V Hradci Králové lze dočasně naladit digitální vysílání

radiotv-archiv27Pro účely konference Internet ve státní správě a samosprávě spustily České Radiokomunikace ve spolupráci s Českými telekomunikačním úřadem, celoplošnými televizemi ČT a TV Nova a s Českými rozhlasem minulý týden digitální vysílání multiplexu A v Hradci Králové a blízkém okolí.

Konference proběhne v Hradci Králové ve dnech 7. a 8. dubna. Pro její potřeby udělil ČTÚ Českým Radiokomunikacím dočasné čtrnáctidenní oprávnění k využívání kmitočtů určených pro multiplex A ve zmíněném městě. Vysílání začalo v pátek 28. března krátce po poledni a povoleno je až do pátku 11. dubna, ale ČRa a ČTÚ v tiskové zprávě uvedli, že digitální vysílání skončí současně s konferencí Internet ve státní správě – ISSS.

Používaný vysílač stojí v Collinově ulici na budově T-Mobile a je umístěn ve výšce 26 metrů. Vysílání běží na 54. kanále a hodnota vyzářeného výkonu ERP 1kW je z důvodů útlumu kabelu, kanálového filtru a zisku antény na televizním kanálu omezena na 200 W. Podle slov ředitele odboru správy kmitočtového spektra Českého telekomunikačního úřadu Jiřího Duchače toto nastavení dostačuje k pokrytí Hradce Králové a jeho okolí. Vzhledem ke Kunětické hoře a dalším kopcům se vysílání nedostane do blízkých Pardubic. S těmito informacemi přišel server DigiZone.cz

TV Prima chybí

Diváci a posluchači v Hradci Králové si tedy až do 8. dubna, kdy konference ISSS i experimentální digitální vysílání končí, mohou užívat televizní kanály ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT 4 Sport a TV Nova. Vzhledem k neexistenci smlouvy mezi ČRa a TV Prima není signál této stanice při tomto krátkodobém spuštění k dispozici (TV Prima zatím vysílá v pražském multiplexu B, jenž provozuje firma Czech Digital Group.).
Z rádií jsou k dispozici stanice Českého rozhlasu – ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, ČRo 4 – Wave, ČRo D-dur, ČRo Leonardo a Rádio Česko. Lidé, co jsou již připraveni na budoucí digitalizaci, nejspíš ocení ty televizní a rozhlasové stanice, které v běžném analogu k dispozici nemají. Opravdové digitální vysílání se do Hradce Králové dostane za 2 roky, kdy se rozjede Česká televize, rok po ní budou následovat komerční stanice.

Kde už multiplex A běží „naostro“?

První oficiální digitální vysílání začalo v říjnu 2005 v Praze. Dnes už to jsou konkrétně Mahlerovy sady, Jíloviště a Cukrák (kanál 25), 9. února 2006 byl multiplex A spuštěn v Brně (kanál 40, Brno – Hády a Brno – město) a Ostravě (kanál 39, Slezská Ostrava, Hladnov, vodojem Okrajní ), 1. listopadu se digitálního vysílání dočkali v Domažlicícha jejím okolí (kanál 38, Vraní vrch)  a poslední spuštění proběhlo loňského 1. července v Ústí nad Labem (kanál 58, vysílač na Bukové hoře).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .