Reakce na fake news: Rádio Svobodná Evropa se vrací do dvou zemí EU

Americkou veřejností financovaná stanice Rádio Svobodná Evropa obnoví své působení ve dvou zemích Evropské unie, kde končila před 10 a 14 lety. Vrací se s cílem bojovat proti dezinformacím a nekvalitní žurnalistice. Médialní situace je v některých zemích komplikovaná a probíhající „informační válka“ může mít nepříznivý dosah na kvalitu informací.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Svobodná Evropa poskytne alternativu ke konspiračním médiím z Ruska

V tomto kontextu je zajímavé, že jde o Rumunsko a Bulharsko, které do Evropské unie vstupovaly mezi posledními. Radio Free Europe / Radio Liberty působilo v Bulharsku do roku 2004 a v Rumunsku do roku 2008. I přesto se známá americká stanice rozhodla do obou zemí vrátit. Lokální zpravodajské bloky pro každou zemi odstartují letos v prosinci.

V této souvislosti je potřeba zmínit i důležitou roli médií veřejné služby zejména v postkomunistických zemích. Rádio Svobodná Evropa bylo zajímavým spojením se světem zejména v dobách omezené informační nabídky. Nyní ale může najít nové opodstatnění v boji s dezinformacemi i v zemích, kde je jinak dostatečná pluralita médií.

Česká republika je v tomto ohledu jednou ze zemí s poměrně a rozmanitou nabídkou informačních zdrojů. K dobře fungujícímu trhu přispívají i kvalitní redakce veřejnoprávních médií – České televize a Českého rozhlasu – které vedle plnoformátových stanic produkují i dva čistě zpravodajské a publicistické okruhy (ČT24, ČRo Plus).

K informační pluralitě přispívají i několik silných tištěných a online vydavatelských domů. Přirozeně si své místo ve společnosti našla i tzv. „alternativní média“ případně různé konspirační weby, které jsou koloritem dnešní doby. V podobné situaci je důležité, aby byl na trhu dostatek nezávislých a důvěryhodných zdrojů. Každý, kdo má zájem o ověřené informace by měl mít možnost je najít u seriózních médií, aby pak nemusel být odkázán pouze na konspirační texty u alternativních médií.

Boj o veřejnoprávní média na Slovensku

Přítomnost kvalitních veřejnoprávních médií přitom není samozřejmá. Například sousední slovenský trh se potýká s mnohem většími problémy. Veřejnoprávní telerozhlas RTVS je v personální krizi, instituci opouštějí zkušení novináři, kteří nesouhlasí s kroky nového vedení především v oblasti zpravodajství a publicistiky.

Na Slovensku je ředitel veřejnoprávních médií volen hlasováním v parlamentu. Nynější vládní většina zvolila do této funkce Jaroslava Rezníka, který je sice zkušený mediální manažer, ale svými praktickými kroky a personální politikou v RTVS vyvolal pochybnosti o tom, zda dokáže být nezávislý na politicích, kteří jej do funkce zvolili.

Soukromá zpravodajská televize TA3 se potýká s nedostatkem kvalifikovaných osobností a celkovým vyzněním svého vysílání je velmi nakloněná tamní vládní koalici. Na Slovensku podobně jako v České republice působí řada dezinformačních webů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .