Fotbalové přenosy dobývají internet

radiotv-archiv9Pryč jsou doby, kdy jsme o sportovních přenosech na internetu jen snili. Česká televize loni jako první umožnila sledovat hokejovou extraligu i první fotbalovou ligu živě na internetu. Příští rok chystá další novinku. Pozadu nezůstává ani komerční Prima – ta totiž nabídne na internetu Euro 2008. Je tu ale jeden háček.

Dosud mohli diváci veřejnoprávní televize zhlédnout na internetu jen ty zápasy Gambrinus ligy, které se současně vysílaly na ČT2 (případně ČT4 Sport). Od příštího roku plánuje ČT spolupráci s ČMFS a kluby hrajícími 1.Gambrinus ligu projekt, jenž umožní divákům sledovat i zbylých šest zápasů, které v televizi nepoběží. Vše zdarma a živě na stránkách www.fotbalzive.cz. Na internetu neuvidí diváci jen zápas samotný, samozřejmostí bude i doprovodný komentář sportovních redaktorů ČT. Pokud nestihnete přímý přenos, dočkáte se rozsáhlého archivu. První zkušební vysílání se uskuteční tuto sobotu 17. května od 15:00, konkrétně půjde o duel mezi domácím FK Teplice a SK Kladno. Již delší dobu mají všichni hokejoví fanoušci možnost sledovat zápasy O2 Extraligy na své televizi. Službu nabízí společnost O2 prostřednictvím O2 TV, je však zpoplatněná 150Kč měsíčně.

Krok s moderní dobou se snaží udržet i televize Prima. Diváci, jejichž signál Primy není ideální, budou moci sledovat přímé přenosy z fotbalového Eura prostřednictvím internetu. Potvrdil nám to tiskový mluvčí TV Prima Ladislav Pavlík. Sledování ale nebude zadarmo: „Přistup bude možný na základě jednorázové úhrady či na základě předplaceného baličku všech zápasů Euro.“ Jak píše server idnes.cz, ke streamovému vysílání fotbalu z Eura zavazuje smlouva s UEFA. Video stream zápasů bude pro Primu zajišťovat firma Visual Connection, s níž televize spolupracovala na projektu VyVolení. Diváci tak nepřijdou ani o zápasy, které se v televizi – kvůli souběžnému vysílání – neobjeví. Televize se v souvislosti s Eurem snaží o co nejrychlejší zahájení digitálního vysílání v Brně a Ostravě. Generální ředitel Marek Singer ubezpečil posluchače Pressklubu Frekvence 1, že by se vše mělo stihnout ještě před šampionátem. „Máme velmi pozitivní příslib od Českého telekomunikačního úřadu, že do konce května stihneme rozhodně Brno, začátkem června by měla nabíhat Ostrava. Plzeň je zatím v jednání – brání tomu technické otázky.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .