Vypnutí analogové ČT2 v Sušici závisí na zahájení vysílání Multiplexu 3 z Krašova

radiotv-archiv8V pátek 30.října se přes mnohé televizní vysílače v Česku přežene velká digitální vlna. Na osmi místech zahájí svůj provoz dvě sítě přenášející pozemní digitální vysílání (DVB-T). O tom, kterých lokalit se plnohodnotný start Multipexů 1 a 2 týká, jsme informovali v předchozím týdnu. Dnes svoji pozornost zaměříme na další region, kde digitální revoluce proběhne jen o dva týdny později – Sušicko.

Vysílač na vrchu Svatobor nad Sušicí se chystá na největší změnu ve své historii. 18.listopadu technici Českých radiokomunikací (ČRa) vypustí do éteru signál veřejnoprávní digitální sítě označené jako Multiplex 1 na 49. kanálu. „Vytvoří tak lokální jednofrekvenční synchronní síť s vysílačem České Budějovice – Kleť vysílajícím multiplex veřejné služby pro jižní Čechy (územní oblast České Budějovice) rovněž na 49. kanálu,“ vysvětlil Štěpán Janda z tiskového útvaru České televize. Diváci z okolí, kteří v té době budou mít zapojen televizor s digitálním tunerem či ke staršímu přístroji připojený set-top-box, naladí ve spouštěné síti čtyři programy České televize a sedm stanic Českého rozhlasu.

Jednu ze změn lidé ze Sušicka zaznamenali již nyní. V úterý 21.října naskočil do pravého dolního rohu jejich obrazovek při sledování analogové ČT2 piktogram ve tvaru čtyř čtverečků. Signalizuje, že pozemní příjem tohoto kanálu je v ohrožení. Doplňuje ho i spodní lišta s textovými informacemi o připravovaných změnách. Piktogram se v předchozích případech standardně objevil vždy měsíc dopředu v místech, kde bylo jisté, že bude analogové vysílání toho kterého programu ukončeno. Na vysílači Svatobor se však nyní ještě stoprocentně neví, kdy se zde s analogovou ČT2 budou muset nadobro rozloučit: „Pokud bude nutné uvolnit na zdejším vysílači 52. kanál pro digitální vysílání sítě 3 s komerčními stanicemi na stejném kanálu z vysílače Plzeň – Krašov, skončí v noci z 29. na 30. listopadu na Svatoboru analogové vysílání ČT2, v opačném případě bude prozatím zachováno,“ doplnil Štěpán Janda z ČT. Třetí síť v Plzni sice už na 52.kanále vysílá, ale jen malým výkonem (5 kW) z vysílače Košutka, který nekoliduje s oblastí Sušice.

Technický plán přechodu určuje termín zahájení provozu MUX 3 z krašovského 52.kanálu na prosinec letošního roku, ze Svatoboru na stejném kanálu pak na září roku příštího. Tento multiplex budou technicky zajišťovat rovněž ČRa pro operátora Czech Digital Group. Programovou náplň třetí sítě tvoří Óčko, Z1, Public TV, TV Noe (tato stanice prozatím jen v Praze) a Rádio Proglas. Rovněž v září 2009 by se měl na Svatoboru objevit na 39.kanálu i MUX2, jehož operátorem jsou ČRa a který by v té době měl obsahovat pět komerčních stanic – TV Nova, Nova Cinema, TV Prima, Prima Klub a TV Barrandov.

Zásadní změny v technologii přenosu televizního a rozhlasového signálu tak přichází přesně padesát let poté, co se na Svatoboru zásluhou členů tehdejšího Svazarmu objevil první 30wattový vysílač na 6.kanále (leden 1959), jehož výkon byl později zvýšen na 100 wattů. O deset let později se na louce pod vrcholem kopce začala stavět dvaatřicetimetrová věž s patnáctimetrovým anténním nástavcem, z něhož se o Vánocích 1970 poprvé do okolí rozletěl televizní signál, který sem byl přejímán z Krašova.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .