Václav Havel ovládl nejen česká, ale i světová média

havel_velkeDOPLNĚNO – Nejen česká média včera reflektovala velmi smutnou zprávu o úmrtí Václava Havla, posledního československého a prvního českého prezidenta. Televizní obrazovky včera odvysílaly mnohé vzpomínkové dokumenty, snímky a mimořádné zpravodajské programy, nadprůměrné výsledky však přinesl včerejší den i TV Barrandov, která se osobě Václava Havla vůbec nevěnovala. A jak informovala tištěná a internetová média o smrti bývalého prezidenta?

Diváci sledovali Odcházení i Občana Havla

První program České televize odvysílal premiéru filmu Odcházení, podle serveru Digizone.cz si jej nenechalo ujít 769 tisíc diváků při podílu na trhu 18,75 %. Následující schéma ČT1 a ČT2 však už prý tolik nezaujala, dokument z cyklu GEN: Václav Havel očima Ondřeje Trojana oslovil 375 tisíc diváků (share 10,27 %).

Televize Nova zařadila reprízu dokumentu Občan Havel, v cílové skupině 15+ zhlédlo pořad 683 tisíc diváků (share 17,91 %), mimořádný publicistický formát Střepiny si vybralo 18,45% všech diváků, kteří právě sledovali televizní obrazovky, v absolutních číslech se jednalo o 489 tisíc diváků.

PSALI JSME: Exprezident Václav Havel zemřel dnes ve věku 75 let; ČT nasazuje filmové Odcházení

Nejméně úspěšná byla nabídka TV Prima, diskuze Pocta Václavu Havlovi zaujala 369 tisicí diváků (share 8,73%). Následující film King Kong si nenechalo ujít 388 tisíc (share 13,4%). TV Barrandov jako jediná televize se osobě Václava Havla nevěnovala vůbec, snímek Vánoční polibek přilákal nadprůměrných 11,79 % (475 tisíc diváků).

DOPLNĚNO O INFORMACE ČESKÉ TELEVIZE

Po 13. hodině začal simultánně na programech ČT1 a ČT24 mimořádný zpravodajský blok věnovaný úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. „Zprávy v 13:00 hod., které uvedly první ucelenou zprávu o skonu Václava Havla, sledovalo na programech ČT1 a ČT24 780 tisíc diváků (při podílu na publiku 33,53 %). Veškeré mimořádné pořady věnované odchodu Václava Havla na programech ČT (ČT1, ČT2 a ČT24) zasáhly celkem 4 miliony 420 tisíc diváků starších 15 let (3 min. kontinuálního sledování),“ informoval Ladislav Šticha, tiskový mluvčí ČT. Zpravodajský blok věnovaný skonu Václava Havla na programech ČT1 a ČT24 (včetně Zpráv a Událostí) zasáhl celkem bezmála 3 miliony 800 tisíc diváků starších 15 let (3 minuty kontinuálního sledování).

Jak informují tuzemská média?

S výjimkou deníku Právo všechny tuzemské tištěné noviny vypustily inzerci na svých stránkách. Hospodářské noviny a Lidové noviny dokonce změnily logo, to upravily v černo-bílém provedení. Podívejte se, jak vypadají titulní strany tištěných novin a domovské stránky zpravodajských portálů.

ihned_havelTitulní strana iHNed.cz

idnes_havelTitulní strana iDNES.cz

blesk_havel

Titulní strana Blesk.cz

titulkydeniku_havelTitulní stránky českých deníků, pro zvětšení klikněte myší.

Osoba Václava Havla tématem dne i ve světě

Svět reagoval včera na smrt Václava Havla ve velmi hojném počtu. O jeho úmrtí informovaly všechny celosvětové televizní stanice – od BBC World News, přes Sky News, Ta3, ORF či TVP, po CNN a Euronews. Smrtí Václava Havla se pak zabýval také polský zpravodajský kanál TVP Info dokonce celé dopoledne. Zprávu nevynechala samozřejmě ani německá média – za všechny ARD.

Právě CNN přinesla kondolence mnoha světových státníků. Britská Sky NEWS Václava Havla označuje jako „antikomunistického hrdinu“, který ukončil studenou válku. Jako jednu ze zásluh mu pak připisuje „pokojný rozpad České a Slovenské republice v roce 1993„. Dále zdůrazňuje, že i po roce 2003 zůstal „prominentní světovou osobností„. Do studia Sky NEWS byl pak mimo jiné pozván Michael Žantovský, velvyslanec ČR v Londýně.

Anglická stanice Al Jazzera svou reportáž o úmrtí Václava Havla prezentovala jako „lídra malé země s mezinárodním významem“. Připisuje mu zásluhy o osvobození země od totalitního režimu.


BBC News o smrti Václava Havla.


CNN o smrti Václava Havla.


Telegraph o smrti Václava Havla.


Euronews o smrti Václava Havla


Al Jazeera o smrti Václava Havla.


ARD o smrti Václava Havla.

Autor článku:

Komentáře (4)

 1. violista

  Ano, vyhodil vojáky …. akorát že hned přišli civilisti, a přicházej další a další – navíc žádná vzdělanost. Taky škoda že neposlal pryč i Vietnamce které sem natahali taky Komouši. Ani nevím co si od rákosníků vůbec slibovali. Snad né že budou horlivě pracovat pro ČR?

  1. Jerry Prohaska

   Nešlo by to prosím bez těch vulgárních vyjádření a urážek?

   Ano informovaly (!) o tom i německé stanice, ale řekl bych, že se tam jednalo skoro snad o samozřejmost. Chtěli jsme tím ukázat, že o smrti Václava Havla informovala i takto vzdálená média jako Al Jazeera či CNN. Díky za pochopení. Doplnil jsem alespoň video z ARD.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: