Ve středu nastane definitivní vypnutí DVB-T v Praze

Středa 8. ledna je klíčovým dnem pro televizní diváky v Praze. Blíží se totiž definitivní vypnutí terestrického vysílání DVB-T v hlavním městě. Krátce před půlnocí skončí vysílání komerčních multiplexů. Praha se tak stane prvním místem, kde bude možné sledovat terestrické programy pouze ve standardu DVB-T2.

Pokud přijímáte televizi na běžnou anténu, můžete ještě několik let zůstat u standardního rozlišení. Ilustrační foto Shutterstock.com

Pokud přijímáte televizi na běžnou anténu, můžete ještě několik let zůstat u standardního rozlišení. Ilustrační foto Shutterstock.com

Obyvatelé Prahy už jednu zkušenost s vypnutím DVB-T mají. Na konci listopadu k tomuto kroku přistoupila Česká televize, která na území hlavního města vysílá všechny své programy výhradně v DVB-T2. Podobný krok ovšem nastane i v tomto týdnu na vysílačích Trutnov – Černá hora a Votice – Mezivrata, kde původní DVB-T multiplex 1 rovněž ukončí své vysílání. Diváci si tak mohou postupně zvykat na příjem programů ve standardu DVB-T2.

Přechod na DVB-T2 je v České republice k divákům poměrně milosrdný. Poměrně dlouhou dobu mají k dispozici souběžné vysílání přechodových sítí, kde lze sledovat všechny programy, které jsou dostupné v celoplošných sítích DVB-T. Každá domácnost si tak může v praxi vyzkoušet příjem DVB-T2. Po vypnutí DVB-T sítí však bude potřeba ve většině případů přeladit přijímač, jelikož trvalé sítě DVB-T2 budou ve většině případů vysílat na jiných frekvencích než současné přechodové sítě.

Autor článku:

Komentáře (1)

 1. Adam Wolf

  Je jen škoda, že neběží na ŽÁDNÉ z dotčených stanic daného multiplexu -odpočet-.
  Přecejen, končí jedna epocha přenosu TV signálu a tak by se slušelo jí alespon nějak důstojně ukončit.
  JENŽE…. kde ty časy jsou, že ;-)
  Když končil ANALOG tak ČT zakončila ono vysílání piktogramem. (4 čtverce co v minutových závěrečných sekvencích odpadávaly)
  DNESKA??? každý na to S**E. Signál jede a náhle TMA. Je to stejný nako na nový rok…. ŽÁDÁNÁ s celostátních stanic nemá časomíru…. DUVOD??? neznámý….
  No nic – musíme si zvykat, že doba je jiná ;-)
  (a lepší…. to už rozhodně nebude)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .