Ve 100 letech zemřel nestor českého filmu pan Otakar Vávra

otakar_vavraVIDEO UVNITŘ – Českými médii dnes proběhla velmi smutná zpráva, ve věku úctyhodných 100 let zemřela legenda českého filmu. Pan režisér, scénárista a pedagog Otakar Vávra dokázal i přes svůj stále pracovat na nových projektech. Jeho posledním počinem tak bude Hlava kance, jeho první videoklip vůbec pochází z roku 2006. Osobu Otakara Vávry připomene Česká televize speciálním programem.

Otakar Vávra se narodil 28. února 1911 v Hradci Králové, do české kinematografie vstoupil už v roce 1930. Jen těžko jmenovat výběr několika děl, jeho filmografie a práce vůbec je nesmírně rozsáhlá – zmiňme Kladivo na čarodějnice, Romance pro křídlovku či Krakatit. Je autorem více než 80 scénářů, režíroval padesátku filmů. Významné životní jubileum oslavil letos v únoru.

Při svém letním pobytu Otakar Vávra na chalupě si ovšem zlomil krček stehenní kosti. Jeho posledním režijním počinem je videoklip k písni z alba Michala Horáčka a Petra Hapky Strážce plamene, k režii tohoto žánru se dostal vůbec poprvé až právě v roce 2006. Aktuálně pracoval na příbězích vraždy Jana Masaryka, k realizaci ovšem potřeboval 50 milionů korun, které se mu nepodařilo sehnat.

Česká televize zavzpomíná na Otakara Vávru 17. září dokumenty Moje Praha a Stovku má člověk jednou za život a 18. září Úsměvy Otakara Vávry a legendárním filmem Srpnová neděle, které do vysílání zařazuje mimořádnou programovou změnou. Česká televize přinesla kompletní rozpis víkendových mimořádných pořadů.

ČT2 l sobota: 17. září l 13.15 l Moje Praha Významný český filmový režisér Otakar Vávra vypravuje o svém životě v hlavním městě. Dokument uvádíme jako rozloučení s velkým umělcem (2011). Scénář a režie O. Vávra.

ČT1 l sobota: 17. září l 14:40 l Stovku má člověk jednou za život Století v dobových událostech a ve filmovém díle významného českého režiséra Otakara Vávry, jehož životní dráha se právě uzavřela (2011). Připravily: J. Němcová, A. Činčerová a A. Sirotková.  

ČT2 l neděle 18. září l 12.55 l Úsměvy Otakara Vávry Vzpomínka na legendárního českého režiséra, scenáristu a pedagoga. V roce 2000 o svém filmovém životě hovořil s Jaromírem Hanzlíkem. Režie P. Vantuch.  

ČT1 l neděle 18. září l 14:45 l Srpnová neděle Film legendárního režiséra Otakara Vávry o opojení létem a mládím. Lyrická komedie podle hry Františka Hrubína (1960). Hrají: V. Fabianová, K. Höger, M. Hynková, L. Munzar, J. Šejbalová, B. Záhorský, M. Nedbal a další. Scénář O. Krejča a O. Vávra. Kamera J. Tuzar. Režie O. Vávra.

Foto: Brněnský deník

Videoklip Hlava Kance byla posledním režijním počineme Otakara Vávry.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .