Sportovní přenosy na internetu stále dostupnější. Jak na ně?

radiotv-archiv21Sportovní vysílání je dnes velmi rozšířené, a sledování oblíbených domácích nebo zahraničních soutěží je podstatně jednodušší než v minulosti. Běžný sportovní divák se však i dnes může setkat s omezeními, které jsou zřetelné v televizním vysílání. Pokud máte zájem o sportovní šlágry, je veliká šance, že je při současné bohaté nabídce sportovních kanálů v kabelech nebo na satelitu naladíte. Co ale můžete udělat, máte-li zájem sledovat utkání, které žádná tuzemská televize nepřenáší? V této fázi můžete využít různé způsoby sledování zápasů přes internet nebo poslechu specializovaných rádií.

Fotbal a hokej proniká na internet nejrychleji

Pokud máte zájem o domácí fotbal a hokej, na internetu se vám nabízí několik možností. Již v předešlé sezóně spustil operátor Telefónica O2 prostřednictvím své IPTV služby O2TV možnost sledovat většinu utkání hokejové O2 Extraligy. Pokud jste příznivcem jednoho z devíti klubů, které můžete díky této službě sledovat, dostanete se ke všem jejich domácím utkáním buďto za jednorázový poplatek nebo za paušál. Pochopitelně je tato služba dostupná i přes internet na stránce www.o2hokej.cz, a zápasy můžete sledovat i přes mobilní telefony. Úroveň přenosu se sice nedá porovnat s kvalitou a provedením klasického televizního přenosu, jelikož obrazový materiál vyrábí přímo jednotlivé kluby v jiných produkčních podmínkách. Ke sledování utkání a jeho průběhu to ale úplně stačí. Tímto způsobem se hokejový fanoušek může dostat k zápasům svého týmu i na kluzištích soupeřů, což je podstatně jednodušší a časově méně náročné jako cestování přímo na zápas.

Podobně funguje i fotbalová stránka www.fotbalzive.cz, kde Česká televize nabízela zápasy Gambrinus ligy, které souběžně vysílala v televizi. Přes tento portál jste mohli zhlédnout i atraktivní zápasy fotbalové Ligy mistrů včetně těch, které se na ČT2 ani ČT4 Sport nikdy neobjevily. Tato služba v minulosti nebyla zpoplatněná, jedinou podmínkou bylo, aby jste se připojili někde z území České republiky. Prakticky však bylo možné v některých případech tyto přenosy sledovat i ze zahraničí, což se povedlo některým divákům na Slovensku.

Bundesliga na internetu zdarma, NHL a NBA za poplatek

Možnosti legálního sledování sportovních utkání ale nekončí jen při českých soutěžích. Pokud vás zajímá německá nebo rakouská fotbalová Bundesliga, možná víte, že placená satelitní televize Premiere nabízí všechna utkání v přímých přenosech. Legální cestou je ale přes satelit nenaladíte s výjimkou několika utkání, které přenáší ČT4 Sport. Přes internet ale můžete zhlédnout většinu utkání, které si vyberete, a to úplně zdarma. Internetová sázková kancelář bwin.com nabízí videostreamy fotbalové Bundesligy jako doplněk ke svému servisu. Jsou přístupné i pro české uživatele. Při každém utkání máte možnost otevřít si videostream a sledovat průběh v reálném čase. Video je sice dostupné jen v malém okně v prohlížeči, a kvalita není vhodná pro sledování na celé obrazovce, ale je to nejjednodušší způsob jak se legálně a bezplatně dostat k utkáním jedné z nejkvalitnějších fotbalových lig v Evropě.

Přímé přenosy z jiných soutěží již jsou placené, a k jejich sledování potřebujete mít minimálně mezinárodní kreditní kartu, a samozřejmě i ochotu ji použít. Otevírají se vám možnosti sledování například německé hokejové ligy DEL nebo skandinávských soutěží a různých zámořských soutěží včetně atraktivní basketbalové NBA. Ne všechny tyto soutěže jsou přístupné i pro české uživatele, ve většině případů by jste se ale měli dostat ke své oblíbené lize za poplatek.

Zámořské ligy je dnes možné zhlédnout i na některých satelitních a kabelových kanálech. Výhoda internetového streamingu ale spočívá v tom, že se dostanete ke konkrétnímu zápasu, který si vyberete. Pokud jste třeba fanouškem New Yorku Rangers, můžete se tímto způsobem dostat k téměř všem jejich utkáním, kdežto v „klasické“ televizi by jste viděli jen několik.

Sportovních rádií je mnoho a zdarma, nutné jsou cizí jazyky

Pokud nechcete platit za videopřenosy a postačí vám jen zvuk, máte na výběr mnohem víc možností, jen potřebujete rozumět alespoň jednomu světovému jazyku. Pokud je vám blízká angličtina nebo němčina, dostanete se ke množstvu atraktivních utkání. Stránky NHL.com a NBA.com nabízejí audiopřenosy z úplně všech utkání, které se v těchto soutěžích odehrají. Můžete si dokonce zvolit, jestli budete poslouchat komentátora, který fandí domácím nebo hostům. Podle toho, který tým preferujete, si můžete uzpůsobit i komentář k zápasu, čímž se zámořské média účinně vyhnou kritice z podjatosti, jelikož fanoušci obou týmů mohou sledovat zápas v barvách toho, komu fandí.

Obdobná služba zatím není u nás příliš obvyklá. Zvukové přenosy se zřejmě ani nestanou doménou pro fanoušky, jelikož by je brzy měly vystřídat právě videopřenosy. Audio výstupy ale mají výhodu v tom, že většinou nebývají zpoplatněny a jsou méně náročné na výrobu i přenos dat, takže se dají pohodlně poslouchat například i v mobilech.

A co peer to peer?

Nejen sportovní klání je možné sledovat i sdílet prostřednictvím tzv. peer-to-peer sítí, kde mohou jednotliví uživatelé sdílet různá data, případně za jistých podmínek i streamovat internetové přenosy, které naberou z televize. Tyto přenosy by se do našich končin za normálních okolností možná ani nedostaly. Distribuce přes podobné sítě ale má několik nedostatků. Kvalita nabízeného videa je kolísavá v závislosti na tom, kolik uživatelů momentálně sleduje stejné video. Některé videa nemusí být vždycky přístupná a může se stát, že nedosledujete utkání, které jste si vybral. V neposlední řadě je i legalita takovéto služby na pováženou.

Globalizace médií zatím nepřináší divákům a uživatelům kýžený efekt, jelikož pořád existují teritoriální omezení, která neumožňují sledovat legálně některá sportovní klání ze zahraničí, pokud na ně nevlastní vysílací práva žádná z tuzemských televizí. Internet ale postupně boří všechny bariéry a již dnes je možné díky tomu sledovat různá sportovní utkání, která nejsou jinými cestami vůbec dostupná.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .