Zpravodajství v České televizi nebylo ovlivňováno, zjistila Rada ČT „od stolu“

V interním sporu 22 redaktorů s vedením České televize vydala konečné stanovisko i Rada ČT coby kontrolní orgán instituce. Rada neshledala žádné porušení objektivity a nemůže určit, zda k ovlivňování zpravodajství skutečně došlo.

ct-studio24-ilust-651Ilustrační foto – Česká televize

Tím by měl skončit několikaměsíční spor dvou znesvářených stran. Na jedné straně stojí skupina 22 redaktorů v čele s Danielou Drtinovou a Adamem Komersem. Ti sepsali stížnost na ovlivňování v redakci zpravodajství a jako jediní se k ní veřejně přihlásili. Dalších dvacet lidí zůstalo v anonymitě. To výrazně snižovalo kredibilitu celé stížnosti. Nicméně včera se k stížnosti přihlásila i známá novinářka a moderátorka pořadu 168 hodin Nora Fridrichová a tak ji nelze bagatelizovat.

Vedení ČT v čele s Petrem Dvořákem a ředitelem zpravodajství Zdeňkem Šámalem však přišlo s vlastní iniciativou podpořenou dalšími desítkami redaktorů, kteří vyslovili řediteli zpravodajství důvěru a uvedli, že žádnému nátlaku ani ovlivňování své práce nečelí. Za tuto skupinu veřejně promluvil Václav Moravec.

Rada České televize včera přijala usnesení, v němž konstatovala, že nemůže určit, zda k ovlivňování ve zpravodajství ČT skutečně došlo. Mluvčí části nespokojených redaktorů Daniela Drtinová však po zasedání Rady ČT uvedla, že nikdo z rady s nespokojenými redaktory nemluvil a celé rozhodnutí je napsáno od stolu.

Předseda Rady ČT Milan Uhde navrhl, aby jednotlivé případy posoudila sedmičlenná nezávislá komise, do níž by své členy nominovali jak nespokojení redaktoři, tak vedení České televize i Rada ČT. Tento návrh ale jiní členové rady hlasováním odmítli.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Ivo Rottenberg

    Dokud se bude o zpravodajství rozhodovat na úrovni Ing. Dany Eklové (Makrlíkové), která nedokázala ani za vedení Bobošíkové být solidním „stávkokazem“ v roce 2000, když zpravodajci ČT stávkovali za svobodu slova. Tehdy měla Rada ČT v čele také bambulu. I dnes to je o tom, jenže ono křesílko v Radě ČT je stále teplejší, než někde pracovat. I pan Uhde si nebude pálit prsty. V Radě to už nějak doklepe, takže nač přemýšlet o tom, zda mají pravdu nebo ne, zvláště když sami nasadili do vedení ČT veš z Novy.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .