Vláda zatím nepodpořila poslanecký návrh digitalizace rozhlasu

radiotv-archiv14Česká vláda nepodpořila poslanecký návrh mediálního zákona, který by měl umožnit přechod na digitální rozhlasové vysílání. Premiér Mirek Topolánek po zasedání vlády uvedl, že on i jeho kolegové budou chtít navrhnout řešení, které vyjde vstříc rozhlasovým broadcasterům, a předloží jej v budoucnu jako vlastní vládní návrh. K iniciativě broadcasterů, kteří usilovali o nastolení standardů přechodu na digitální rozhlasové vysílání se pro RadioTV vyjádřil i předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák.

Nedůležitější změnou, kterou by novela přinesla na rozhlasový trh, mělo být prodloužení působení současných provozovatelů rozhlasového vysílání formou tzv. kompenzačních licencí, s platností minimálně do roku 2019, pokud by se zavázali, že přijmou Technický plán přechodu a uvolní analogové FM kmitočty, bude-li to potřeba. Vůči prodlužování licencí ale měla výhrady Rada Českého telekomunikačního úřadu i její předseda Pavel Dvořák. Ten upozornil, že podmínky digitalizace televizního a rozhlasového vysílání jsou zcela odlišné. Pozemní digitální vysílání televizí potřebuje pro svůj rozvoj současné analogové kmitočty, na kterých působí dnešní televize. Rozhlasové digitální vysílání se může rozvíjet na jiných kmitočtech, a FM frekvence současných provozovatelů zatím nejsou potřeba.

Obdobný pohled má i předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák, který současnou iniciativu kolem nastavení pravidel rozhlasové digitalizace a možnosti udělení kompenzačních licencí vnímá jako politický problém. „Tohle je politický problém, a to si musí provozovatelé vyřídit s parlamentem, což dělají. Regulátor bude reagovat až na ten výsledek. A co se týče mého osobního pohledu, tak bych tady rád zdůraznil, že digitalizace rádií bude něco naprosto jiného než je digitalizace televizí, protože pro start digitálních televizí byly potřeba analogové kmitočty, na kterých se vysílalo, zatímco v případě rádií tomu tak není. Digitalizace rádií probíhá na jiných kmitočtech, ne těch, které se používají pro šíření rozhlasového signálu v FM pásmu. Takže tam to bude čistě ten přechod tažen nabídkou,“ uvedl Žák pro RadioTV v rozhovoru, který přineseme příští týden. V něm i nastínil svůj předpoklad dalšího vývoje v oblasti rozhlasové digitalizace v České republice.

Já předpokládám, že ten trend poběží tak, že Český rozhlas bude mít pilotní úkoly v této oblasti. Český rozhlas by měl začít vysílat digitálně a měl by ty technologie zpřístupnit. Když se podíváme na Dánsko, kde před 4 lety mělo 4000 rodin digitální rádio a dneska těch domácností je milion, tak to základní nabídku táhl na bedrech veřejnoprávní provozovatel. Myslím si, že to je docela dobrý příklad, jak bychom měli postupovat i u nás,“ dodal Žák pro RadioTV.

Kromě institutu prodloužení licencí současným provozovatelům rozhlasového vysílání mělo být součástí novely mediálního zákona i ustanovení, které by umožnilo fúzi regionálních rádií se stejným vlastníkem pod jednu nástupnickou společnost. Celoplošné stanice by měly mít možnost odpojovat v regionech nejen vysílání reklamy ale i jiné části programu. A všechny stanice by mohly navzájem přebírat vysílání jiného provozovatele včetně identifikace. Tato možnost byla dosud limitována.

Budeme chtít navrhnout takové řešení, které vyjde vstříc broadcasterům, a budeme jej chtít předložit buď v rámci projednávání ve sněmovně, pokud neprojde, tak vlastní vládní návrh,“ uvedl tento týden po zasedání vlády premiér Mirek Topolánek, kterého citovala agentura ČTK.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .