S čím přichází komerční televize do jarní sezóny?

radiotv_jaro_2010ANALÝZA S KOMPLETNÍMI SCHÉMATY PROGRAMU – Všechny české komerční televize už své novinky na jarní část sezóny představily. Dnes se blíže podíváme na  největší trháky a především se můžete podívat na kompletní programová schémata všech tuzemských komerčních stanic. Prima jde do boje s mnoha novými formáty, Nova je s vlastní tvorbou opatrnější, přesto dvě novinky přinese. S prázdnou nejde na trh ani TV Barrandov.

V dnešním článku se podíváme především na hlavní taháky komerčních televizních stanic a představíme vám všechny vysílací časy pořadů. Zaměříme se i na jejich šance v boji o diváky. Při kliknuti na logo každé stanice se vám zobrazí programové schéma včetně legendy.

Velké ambice – původní seriál a řada zábavných formátů

prima_velkeTelevize Prima letos představuje velké množství novinek do svého programu. Po velmi dlouhé době plánuje investovat na slotu 18:00 – 19:00. Mínusem je fakt, že dlouhou dobu toto pásmo vyplňovaly reprízy a diváci mohou mít problémy se vracet. Na druhou stranu Prima logicky využívá boomu pořadů o vaření. Pořad Prostřeno vychází z licencovaného formátu britské stanice Channel 4. Pětice soutěžících bojuje o peněžní výhry. Každý musí jeden den uvařit pro zbývající čtveřici a navíc vymyslet zajímavý program pro zbytek večera. Diváci slovenské Markízy tento pořad znají pod názvem Bez servítky, formát vysílá zhruba ve stejném čase (18:15 – 19:00). Standardní díly moc diváků nepřilákaly, a proto Markíza přistoupila k přizvání známých osobností, sledovanost se po tomto kroku zlepšila.

PSALI JSME: TV Prima připravuje další pořad o vaření

Komerční dvojka pokračuje i s výrobou původních seriálů. Po ukončení seriálu VKV přišla s komedií středního věku – Přešlapy. Pokračují i na jaře a to s druhou sérií, která nabídne opět 13 dílů. Místo středy se však diváci budou moci dívat v úterý, půjdou proti přímé konkurenci Ordinace v růžové zahradě. Divácký návyk patrně nezmění, přesto můžou být alternativou.

Co však může přinést příjemně nečekané výsledky je seriál z nemocničního prostředí, Zázraky života se odehrávají ve středisku asistované reprodukce. Příslibem dobrého příběhu je jméno Evy Papouškové podílející se na Pojišťovně štěstí. Diváky lze lákat i na známá jména, nečekaným se jeví obsazení Tatiany Vilhelmové, populární herečka rozhodně není okoukanou seriálovou tváří. Mezi dalšími jmény zmiňme Romana Zacha, Veroniku Freimanovou, Janu Krausovou, Petru Špalkovou a další. Prozatím je slíbeno uvést 13 dílů, lze však očekávat, že při případném úspěchu Prima natočí další řady. Nasazení zatím není stoprocentně jisté, Prima vyčkávala na dobu, kdy její hlavní konkurent (TV Nova) oznámí své plány na jaro. Podle našich informací půjde seriálová novinka v pondělí v 20:00 proti Kriminálce Anděl na TV Nova a seriálu Náměstíčko na České televizi, šance by byly větší, kdyby televize Nova nezměnila pondělní slot, zde původně vysílala seriál Kobra 11. Faktem hrající ve prospěch TV Prima je lékařské prostředí, zajímavé obsazení a poměrně ne příliš velké konkurenční nastavení v pondělí. Vysílat by se měl od poloviny března.

Odvážným krokem je nasazení novinky Rande naslepo!. Není úplně jasné, zda podobný formát má šanci uspět hned ve 20:00. Lákadlem je Miloš Knor, už v minulém roce se spekulovalo o jeho „namlouvání“ s TV Prima, nebylo úplně jasné, s jakým formátem na Primu přijde. Show Rande naslepo! je stejně jako Prostřeno licencovaným formátem (Blind Date), bavič Miloš Knor jako dohazovač vhodných partnerů a partnerek představí každý týden střídavě 3 ženy a 2 muže, a nebo naopak 2 ženy a 3 muže. Adepti na rande dostanou ve 3 hlavních a 2 vedlejších kolech možnost vzájemně vyzpovídat potenciální protějšky. Formát by mohl uspět, o své místo na slunci ale bude muset těžce bojovat, čtvrtek není snadným místem v programu.

V přípravě je i pokračování pořadu Hledá se táta, Hledá se máma. Nasazení těchto novinek Prima zatím nezveřejnila.

K TÉMATU: Škatulata, hejbejte se! Televizní tvůrci nezůstávají věrni jediné stanici

Dlouho promovanou novinkou je i nedělní Robin Hood – Cesta ke slávě. Proti Pojišťovně štěstí bude těžkým oříškem zabodovat. V případě, že však divák chce odpočinek od seriálů, může přejít právě na Primu. V mnohém připomíná show SuperStar, odlišnosti se tu možná najdou. Nechme se překvapit, manželské duo Osvaldová – Soukup se v porotcovské roli v obdobném projektu osvědčilo, s hledáním talentů má bohaté zkušenosti i Ján Ďurovčík. Nabízí se otázka, jestli český televizní divák projeví zájem o muzikál i na obrazovce.

Pro milovníky netradičních detektivních seriálů je připraven seriál Anatomie lži, v anglickém originále nese název Lie To Me. Pomocí sledování mimiky, gest, hlasu a podobně je schopen odhalit doktor Cal Lightman (v českém znění Lukáš Hlavica) nejen lži, ale i pachatele. On i jeho kolegyně doktorka Gillian Fosterová (Lucie Juřičková) mají prý předobrazy v reálných lidech. Už první dva díly dokážou přesvědčit o poutavosti. Seriál v neděli nahrazuje Pushing Daisies (Řekni, kdo tě zabil), televize Prima druhou sérii vysílat bude, zatím není stanoveno kdy.

Prima Cool uvede opět několik seriálových hitů

prima_cool_jaroPrima Cool se vydává od letošního roku jinou cestou, než tomu bylo doposud. Každý všední večer (pondělí – čtvrtek) bude vysílat ve stejných časech stejné seriály. Krok přispěje k přehlednějšímu a snadněji zapamatovatelnému schématu. V 20:15 nabídne divákům již třetí řadu seriálu Heuréka – město divů, nyní už ne jednou týdně, ale hned čtyřikrát. Reprízy jsou naplánovány na další den v 16:55. Od 9.března rovněž přijdou reprízy sitcomu Jmenuju se Earl, následovat je bude premiéra sitcomu Studio 30 Rock.

Cool Comedy Hours (čas 21:00 – 22:00) s největší pravděpodobností rozšíří i další komediální seriál – Ted a spol. (v anglickém originále Better Off Ted). Děj se odehrává v prostředí Veridian Dynamics, oddělení výzkumu a vývoje vyrábí odolné myši, zbraně z dýní a další nesmyslné kombinace. Hlavní postavou je Ted, který je zároveň i jakýmsi vypravěčem. V českém znění mu hlas propůjčil charismatický Jan Čenský, oba herci vykazují jisté anatomické podobnosti ve stavbě obličeje. Ačkoli může být seriál absurdní, první dva díly mě osobně přesvědčily o tom, že seriál může být zajímavým večerním zpestřením. Přípomíná snad trochu parodii seriálu Fringe (Nova Cinema uvádí pod názvem Hranice nemožného), i v tomto seriálu se děj částečně odehrává ve vědeckém středisku (zde Global Dynamics).

PSALI JSME: Prima Cool uvede i další řady HIMYM

Sedmnáct epizod seriál Polda z Marsu (v originále Life On Mars) je dalším zajímavým dílem současnosti, jedná se o kriminální seriál s nádechem tajemna. Mezi dabéry uslyšíme například známého Lukáše Hlavicu či Jana Kolaříka. Newyorského detektiva Sama Tylera, hlavního představitele, v roce 2008 při pronásledování zločince srazí auto. Z bezvědomí se Sam probere v úplně jiné době – o 35 let dříve. Seriál již získal několik cen Emmy. Jste-li milovníky seriálu s jistými nadpřirozenými a nezvyklými prvky, určitě byste neměli jeho sledování zmeškat. Navíc, pokud jste se stali fanoušky seriálu Cestovatel v čase, který Prima Cool uvedla v loňském roce, rozhodně sledujte.

NA JAŘE I PŘÍMÝ PŘENOS: Prima Cool bude přenášet hudební ceny Óčka

Nemilou zprávou je ukončení reprízy animovaného seriálu Futurama v sobotu a neděli v 19:25, na místo něj je nasazen pořad Nejúžasnější videa světa. Prima Cool přinese i seriál Buffy, přemožitelka upírů. Seriál získá nový dabing seriálu a jeho obsazení je zatím tajné. Není patrně nutné blíže tento počin komentovat, zhlédnout jej budete moci ve všední dny od 11.března v17:45 a nahradí upírský seriál Angel.

Nova vsadí na osvědčené, přinese však dvě novinky – Vizita a The Beast

nova_bile_velke

Původně měl první odstavec vypadat poněkud jinak, televize Nova nakonec překvapuje a pondělní seriál Kobra 11 si dá na chvíli pauzu, jeho prostor vyplní Kriminálka Anděl s Martinem Stropnickým v hlavní roli. Kobra 11 dosahovala zpravidla podprůměrných hodnot (zpravidla osloví 25% diváků), zbývající části ale diváci určitě uvidí, zatím ale Nova nechce prozradit, kdy se objeví.

K TÉMATU: Nova točí druhou řadu Kriminálky Anděl

Přinést by v budoucnu mohla TV Nova kriminálku Expozitura, taneční seriál První krok, výhledově pracuje i formátem Okresní přebor. Do jarní části sezóny vstupuje s heslem: „Všechny cesty vedou k Vám.“

PSALI JSME: Nova točí fotbalový seriál

Velkou novinkou je středeční Vizita, nový publicistický formát s dokumentárními prvky nabídne pohled do soukromí i nejniternějších zákoutí duší pacientů, stižených velmi vážnými chorobami. Celý cyklus doprovodí původ a tajemství chorob, 3D technologie a moderní grafika. Nova se navíc pyšní faktem, že „3D technologie a moderní grafika, které v žádné české televizi nebyly v této podobě ještě použity„. Uvidíme příběhy o srdečních, plicních a dalších chorobách, mluvit se bude i o kloubech, alergiích či rakovině. Lékařské prostředí přinese dozajista Nově úspěchy ve všech věkových skupinách. Příznivci 112 se však bez tohoto programu budou muset obejít.

Tradiční diskuzní formát Rok Václava Klause odvysílá TV Nova také letos – 2. března 2010 ve 22:15, moderátorkou je opět Markéta Fialová.

Další dny v týdnu výraznější novinky nepřinesou, do programu se dostávají jen osvědčené seriály – Mentalita, Kriminálka Las Vegas, NY, Dr.House, Comeback a další. V neděli pak pokračuje už pátou (a s největší pravděpodobností i poslední řadou) Pojišťovna štěstí. První série se v tomto čase setkala s velkými ohlasy, dalším řadám Nova vyhradila vždy pondělí a středu.

ZMĚNY JIŽ PROBĚHLY V ÚNORU: Stahovák se stěhuje do prime time

Jedinou novou seriálovou akvizicí se stává seriál The Beast – Zvíře. Patrně víte, že seriál pojednává o veteránovi FBI, jehož ztvárnil dnes již bohužel zesnulý Patrick Swayze, jedná se o jeho vůbec poslední roli v životě. Nasazení v neděli v 22:35 sice není ideální, lze očekávat sledovanost v případě, že jej Nova bude intenzivně promovat. Sesterská Markíza se k seriálu postavila s rozpaky, ačkoli mohla vytěžit fakt, že se jedná o poslední dílo Patricka Swayzeho, seriálu se však nedostalo téměř žádné podpory. V USA se dílu příliš nedařilo a druhé řady s novým hrdinou se nedočkalo, českého diváka by zaujmout mohl už jen proto, že film Hříšný tanec se setkává vždy s velkými ohlasy.

Nova pak přinese premiéry českých filmů Nestyda, Vy nám taky, šéfe, František je děvkař. Ze zahraničních hitů jmenujme Shrek Třetí nebo Hudbu složil, slova napsal. Po dlouhé době se vrací na obrazovky TV Nova i Harry Potter, tentokrát s premiérou Fénixova řádu, třetí a čtvrtý díl zakoupila TV Prima.

Nova Cinema přebírá seriálové hity, schema nemění

nova_cinema_velkeFilmový kanál Nova Cinema pokračuje bez šokujících kroků, program vyplní z velké části filmy, přičemž pondělní a nedělní osmá patří českým filmům (Na samotě u lesa • Marečku, podejte mi pero • Vrchní prchni • Příběhy obyčejného šílenství • Sněženky a machři • Kamarád do deště • Básníci • Léto s kovbojem • Copak je to za vojáka • Ať žijí duchové • Metráček a další), podíly pohybující se v násobcích průměrů hovoří jasně o oblibě podobných kroků.

PSALI JSME: Nova Cinema odvysílala úvod Twin Peaks jako dva díly seriálu

Na stanici Nova Cinema však stále více proudí i seriály a vlastní tvorba v podobě repríz formátů, dočkali jsme se například Paškálu či Nové Cestománie, v podobném stylu pokračuje i nyní. Reprízy Koření můžete sledovat vždy v neděli v jiném čase, denně je ke zhlédnutí nachystán seriál Ulice a to od prvního dílu. O úspěchu Ulice svědčí například vítězové ceny ankety ANNO, kdy Ulice obsadila ve všech kategoriích první místo (Pořad roku, Žena roku – Hana Macuichová, Muž roku – Rudolf Hrušínský). Ke slovu se mají dostat i Nováci – první sitcom TV Nova.

Seriály pokračují především v pátek večer – Hranice nemožného (Fringe), přijde i čtvrtá řada Ztracených, Pobřežní hlídka, Veronica Mars či Brutální Nikita. Kobra 11 se bude nově muset spokojit jen se sobotním odpolednem, v neděli ji nahradí Hranice – kanadský krimi seriál z roku 2007 ukazuje případy speciální Imigrační a bezpečnostní jednotky (ICS) ustavené vládou v Torontu.

Jaro na Barrandově ve znamení celebrit

barrandov_velkeStrategie přinášet na obrazovky především známé celebrity se patrně televizi Barrandov může vyplatit, o úspěchu svědčí formát Prominenti s Jitkou Asterovou. Ovšem celebrity nebude přinášet stanice jen ve formě magazínů, které ukazují, jak si celebrity žijí. „Využije“ je i v jiných časech a pořadech. Jak už jsme před časem informovali, od března uvidíme v pondělí v novém čase Prominenty, od úterý do pátku pak můžeme sledovat Promi Zprávy. Zatím se českému diváku patrně nepřejídají, uvidíme.

K TÉMATU: TV Barrandov v březnu uvede Promi Zprávy

Slavné osobnosti se stávají průvodci pořadu Hvězdy na cestách, každé pondělí v 22:35 po Prominentech je v programovém schématu vyhrazen čas pro zážitky slavných, například v pondělí 8. března je v anonci uvedeno: „Průvodce pro turisty, kteří se nebojí vyrazit kamkoliv ve dvojici nebo s přáteli. Do Svatého Mořice, nejslavnějšího zimního střediska, si vyrazily maminky Leona Machálková a Monika Žídková.“

PSALI JSME: Škatulata, hejbejte se! Televizní tvůrci nezůstávají věrni jediné stanici

Celebrity z jiného pohledu slibuje ukázat úterní Mazec, kabaretní talkshow Martina Dejdara a Kateřiny Hrachovcovés překvapením pro hosty i diváky.“ Kateřina Hrachovcová už na televizi Barrandov moderovala publicistickou Šedesátku. Osud tohoto programu nebude nijak lehký, kontroverzní vystupování moderátorka Hrachovcové jí přináší buď zaryté odpůrce nebo nadšené obdivovatele.

Od úterý 9.března se do vysílání vrací první řada třicetidílného koprodukčního seriálu Odsouzené, ve všední dny v 11:10 budete moci zhlédnout její reprízu. Premiéra druhé řady je plánována do vysílání TV JOJ na jaro letošního roku, očekává se i nasazení na TV Barrandov. O den později, tedy ve středu v 21:00, je do vysílání nasazen český seriál Bylo nás šest z prostředí vysokoškoláků.

Od 20.března připravuje kulinářskou soutěž Prostři pro tři, jejíž průvodkyní je Halina Pawlowská. Kromě receptů přinese pořad i klání jednotlivých družstev o znalostech týkající se jídla.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .