Wetten, dass..? Konec jedné televizní éry

wetten_001

Thomas Gottschalk končí své působení v pořadu Wetten Dass, velké hudebně-zábavné-soutěžní show  německy mluvících zemí, kterou společně produkují televize ZDF, ORF a SRF. Lubomír Čumpl z Jihlavského DX Clubu poskytnul serveru RadioTV.cz článek, s nímž zavítáme do čisté televizní branže jednoho velkého a v Evropě nejsledovanějšího, troufáme si tvrdit i zásadního kultovního pořadu, jenž jsme ještě v dobách nesvobody sledovali v mnohdy nepříliš valné kvalitě na ORF, nebo ZDF…

Uzavřela jedna velká televizní kapitola

V sobotu 3. prosince se uzavřela jedna velká televizní kapitola. Třicet let vysílaný pořad Wetten, dass..? je hudebně zábavná soutěžní show, která putuje městy  třech zemí a ve které se soutěžící a celosvětově známé osobnosti sázejí, zda je možné za poměrně přísných podmínek provést nějaký nevšední výkon.

DOPORUČUJEME: 3sat: Vánoce z celého světa a Silvestr s největšími hudebními koncerty

V pořadu můžeme spatřit zručné artisty, sportovce, řemeslníky, muzikanty, nadané děti… Mnohdy jde až o výkony na hranici šestého smyslu, krále sázek volí diváci. Nemohu nepřipomenout letošního listopadového vítěze, který si „audinu“ vysloužil tím, že se vsadil, že pod vodou a poslepu složí rubikovu kostku do limitu pěti minut, ten sice mírně překročil, přesto byl jeho dech beroucí výkon, jedním z vrcholových okamžiků v historii celého pořadu.

NENECHTE SI UJÍT: Česká televize zavádí producentský systém, známe podrobnosti

(Dodávám, že jeho splnění pro soutěžícího znamenalo si v pěti minutách zapamatovat rozhození kostky, nasadit neprůhledné brýle, nadechnout se, ponořit se pod vodu a složit kostku!)  Pořad je vždy pestrý na hvězdné obsazení, skoro mě nenapadá jméno celosvětově známé osobnosti, která by u „Gottschalka ve Wettenu“ někdy v minulosti nebyla.

wetten_002Pořad Wetten Dass… navštěvovala řada světoznámých hvězd – Katty Perry, Shakira i Robbie Williams

Hlavní osobností byl především moderátor

Z celého pořadu doslova vybočovala jedna osobnost. Nebyl to nikdo jiný než hlavní protagonista, moderátor, herec a zejména v německy mluvících zemích mimořádně populární Thomas Gottschalk. I náš divák si jistě vybaví ztřeštěné komedie Dva nosáči tankují super, Dva nosáči a video… A nejde jen o moderování samotné – s nadsázkou lze říci, že divácí vždy čekají v jakých šatech se Thomas dnes večer objeví… Každý díl Wettenu je vždy velká událost. (Pochopitelně i pro nás.)

wetten_003Katty Perry v pořadu Wetten Dass…

Pořad s třicetiletou tradicí bez větších inovací

Pořad se vysílá v podstatě bez velkých inovací už přes třicet let, z toho dvacet čtyři let byl spojen se svým hlavním protagonistou – Thomasem Gottschalkem.

DĚJE SE: Prima se brání proti výpadům RTA trestním oznámením

Na začátku devadesátých let, ještě za existence Československé televize, přebíral pár dílů tohoto pořadu i náš první federální program, pořad byl tehdy divákům simultárně tlumočen. Osobně musím říci, že vidět pořad z produkce západoněmecké televize na naší televizi, pro mě byl opravdu jasným důkazem zásadních společensko politických změn v tehdejším Československu. (V socialistickém Československu byl šířen jiný velký revuální pořad – Ein Kessel Buntes.)

radiotv_googleplus_02

Pro naše diváky je pořad dostupný v nekódované podobě na družici Astra 19.2E na druhém německém veřejnoprávním okruhu ZDF. Rakouská ORF, vysílající také na Astře 19.2E, rovněž tak i švýcarská SRF, která je šířena ze sousední družice Hotbird 13E, svůj satelitní signál z autorských a regionálních důvodů kódují. Pozemní DVB-T příjem je také možný v příhraničních oblastech s Německem a Rakouskem.

PŘEČTĚTE SI: Vánoční speciál RadioTV: Jak slaví televizní Vánoce ve Velké Británii?

V roce 2009 dostal Thomas moderátorskou partnerku – švýcarskou modelku Mischelle Hunziker, která měla pořadu přinést trochu oživení a její angažování lze chápat i jako snahu tvůrců pořadu trochu odpoutat veškeré dění pořadu od jeho hlavního protagonisty.

wetten_004Dvojice moderátorů ve vysílání

Osudová nehoda se odehrála na konci roku 2010

Pořad bohužel neminula ani nehoda. Na konci roku 2010 došlo krátce po zahájení přenosu při jedné ze sázek k velmi vážnému zranění jednoho ze soutěžících a přenos pořadu byl poprvé ve své historii  předčasně ukončen. Po této události se dostala televize ZDF, ale i moderátor Thomas Gottschalk pod ostrou kritiku zejména bulvárních médií a velkých privátních televizí. (Komerčním televizím je velmi úspěšný „Wetten“ na veřejnoprávním okruhu trnem v oku.)

LÍBÍ SE VÁM: Oprášili jsme vzpomínky nejen na Pevnost Boyard, ta bude už na jaře na Primě Cool

Celý štáb byl obviňován, že ve snaze docílit co největší sledovanost umožňuje soutěžícím realizovat  nebezpečné výkony. Thomase se zastalo spoustu známých osobností, i náš Karel Gott, jehož popularita je v Německu obrovská, a mistr je nejen na televizi ZDF k vidění velmi často.

radiotv_face_n05

Stín této nehody byl ve Wettenu vidět i v následujícím díle pořadu, kdy byly sázky a výkony soutěžících voleny velmi opatrně a celý pořad trochu tratil na atraktivitě. Postupem dalších dílů se vše vrací do normálu a troufám si tvrdit, že už je to opět ten klasický Wetten, jak ho známe. Jen už je jistě velmi pečlivě nahlíženo na realizaci nebezpečných výkonů soutěžících. Nejspíše i tato smutná událost uspíšila rozhodnutí Gottschalka k ukončení moderování tohoto pořadu a přenechání svého postu někomu dalšímu. Další spolupráci s ZDF se, ale Gottschalk nebrání.

ZAJÍMAVOST: Vysílání sovětské televize v bývalé ČSSR

Troufám si tvrdit, že realizační štáb má před sebou velice těžkou a ostře sledovanou volbu. Kdokoliv nastoupí na Gottschalkův post, vždy s ním bude srovnáván. Navíc bude těžké najít někoho, kdo by zaujal i diváky v Rakousku a Švýcarsku. Některá jména už zaznívají, ale definitivně rozhodnuto není. Zkrátka musí jít o dobře známou a ve všech třech zemích populární osobnost. Thomas chtěl končit už 18.6.2011, kdy se před prázdninový speciál vysílá ze známé turistické lokality Palma Mallorka. Ostrova, který patří mezi nejoblíbenější letovisko německých obyvatel. V hledišti bylo u diváků možné zahlédnout i děkovné plakátky „Danke Thomas !!“.

Záznam nehody, která nakonec stála za koncem pořadu

Thomasi, to je tvůj večer

Samotná moderátorka Mischelle mu hned v úvodu opakovaně řekla – „Thomas, das ist dein abend !!“ Tento letně naladěný díl bývá nejenom vrcholem tv sezóny, ale díky (nebo bohužel..) konstrukci stavby arény umožňuje i nahlédnout do televizního zákulisí tak velkého pořadu. V jiných dílech Wettenu, které jsou vysílány z velkých sportovních hal, kde se používají nejméně dvě jeviště je pořad snímán větším počtem kamera a režisér tak má daleko více možností a nejspíše i klidu na práci, prakticky nemáte šanci zahlédnout nikoho z realizačního štábu….

Z ARCHIVU: Novácký kanál pro muže na spadnutí, lídr trhu navýší cenu reklamy

Nakonec Thomas dokončil celý rok a poslední 152 díl tak vysílal v sobotu 3.12.2011. Pro německy mluvící země to byla troufám si říci událost roku, neboť například na rakouské rozhlasové  stanici Hitradio OE3 bylo v průběhu celého týdne o Wettenu hodně slyšet. Vše gradovalo právě v sobotu, kdy byl Wetten zmíněn každou hodinu.

NENECHTE SI UJÍT: Digitální vysílání ČT – Jablůnka a Raspenava dokryty

Sobotní velké finále tohoto PANA moderátora začínalo v tradičním čase 20:15 a televize ZDF ještě před ním vysílala živý hodinový pořad s pohledem do zákulisí příprav Wettenu.

wetten_005

Mohli jsme tak zhlédnout plnou halu a Thomase, který se zdravil s diváky, zároveň byly vysílány rozhory a pohledy do historie pořadu. Po celou dobu byl na obrazovce odpočítáván čas do začátku, poslední vteřiny odpočítala celá hala, na obrazovce naběhla známá znělka eurovize a k přenosu připojily i televize ORF a SRF. S příchodem Thomase na „plac“ nastal nekončící potlesk diváků, kteří věděli, že dnes vidí Wetten v této podobě naposledy.

wetten_006

Samotný pořad měl standardní průběh. Opět tu byli soutěžící, světové osobnosti, sázky…. Nebo vlastně nestandardní, neboť i zde bylo cítit, že se dnes pořad s Thomasem vysílá naposledy, takže jedna soutěžící znalkyně Thomasovy róby, hádala, kdy a kde se v daných šatech v minulosti pořadu objevil.

wetten_007

Po vyhlášení krále sázek byl závěr pořadu věnován poděkování a rozloučení s Thomasem, diváci ve stoje v nekončícím potlesku děkovali tomuto člověku, jež se stal zosobněním nejen celého pořadu, ale myslím si, že i je o etalonem veřejnoprávního moderátora. Jsme opravdu rádi, že máme tento díl nahraný na pevném disku našeho Kathreinu.

Autorem článku je Lubomír Čumpl z Jihlavského DX Clubu, děkujeme za poskytnutý článek.

wetten_008

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Jihomoravak

    Dne 13.12.2014 byl v rakouské, německé a švýcarské televizi odvysílán bohužel POSLEDNÍ díl tohoto pořadu. Měl jsem možnost jej vidět, krom sázek s dospělými a jednou dětskou sázkou tam i byli historické záběry, říkali tam i různé statistiky …

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .