Přechod na digitální vysílání je za námi. Co přinesl konec analogu? Větší rozvoj satelitu

Středa 30. listopadu 2011 znamenala vypnutí posledního analogového vysílače České televize, veřejnoprávní programové okruhy nyní mohou diváci sledovat výhradně prostřednictvím digitálního příjmu. Přechod od analogového k digitálnímu zemskému vysílání byl tímto podle ČT završen, k této příležitosti uspořádala tiskovou konferenci. Ohlédněme se nyní za digitalizací a připomeňme si, co vše podstatného se odehrálo. Co nás nyní vlastně čeká?

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Česká televize dnes zapsala do své kroniky významný záznam,“ praví veřejnoprávní televize ústy Štěpána Jandy z tiskového útvaru ČT. K 30. listopadu vypnula poslední zbývající analogové kmitočty, završila tím svůj přechod od analogového k digitálnímu zemskému vysílání. Současný generální ředitel ČT Petr Dvořák na konferenci řekl, že nevěřil tomu, že digitalizace proběhne v řádných termínech.

Analogové kmitočty vypnuty, ČT se dívá do budoucna

Ve středu 30. 11. 2011 ve 12:05 hodin byly vypnuté poslední dva analogové vysílače velkého výkonu ČT1 Zlín – Tlustá hora a Vsetín – Bečevná. Současně skončil řádný provoz zbývajících jednatřiceti analogových dokrývačů. Signál ČT v DVB-T aktuálně pokrývá 99,8% obyvatel České republiky, zákon požaduje dostupnost signálu minimálně pro 95% obyvatel.

Diváci mohou využívat satelitní digitální vysílání České televize zdarma. Na orbitální pozici 23,5° východně (družice Astra 3A a 3B) jsou vysílány nejen programy ČT1, ČT2, zpravodajský ČT24 a sportovní ČT4, ale také distribuce ČT HD ve vysokém rozlišení a řada pokročilých doplňkových služeb. Programy České televize lze samozřejmě přijímat také jako součást placených služeb komerčních společností – provozovatelů satelitních, kabelových a IPTV platforem.

Na tiskové konferenci shrnula Česká televize historii sedmiletého procesu, pozornost byla však věnována také dalšímu směřování digitalizace – na řeč přišla otázka širší regionalizace, digitalizace Archivu programových fondů ČT, rozvoji vysílání ve vysokém rozlišení (HD) i možnostem a ekonomické stránce případného využití platformy DVB-T2. „Závěrečným tématem, jež prezentovala výkonná ředitelka Nových médií ČT Pavlína Kvapilová, se stala především aktivita České televize na poli hybridního vysílání HbbTV. Představeny byly první plány Teletextu HD, pilotní služby ČT na bázi HbbTV,“ uvádí v tiskové zprávě ČT.

V srpnu 2007 bylo zcela vypnuto analogové vysílání na Domažlicku, jednalo se o první oblast v České republice bez analogu vůbec. První velkou oblastí, jež se musela spoléhat čistě na digitální vysílání, se na jaře 2009 stalo hlavní město České republiky – Praha. Letos 9. listopadu uvedly v život České Radiokomunikace poslední digitální vysílače, stalo se tomu tak na Tlusté hoře a Ploštinách na Zlínsku.

Oficiální prezentace České televize k ukončení analogového vysílání.

Nyní se podívejme na několik význačných článků, které se tematicky vážou k digitalizaci. Jaký názor máte na celý průběh vy osobně? Používáte DVB-T, nebo se spíše spoléháte na satelitní platformu?

Prima Family tečka za digitalizací

Televize Prima koncem letošního roku ukončí vysílání svého hlavního programu a bude pokračovat pod novou značkou. Vedení společnosti včera v tiskové zprávě oznámilo, že se vzdává své původní vysílací licence a hlavní kanál TV Prima bude pokračovat pod názvem Prima family. Toto rozhodnutí bude mít vliv zejména na působení regionálních televizí, které s Primou sdílejí frekvence.

K TÉMATU: Prima od nového roku obětuje hlavní kanál a odstřihne regiony

Digitalizace televizního trhu téměř od začátku připomínala klasickou hollywoodskou filmovou frašku se vším všudy. Nechyběly náhlé zvraty, nechyběla láska i nenávist, nechyběli padouši, ani nevinné oběti. Takovou pěknou digitalizační tečku, jakou si připravila Prima, ovšem nečekal asi nikdo. Na druhou stranu, film končí tak, jak by správná romantická fraška končit měla. Alespoň jeden z hrdinů si splnil svůj sen.

CELÝ ČLÁNEK: Je to taková Prima tečka za tou naší digitalizací

primafamily_velkeLogo staro-nového hlavního programu televize Prima.

Jeseník skončil s analogem 31. října

Zatímco v roce 2008 při startu digitalizace vysílalo v České republice téměř 1750 analogových vysílačů, nyní toto číslo činí pouze 397. Už 31. října skončí analogové televizní vysílání v Jeseníku, 11. listopadu nastane stejná událost v Ostravě. Ve Zlíně nastane definitivní analogová tma 30. června 2012. V noci z třicátého prvního října na prvního listopadu přesune vysílač Praděd analogové vysílání televize Nova.

PŘEČTĚTE SI: V územní oblasti Jeseník končí 31. října analogové vysílán

radiotv_face_n01

Nikdy nevzniknuvší projekt? V čem je problém?

Několik televizních projektů vzniklo jen na papíře a nikdy neodstarovalo, chystalo se a nevzniklo, nebo vzniklo a hned zase odešlo. Kompenzační licence pro program TV7 získal Jaroslav Berka už v únoru 2008 a stanice měla začít vysílat o rok později, tedy v roce 2009. Společnost EBD se ovšem neshodla s provozovatelem multiplexu 3 – Czech Digital Group (CDG) na obchodních podmínkách a tak z vysílání sešlo. Diváci se ovšem nedočkali ani jiného projektu podnikatele Jaroslava Berky, licenci pro RTA se rozhodl vrátit sám. Odstartovat měla RTA loni na podzim. Celý projekt měl být součástí ambiciózních plánů o tom, co se v rámci české digitální televize ještě urodí. Teď se ovšem několik studií chystá vydat se na samostatnou regionální dráhu.

K TÉMATU:
Další ztráta pro diváky: celoplošná televize RTA nevznikne
Televizi TV7 hrozí odebrání licence, ta se brání

Je pět procent diváků závislých na analogovém příjmu hodně nebo málo?

TV Prima rozšíří Fakta Barbory Tachecí, Genus TV chce odejít ze sítě R1

První digitální televizí byla zpravodajská stanice Z1. Další původně česká televize se letos zapsala do historie a to docela unikátním způsobem. Z1 skončila z večera do rána bez předchozího varování. Když jsem včera poprvé zahlídl zprávu o tom, že zpravodajská televize ukončí vysílání, měl jsem to za špatný vtip. Každý mediální projekt potřebuje několik let na rozjezd, aby se dostal do černých čísel. Navíc v případě Z1 se zdálo, že je vše na dobré cestě. Hospodaření se zlepšovalo, příjmy z reklamy rostly, ztráta se zmenšovala,“ napsal šéfredaktor RadioTV.cz Juraj Koiš 25. ledna 2011.

NENECHTE SI UJÍT: Kdo měl v Z1 víc rozumu? Management nebo majitelé?

z1stream_43Ilustrační fotografie z vysílání zaniklé Z1.

Z1 odstartovala v kritickém čase jako protiváha ČT24. Později se přeformátovala na skutečnou alternativu. A když už se zdálo, že je z nejhoršího venku, investor řekl STOP. Ze dne na den. Ironii je, že televize i po ukončení vysílání ještě přijala nové zaměstnance – například nastupujícího šéfredaktora Michala Petrova, který od 1. února přestoupil z ČT. A pak ho zas propustí. I tento krok ukazuje, že ukončení provozu bylo skutečně neplánované a do jisté míry nepochopitelné.

Regiony ČT na satelitu

Satelitní diváci mají příležitost sledovat od listopadu loňského roku všechny tři regionální mutace zpravodajství České televize. Dosud bylo regionální zpravodajství dostupné jen v rámci terestrického vysílání. Některé kabelové společnosti jej proto nezařazovaly do svých nabídek. To se od listopadu 2010 změnilo, ČT začala testovat odpojené regionální bloky i na satelitu.

VÍCE INFORMACÍ: ČT spouští regiony na satelitu, kabelovky už nemusí porušovat zákon

ct24-grafika-20101

Události v regionech budou i na satelitu dostupné ve všech regionálních podobách současně.

Nova několikrát nevypnula vysílač, o licenci nepřišla

Televize Nova odmítla v březnu 2010 vypnout další svůj analogový vysílač, tentokrát na Sušicku. Odvolala se přitom na nesplnění podmínek Technického plánu přechodu ze strany státu. Český telekomunikační úřad uvedl, že podmínky jsou splněny a plán porušila Nova. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ale vyhlásila, že nevidí důvod odejmout Nově bonusovou vysílací licenci. Jinak to zřejmě ani skončit nemohlo.

VÍCE: Nova nevypíná analogové vysílače, přesto o licenci nepřijde

nova-barrandov-velky

Digitalizace v podání Novy je plná zvratů a překvapení. Ilustrační foto: TV Nova

Mezitím prospívají satelitní operátoři

Diváci během digitalizace často dávají přednost satelitnímu vysílání. Ukazují to informace od provozovatelů satelitních platforem, kterým přibývají zákazníci. Výrazně je to patrné u Skylinku a CS Linku. Jednotliví operátoři nespí na vavřínech a chystají pro své klienty některé novinky. Pokusíme se shrnout ty nejdůležitější. Podobně jako Skylink i CS Link připisuje podnikatelsky úspěšný rok 2009 postupnému vypínání analogového pozemního vysílání v Česku. To nutí statisíce domácností v zemi, aby si zajistily nový způsob příjmu televizního signálu. Desítky procent z nich se již nespoléhají jen na pozemní příjem (nově už digitální), ale z důvodu pestřejší programové nabídky objevují výhody satelitního příjmu.

PŘEČTĚTE SI: Satelitním operátorům přibývají diváci, chystají pro ně další lákadla

radiotv_googleplus_03

Další informace k digitalizaci

Informací o přechodu z analogového na digitální vysílání jsme přinesli několik, nyní nabízíme odkazy na několik nejzajímavějších článků z dávnější historie.

 

04. 01. 2010: Digitalizace v roce 2010: Multiplex 1 dokryje celou republiku, dvojka zrychlí rozvoj
21. 12. 2009:
Veřejnoprávní multiplex v roce 2009 zvýšil pokrytí na 93 procent obyvatel
14. 12. 2009:
České televizi chybí peníze, urychluje některé kroky v digitalizaci
30. 11. 2009:
Přišel den zlomu: Jižní Morava získává digitální vysílání, přichází o analogovou ČT2
19. 10. 2009:
Digitalizace nabírá větší spád: Objeví se Nova, Prima a Barrandov z Ještědu dříve?
25. 09. 2009:
Nova bude hrát mediální hru i u dalšího vypínání analogu
07. 07. 2009:
Červenec – měsíc, kdy se digitalizace prožene polovinou republiky
15. 06. 2009:
V létě přijdou Severočeši o analogovou ČT2, digitalizace nabírá plné obrátky
01. 06. 2009:
Finanční krize dusí rozvoj digitálního vysílání
28. 09. 2008:
Provozovatelé všech čtyř multiplexů odkryli plány rozvoje svých sítí
13. 08. 2008:
Průvodce digitálním světem: Co je to Technický plán přechodu
13. 07. 2008:
Udělování kompenzačních digitálních licencí putuje k soudu
11. 07. 2008:
Průvodce digitálním světem: Co přesně je DVB-T?
29. 06. 2008:
Nové plnoformátové televize otálejí, Febio chce být česko-slovenské
23. 02. 2008:
Z nových digitálních stanic nejdříve odstartují Z1 a TV Barrandov
18. 07. 2007:
Vláda otevřela dveře novým stanicím, Nova vznáší otázky

 

Autor článku:

Komentáře (6)

    1. SETI72

      No, v DVB-T je přece jenom poněkud více programů, než v analogovém pozemním vysílání, že? ;-)

    2. kulisara

      to je sice pravda, ale v jaké kvalitě, že ;-)
      Jediné digitální vysílání které je hodno honosit se přívlastkem „kvalitní“ (a dosahujíc kvality analogu)je prouze Nova HD a CT HD. To ostatní jsou mazanice vhodné tak pro 38cm CRT.

    3. SETI72

      Analog by byl na dnešních velkých televizorech také mazanicí. Navíc zašumělou.
      Dnešní digitální vysílání přináší kvalitní obraz i tam, kde to v analogové éře šumu, duchů a průmyslového rušení nebylo možné. Já bych se zpátky k analogové TV nevrátil ani za nic.

  1. violista

    No mohlo by být sice pravda více programů v CZ DVB-T, ale i tak zázrak že jsme v takovémto stavu jakém jsme – 9 programů a analog vypnut. Pořád je to víc nežli zašumělé sotva 4. Jinak vylepšení je i z německé strany, takže mám paráda hned 14 dalších k tomu. No, to už je celkem solidní. Navíc rozbočeno do všech tunerů co kde mám takže to není k zahození. V satu by bylo sice pravda více programů … no jo ale kolik těch kvalitních navíc že jo. Sat jsem chvíli měl, vím kolik tam je smetího téměř bezcenného. Navíc nějaké rozbočení moc asi u Satu nehrozí + další možné komplikace. (karty, moduly atd) tyto blbosti naštěstí u pozemáku nejsou.

    1. violista

      Jinak za ČT24 jsem rád, dobrá stanice :-) Hlavně když člověk nestihne hlavní zprávy tak si může přepnout sem.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .