Regionální multiplexy

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Společnost Czech Digital Group, která provozuje zemský terestrický multiplex 3, přišla v polovině roku 2011 s novými podmínkami pro menší digitální televize, jež mají zájem vysílat přes zemské vysílače. Nové televize už nemusí vysílat celoplošně, můžou si vybrat jednotlivé regiony v nichž chtěji působit. Podmínky tak jsou pro ně výrazně výhodnější.

Původní majitelé společnost odprodali, důvodem byl nedostatek dlouhodobých a bonitních klientů. Rovněž pak i nutnost vysokých investic do rozvoje vysílací sítě. Nyní v rámci regionálního multiplexu vysílá například Brněnská TV nebo Gimi TV.

TECHNICKÉ PARAMETRY

Šířka pásma: 8 MHz

PŘEČTĚTE SI

Přechod na digitální vysílání je za námi. Co přinesl konec analogu? Větší rozvoj satelitu
Středa 30. listopadu znamenala vypnutí posledního analogového vysílače České televize, veřejnoprávní programové okruhy nyní mohou diváci sledovat výhradně prostřednictvím digitálního příjmu. Přechod od analogového k digitálnímu zemskému vysílání byl tímto podle ČT završen, k této příležitosti uspořádala tiskovou konferenci. Ohlédněme se nyní za digitalizací a připomeňme si, co vše podstatného se odehrálo. Co nás nyní vlastně čeká?

Nové televize můžou vysílat za výhodnějších podmínek
Nové cenové podmínky multiplexu 3 jsou výrazně příznivější pro malé televize než tomu bylo doposud. Pokud jste donedávna chtěli vysílat terestricky, museli jste přistoupit na celosíťové pokrytí, které si mnoho nových hráčů nemohlo dovolit. Například hudební televize Óčko měla zájem vysílat terestricky pouze v určitých oblastech. Operátor multiplexu 3 ji ale tlačil do celoplošného pokrytí protože musel platit provoz všech spuštěných vysílačů. Vedení Óčka se následně rozhodlo neposilovat své pokrytí a opustilo terestrickou platformu. Nyní vysílá pouze v rámci dlouhodobého testovacího provozu multiplexu 4 v Praze, Brně a Ostravě.

Mapa pokrytí (dle Digitalne.tv)

muxregion

SEZNAM VYSÍLAČŮ

28. kanál – Klimkovice I. (307 m)
výkon 0,008 kW, polarizace H (B Plus TV a.s. – řádná DVB-T licence)

29. kanál – České Budějovice – Včelná (479 m)
výkon 0,002 kW, polarizace H (GIMI – experimentální DVB-T licence)

32. kanál – Liberec – Ještěd, skokanské můstky (1012 m),
výkon 2 kW, polarizace – H (RTM – regionální multiplex)

59. kanál – Klimkovice II. (345 m)
výkon 2 kW, polarizace H (B Plus TV a.s. – řádná DVB-T licence)

XX. kanál – DVB-H Test VSB-TU Ostrava
Pro daný multiplex není vysílač dosud v provozu, TEST

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .