Vláda schválila plán přechodu: Analogové vysílání až do roku 2012

radiotv-archiv4Během čtyř let definitivně skončí pozemní televizní analogové vysílání v Česku. Tento termín stanovuje Technický plán přechodu, který v pondělí schválila vláda. Jednotlivé regiony přejdou na digitální přenos signálu. Nejdéle poběží analog na Jesenicku a Zlínsku, vypnut tam bude v polovině roku 2012. Jako první přivítala schválení TPP Česká televize, která připravuje spuštění vlastního digitálního multiplexu.

Česká vláda dala zelenou souboru opatření, který přesně stanoví jakými technickými způsoby a v jakém časové posloupnosti se přechod z analogového na digitální pozemní vysílání v tuzemsku odehraje. TPP však neobsahuje mechanismy, které by donutily zainteresované subjekty povinně tento manuál dodržet. Současná schválené verze, kterou na jednání vlády připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, počítá s dobrovolným přistoupením současných vysílatelů k TPP. Stát totiž k vybudování digitálních multiplexů potřebuje analogové kmitočty, na kterých nyní vysílají ČT, Nova a Prima. Celkem vzniknou čtyři sítě, v kterých se budou moci objevit až dvě desítky televizních stanic. Pokud Nova a Prima přistoupí k plánu přechodu a vzdají se svých analogových licencí, získají po jedné bonusové digitální licenci navíc. Celý proces odpojování analogového signálu by měl skončit do 11.11.2011. Výjimkou budou vysílače na Jesenicku a Zlínsku. Z technických důvodů tam analogová tma nastane až v polovině roku 2012. „Jde o komplikovaná horská území, kde s pokrytím býval a je problém i s analogovým vysíláním,“ vysvětlil ministr Martin Říman.

Přijetí TPP přivítala Česká televize, která digitalizaci aktivně propaguje a zároveň připravuje výstavbu veřejnoprávního multiplexu 1. V něm budou vysílat čtyři kanály České televize a objeví se zde i sedm stanic Českého rozhlasu. V multiplexu 2 by měla být přítomna Nova, v trojce pak Prima. Kapacitu multiplexů doplní další stanice, které uzavřou smlouvy s jednotlivými provozovateli (Czech Digital Group, O2 Telefonica, České Radiokomunikace). Nové digitální televize (TV Barrandov, Z1, Óčko, TV Pohoda, Febio TV, RTA) již dříve prohlásily prostřednictvím své Asociace, že by přivítaly dřívější ukončení analogového pozemního vysílání. Ve svém vyjádření hovořily o roku 2010.

Kdo zajistí chod veřejnoprávního Multiplexu 1, zatím není jasné. Česká televize oznámila, že přihlášky do výběrového řízení na jeho provozovatele bude přijímat do 15. května. Poté komise rozhodne o vítězi. „Vyhodnocení veřejné obchodní soutěže proběhne začátkem června,“ řekl tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha. V jednotlivých oblastech, kde dojde k ukončení analogového vysílání a kde se objeví veřejnoprávní multiplex, proběhne minimálně tříměsíční informační kampaň. „Její součástí bude nejen speciální symbol (z Domažlicka známý piktogram), na obrazovce se bude objevovat také informační text. Obojí jen ve vysílání z daného vysílače, diváci tedy velmi snadno poznají, že přijímají analogový signál, jehož šíření bude ukončeno,“ dodal Šticha. Televize bude také vysílat informační spoty, chystá i billboardovou kampaň.

Ze současného multiplexu A, kde pozemně digitálně vysílají ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport a Nova, se stane multiplex 2. Nyní ho mohou naladit diváci v Praze, Brně, Ostravě, Domažlicku a Ústecku. K jeho příjmu potřebují set-top-box či televizor se zabudovaným digitálním tunerem.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .