmout.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. apeiron

    Ano,Prima se nesmyslně snažila zacílit na mladé diváky a odstavila tak své věrné diváky z řad starší generace a důchodců.Jenže mladí se na televizi zase tolik nedívají a program primy zrovna moc atraktivní není,proto ten propad diváků.Nudné zábávné pořady a starší americké béčkové filmy,nebo německé slaďáky k obrazovkám nikoho nepřitáhnou.Nesmyslný a zbytečný krok který je připravil o diváky to byl už z toho důvodu,že pro mladé prima záhy udělala Primu Cool.To co Primě mimo jiné svého času dělalo sledovanost,byly staré české seriály a filmy.Teď se toho chytila TV Barandov a slušně z toho těží.
    Takže jedinou možností zřejmě bude zatraktivnění programu (což ovšem stojí peníze které asi nemají)nebo návrat k divákům starší generace s odpovídajícími pořady…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .