Zpravodajská televize Z1 dnes ukončí vysílání

z1_snihZpravodajská televize Z1, která se zaměřuje na ekonomické vysílání a dokumenty, ukončí dnes večer své vysílání. Na trhu působila od roku 2008, v posledních dvou letech procházela obdobím konsolidace pod vedením generálního ředitele Zdeňka Šámala. Televizi se rozhodl zavřít její investor, finanční skupina J&T. Multiplex 3 tak přijde o jediného dlouhodobého klienta.

Překvapivé rozhodnutí investora přišlo velice nečekaně. Televize po novém roce pokračovala ve standardním schematu, měla stanovený rozpočet a rozvoj pro následující měsíce. Do televize měl navíc přijít Michal Petrov, dlouholetý šéfredaktor zpravodajství České televize. I to naznačuje, že s koncem vysílání se nepočítalo.

Investor požadoval po vedení ještě výraznější šetření, což ředitel Zdeněk Šámal odmítl. Stanice loni vygenerovala ztrátu přibližně 100 milionů korun a nedokázala se s agenturami domluvit na vyšší ceně reklamy. To následně vedlo investora k odepsání celé investice a rozhodnutí o zastavení provozu.

Nejvýraznější položkou v rozpočtu Z1 nebyl ani tak program, ale náklady na šíření v zemském digitálním multiplexu 3, který provozuje společnost CDG vlastněna Českými Radiokomunikacemi. Náklady na šíření se každým rokem zvyšovaly podle toho jak stoupalo pokrytí signálem. Od ledna letošního roku přitom výrazně stouply a televize by musela platit až šest milionů korun měsíčně. V průběhu roku by se cena zvedla o další milion za měsíc.

Z1 je přitom televize pro užší cílovou skupinu a je otázkou, zda vůbec zemské šíření signálem potřebovala. Zemské vysílání by ji pro letošní rok vyšlo odhadem na 80 milionů korun. Satelitní vysílání vychází na necelých 15 procent z této částky ročně. Pokud by provozovatel volil vysílání pouze na satelitu a v kabelových sítích, mohl tak ročně ušetřit desítky milionů korun a lze předpokládat, že příjmy by tak výrazně neklesly. Meziroční ztráta tak mohla být podstatně nižší a cíl investora by byl splněn. Podobnou úvahu ale finanční skupina J&T, která televizi dotovala nepřipouští, a rozhodla radši o zastavení celého projektu.

Autor článku:

Komentáře (7)

 1. Jan Nový

  Zmizel Test EPG , Zmizí Z1 , Public televize je v červených číslech , mux 3 možná zanikne a to byli řeči jak se znásobí počet programů a skutek utek je tam prd , hlavně že na čt zlikvidovali pořad Svět na kolejích a Folkový pořad Na Moll to můžou klidně zrušit i Čt2
  a to mělo být alespon toto Public tv, Z1 , Test EPG , RTA , TV Pohada , nevím jedině můžou tam české radiokumunikace NACPAT DO POČTU Programy z regionálních multiplexů Českobudějovickou tv gimi a opavskou tv a nebo 2 další verze čt24jm čt24sm a Counry rádio A NEBO NENACPOU VŮBEC NIC A BUDE POUHÝCH 10 Stanic J…

 2. valve

  Škoda, že Z 1 končí, lituji, že neodvysílá závěrečný 4. díl „Příběhu NASA“, lituji, že neuvidím další díly seriálu „Neříkejte mé matce, že jsem byl v …“ (v neděli byl velice zajímavý díl o Severní Koreji), zkrátka lituji, že končí jedna zajímavá televize, která oslovila určitou skupinu diváků. Tu skupinu, které „lezou krkem“ stupidní americké filmy, po jejichž skončení filmu je nutno sebrat nábojnice, vysypané před obrazovkou a utřít krví pocákaný nábytek, ošetřit Bruce Willise, který všechny zachránil, politovat hloupoučké „Pravé blondýny“, Mistry GS, shlédnout se zažívacími potížemi VIP zprávy pro nikoho, vulgárního Pohlreicha, infantilní estrádu s Bohdalovou a Dvořákem atd.
  Bohužel …
  Z1 – měl jsem tě rád !

 3. xsc

  Zrovna Příběh NASA už běžel v opakování, dokonce ho v létě v HD odvysílala i ČT. Ale Z1 měla i jiné zajímavé dokumenty, pohledem z jiného světa byl balík nakoupených ruských dokumentů, které na jiné stanici u nás nikdo nedá. Je škoda, že to zrušili celé, místo toho aby odstřihli drahé DVB-T a zůstali na satelitu. To je problém investičních skupin – když se něco nevyvíjí podle plánu, tak se to pošle do kopru a místo TV se bude investovat třeba do ocelárny.

 4. Ivo Rottenberg

  Ono to je asi logické. Že bylo jméno Šámal spojováno s televizním zpravodajstvím, ještě neznamená, že umí řídit televizi, to za prvé, a za druhé, vidím důvod „starostí“ nových televizí ve velikosti českého reklamního koláče. Je na něj již moc televizí, a ti první si udělali takový „malý“ komplot, a nikoho ke koláčku nechtějí pustit.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: