Zpravodajská Z1 odstartovala bez výrazných problémů

radiotv-archiv42Úderem nedělní sedmé hodiny večerní začala vysílat první tuzemská privátní zpravodajská stanice Z1. Nenaplnily se tak obavy z možného oddálení startu kvůli technickým problémům, které v průběhu minulého týdne přiznal i generální ředitel Z1 Martin Mrnka. Otvírací zprávou, kterou divákům nabídli moderátoři Veronika Sedláčková a Jan Němec, byla informace o digitalizaci tuzemského televizního éteru.

Podvečerní silná bouřka nad Prahou způsobila devadesát minut před zahájením vysílání Z1 výpadek signálu satelitní platformy CS Link, jednoho z nejvýznamnějších distributorů signálu nové stanice. Jejím prostřednictvím jsou schopni zachytit nový kanál i diváci v oblastech, kde prozatím není k dispozici pozemní digitální vysílání (DVB-T). Manažeři stanice si jistě oddechli poté, co po hodině technických výpadků satelitní platforma opět poskytla kompletní signál všech stanic včetně té jejich.

Těsně před sedmou se na Z1 objevil první reklamní spot. Poté následoval první pořad, kterým byl hodinový zpravodajský blok. Úvodní dvacetiminutová relace byla zabalena do označení „Zprávy 7“. Následujícím, relativně chudým, sportovním přehledem provázela Renata Dlouhá, která v polovině devadesátých let patřila k nejpopulárnějším tvářím tehdy začínající TV Nova. Informace o počasí se diváci dozvěděli prostřednictvím grafického přehledu. Kompaktnost bloku narušila před půl osmou více než tříminutová rotace krátkého předělu.

V 19.30 se objevilo opět duo Sedláčková – Němec a odmoderovalo druhý, tentokrát analytičtější, zpravodajský blok. Obsahoval stejné reportáže jako první dvacetiminutovka, byl obohacen o čtyři rozhovory. Tématem prvního z nich bylo mediální prostředí v Česku a start Z1. Hovořil o něm komentátor Karel Hvížďala. Dalším respondentem byl zmocněnec slovenské vlády Igor Barát, který v telemostu Praha-Bratislava mluvil o procesu zavádění eura na Slovensku. K tématu se vyjádřil přímo ve studiu i český zmocněnec Oldřich Dědek. Český exprezident Václav Havel krátce komentoval causu Čunek. Velkým lákadlem prvního večera byla premiéra ostré talk show Barbory Tachecí. Po půl desáté přivítala ve svém pořadu „Interwiev B.T.“ právě vicepremiera Jiřího Čunka.

Zpravodajsko-publicistická Z1 je primárně dostupná prostřednictvím pozemního digitálního vysílání v multiplexu společnosti Czech Digital Group. Diváci vybavení set-top-boxem jej zachytí v Praze a okolí, na Brněnsku, Ostravsku a Plzeňsku. Součástí programové nabídky multiplexu CDG jsou i TV Prima a Óčko, v Praze pak i Public TV a TV Noe. Vysílání Z1 musí ze zákona svým předplatitelům nabízet operátoři kabelových televizí. Dostupné je i na internetu a v satelitních a IPTV platformách.

Za projektem Z1 stojí významná finanční skupina J&T, která mj. kontroluje slovenskou komerční stanici JOJ. Před několika lety vlastnila i tamní zpravodajskou televizi TA3. Do startu její české kolegyně investovala stovky milionů korun. Generální ředitel Martin Mrnka během pětiletých příprav vybudoval silný tým profesionálů s bohatými zkušenostmi z jiných médií.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .