Žhavý digitalizační podzim: ČT podniká ofenzívu do regionů

radiotv-archiv39Jen tři týdny dělí vysílače České Budějovice-Kleť a Praha-Cukrák od definitivního vypnutí pozemního analogového signálu ČT2, na jehož kmitočtech vzápětí začně vysílat Multiplex 1 se čtyřmi digitálními programy veřejnoprávní televize a sedmi stanicemi Českého rozhlasu. Změny v metropoli a na jihu Čech jsou jen prvními kroky v dlouhém seznamu událostí, které nastanou v podzimních měsících v oblasti přechodu na digitální vysílání v Česku.

Digitalizace pozemního vysílání v tuzemsku nabere v nejbližších týdnech rychlý spád. Multiplex 1 (jeden ze čtyř, který by v konečné fázi měl v Česku vysílat) zahájí svůj provoz v mnoha nových oblastech. Digitální signál dopraví i do míst, kde se s ním doposud zdejší diváci nesetkali. Provozují ho České Radiokomunikace pro Českou televizi, jejíž čtyři kanály spolu se sedmi stanicemi Českého rozhlasu tvoří jeho programovou nabídku. Prvním datem, které přinese změnu v příjmu pozemního signálu pro statisíce diváků, bude 30.září. V tento den dojde na dvou významných vysílačích (Cukrák – 53. kanál a Kleť- 49. kanál) k zásadní operaci. Definitivně bude vypnuto současné analogové vysílání programu ČT2 a zároveň na stejném kmitočtu zahájí provoz zmíněný veřejnoprávní Multiplex 1. Dále budou ve stejný den na dvou místech vyměněny analogové kmitočty ČT1 a ČT2, aby bylo kmitočtové spektrum připraveno pro výměnu analogové ČT2 za digitální multiplex o měsíc později. Na Bukové hoře (Ústí nad Labem) se zamění současný 33. kanál ČT1 za 50. kanál ČT2 a naopak, podobná rošáda proběhne i na Zelené hoře (Cheb). Nynější 36. kanál ČT1 si prohodí pozice s 53. kanálem ČT2. Děje se tak proto, aby i po spuštění digitálního vysílání měli diváci k dispozici analogový příjem více sledované ČT1.

V kalendář podzimních digitálních změn je dále zatrhnut pátek 24. října. Druhý program ČT se navždy odmlčí z 41. kanálu žižkovského vysílače, aby se o týden později ze stejného místa, ale na 53. kanálu dal poprvé naladit MPX1. Tento den (31. říjen) se stane zásadním datem přechodu na digitální vysílání v podzimním období. Ve čtyřech regionech diváci přijdou o analogovou ČT2 a zároveň v osmi (!) zahájí řádné vysílání digitální MPX1. Dvojka se odmlčí z těchto vysílačů: Plzeň – Krašov (48. kanál), Ústí nad Labem – Buková Hora (33.kanál), Sušice – Svatobor (52. kanál) a Cheb – Zelená hora (36. kanál). Kromě těchto oblastí začne MPX1 svůj provoz i v oblastech, kde do tohoto data bude v provozu prozatímní Multiplex A, který nyní kromě čtyř kanálů České televize nabízí i příjem TV Nova (Domažlice, Praha, Brno, Ostrava, Ústí nad Labem).

Kompletní seznam vysílačů, kde 31. října zahájí své vysílání Multiplex 1, obsahuje tato místa: Praha – Žižkov (53.kanál), Brno – Hády (25. kanál), Brno – město – Barvičova (25. kanál), Ostrava – Slezská Ostrava (54. kanál), Ústí nad Labem – Buková hora (33. kanál) Cheb – Zelená hora (36. kanál , Sušice – Svatobor (49. kanál), Domažlice – Vraní vrch (34. kanál). Vánočním dárkem pro milovníky technických novinek bude start veřejnoprávního multiplexu v posledních dvou oblastech v letošním roce. Dojde k němu 15. prosince na vysílačích Jáchymov – Klínovec (36. kanál) a Chomutov – Jedlová hora (33. kanál).

Na zásadní změnu v pozemním příjmu televizního signálu upozorňuje Česká televize své diváky v konkrétních oblastech několika způsoby: „Přímo ve vysílání piktogramem, textovou lištou, speciálními spoty, ve zpravodajství i v řadě dalších pořadů, na stránkách časopisu ČT+, v teletextu ČT1 (strana 650), v internetovém speciálu www.digiCT.cz, případně i outdoorovou reklamou,“ vyjmenoval zdroje informací Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .