Možnou cenzuru internetu v podobě blokování nelegálních sázkových webů schválil i Senát

Blokování internetových stránek na základě seznamu udržovaného Ministerstvem financí ČR se o krok přiblížilo. Příslušnou normu dnes schválil Senát, nyní je na řadě prezident republiky Miloš Zeman. Ministr financí Andrej Babiš, jehož resort předmětný zákon předkládá, zdůraznil, že se o cenzuru internetu nejedná.

Online sázení bude pro profesionální sázkaře komplikovanější. Ilustrační foto Shutterstock.com

Online sázení bude pro profesionální sázkaře komplikovanější. Ilustrační foto Shutterstock.com

Zákon umožní blokování vybraných webů na základě průběžně aktualizovaného seznamu, který bude spravovat Ministerstvo financí ČR. To může zmíněný seznam průběžně doplňovat a bude moct pružněji reagovat na trhový vývoj. Blokace se má týkat především prezentací zahraničních sázkových kanceláří, které nemají v ČR příslušnou licenci.

K blokaci může docházet i přesto, že na území Evropské unie působí desítky legálních sázkových kanceláří, které si v jiných evropských zemích standardně konkurují. Právě z tohoto důvodu vyvolává nová právní norma kontroverze, jelikož se může jednat o blokaci společností, které jinak legálně působí na různých trzích Evropské unie.

Dalším problémem mohou být vysoké náklady související s efektivním blokováním zmíněných webů, které mohou být přenášeny z poskytovatelů internetu na koncové uživatele. Zda k tomu bude skutečně docházet, ukáže až následná praxe.

Kritici předkládaného zákona z IT branže rovněž poukazují na to, že blokaci lze jednoduše obejít – například přes volnou nebo placenou VPN. Uživatelsky nejjednodušším způsobem je použití volně dostupného prohlížeče v rámci projektu TOR.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .