V létě skončí analogová ČT2 na Budějovicku a ve Středních Čechách

radiotv-archiv11Česká televize pokračuje v přípravách na spuštění vlastního digitálního multiplexu, který nabídne všechny čtyři veřejnoprávní kanály a zároveň programy Českého rozhlasu ve stejné kvalitě. Původní termíny uvedení do provozu v jednotlivých oblastech brzdí dosavadní nepřijetí Technického plánu přechodu. Tento manuál, který přesně popisuje všechny detaily náročného opuštění analogového způsobu přenosu televizního signálu a zavedení nového digitálního, připravil Český telekomunikační úřad a již v řádu týdnů by ho měla projednat vláda.

Zásadní změny proběhnou v oblasti pozemního digitálního příjmu vysílání České televize. Podle současného návrhu Technického plánu přechodu – TPP opustí kanály ČT1, ČT2, ČT24 a ČT 4 Sport současný přechodný multiplex A v Praze, Brně a Ústí nad Labem. Z něj se stane řádný Multiplex 2 určený pro privátní vysílatele. Veřejnoprávní stanice se objeví ve vlastním veřejnoprávním multiplexu 1. Ten už dlouhou dobu připravuje přímo ČT. Vypsala výběrové řízení na jeho provozovatele, jehož uzávěrku musela kvůli průtahům s přijetím TPP posunout na 30. dubna. Všichni účastníci tendru obdrželi od ČT aktualizovanou dokumentaci a přesné termíny uzávěrky. Do konkursu se mohou hlásit ještě i noví zájemci a to do poloviny dubna.

Spouštění veřejnoprávního digitálního multiplexu v jednotlivých oblastech s sebou přinese nutnost spustit informační kampaň. Pro digitální síť budou totiž ve většině oblastí využity současné kmitočty, na kterých nyní vysílá analogově ČT2. Divákům bude nutné vysvětlit, že výměnou za ztrátu možnosti přijímat analogovou ČT2 a nákup potřebného set-top-boxu získají možnost sledovat všechny čtyři kanály ČT v digitální kvalitě.

Prvními oblastmi, kde druhý program ve staré formě zmizí budou Střední Čechy (vysílač Cukrák) a Českobudějovicko (Kleť). Podle současného znění TPP se tak satne již v červenci letošního roku. Následovat bude Ústí nad Labem (Buková hora -srpen) a Praha-město (Mahlerovy sady – září). Na Bukové hoře ještě předtím dojde k výměně analogových kmitočtů ČT1 a ČT2. Koncem léta bude tedy vypnut kmitočet, odkud nyní diváci přijímají ČT1. Na dalších vysílačích bude ukončován analogový přenos ČT2 postupně až do roku 2011.

Digitální multiplex ČT by se měl nejdříve rozjet na Plzeňsku (květen 2008). Následovat budou České Budějovice a Praha (červenec 2008). O měsíc později přibydou Ústí nad Labem, Praha-město a Brno-město. Posledním vysílačem, který ještě letos spustí multiplex 1, by měl být Svatobor nad Sušicí v listopadu.

Celkem šest oblastí čeká kvůli nedostatku kmitočtů současné vypnutí analogové ČT2 a zapnutí digitálního multiplexu1 bez souběžné doby, v které by byly k dispozici oby signály. V jeden okamžik tak nastane analogová tma u ČT2 a start multiplexu 1 na Kleti (červenec 2008), Cukráku (červenec 2008), Bukové hoře (srpen 2008), Trutnově -Černé hoře (srpen 2009), Brno- Kojálu (listopad 2009) a Pradědu (září 2010).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .