TV Barrandov se oprostí od retro tvorby a oživí Martinu Kociánovou

barrandov_purpuraNejsme retro televize, říkal před rokem na tiskové konferenci dnešní programový ředitel televize Barrandov Janis Sidovský. I přesto tato televize vsadila z velké části na známé starší a české seriály podobně jako televize Nova v devadesátých letech. Letos už retro seriály prakticky neuvidíme. Barrandov naváže na úspěšné tituly vlastní tvorby.

Pokračuje Politická střelnice, Videostop, To byl náš hit a další vlastní formáty

Loni si televize Barrandov připomínala 80. výročí založení Barrandovských ateliéru a na tom zčásti vystavěla své programové schéma. Díky tomu se po letech vrátil na obrazovku například pořad Videostop v novém provedení ale s původním, chce se říct legendárním moderátorem Janem Rosákem. Opatrná sázka na původní formát vyšla Barrandovu na výbornou – Barrandovský Videostop se stal nejsledovanějším pořadem vlastní tvorby za celý loňský rok s průměrným ratingem 2,9%. Nejvyšší dosažený rating byl 5,8% s podílem na publiku ve výši 14,9%. Dařilo se i pěvecké soutěži To byl náš hit a tradičně se do první pětky vlastní tvorby vešel i netradičně pojatý pořad o počasí „Jak bude“. Na vše úspěšné chce Barrandov navázat, i díky tomu se zmíněné cykly dočkají další řady.

Nejinak tomu bude i u nejstaršího původního pořadu, jehož tváří je Zuzana Bubílková. Politická střelnice se pokusí překonat loňskou nejvyšší sledovanost 3,5 procenta s podílem na publiku přes jedenáct procent. Pokračovat bude i reality show Splněné sny nebo dokumentární cyklus Tajemství. Z akvizicí diváci uvidí pokračování historického seriálu Velkolepé století, který se vysílá už několik týdnů. K tomu přibude i francouzsko-německá koprodukční sága Borgia, která se zčásti natáčela i v Barrandovských ateliérech. Z taktických důvodů ale zástupci televize nesdělili, kdy přesně seriál nasadí.

Barrandov zavádí novou publicistiku s Tomio Okamurou a Martinou Kociánovou

Programový management Barrandova chce letos ovlivnit i ratingy v nejsilnější primetimové hodině českých televizí. Do pásma od 19. do 20. hodin zařazoval pouze pohádky v rámci bloku Animáček a sázka na dětského diváka se mu vyplatila. Nicméně letos se pokusí alespoň o částečný útok na konkurenční televize s pořadem Dobrý večer, Česko, který bude startovat deset minut před dvacátou hodinou. Půjde o publicistický pořad, který bude kombinovat zpravodajský přehled dne, rozhovor s hostem a analytické postřehy komentátora. Tento pořad zcela nahradí večerní zprávy a bude cíleně nasazený do časového pásma, kdy konkurenční stanice končí se zpravodajstvím. Televize Nova s Primou se tou dobou předhánějí v tom, které zůstane po zprávách co nejvíce diváků.

Nový formát bude moderovat Martina Kociánová, kterou diváci znají ze zpravodajství Novy a Primy. Druhým moderátorem bude dlouholetý mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a opinion leader v oblasti cestovního ruchu Tomio Okamura. Jeho nasazení je poměrně překvapivé, jelikož se poslední dobou spekuluje o jeho kandidatuře do Senátu. Přitom právě včera vyšla v médiích zpráva, že se Okamura vzdává role mluvčího cestovních kanceláří, jelikož není spokojený s politickou situaci v zemi a hodlá se zaměřit na řešení celospolečenský palčivých témat. Pro server Digizone.cz ale svou kandidaturu do Senátu zatím nepotvrdil, prý si ji „ještě rozmyslí“.

barrandov-politicka_strelnice-zuzana_bubilkova-studio_hostNejstarším pořadem vlastní tvorby TV Barrandov je Politická střelnice Zuzany Bubílkové. Vrátí se i v letošním roce.

Ekonomika Barrandova letos v černých číslech

Vedení televize na včerejší tiskové konferenci potvrdilo i plán dodržení vyrovnaného rozpočtu. Letos by se tak ekonomika provozní společnosti mohla poprvé dostat do černých čísel. Může tomu utlumení reklamy v České televizi, které by mohlo přinést Barrandovu další příjmy. V době dnešní ekonomické krize ale znějí plány na vyrovnaný rozpočet zvláště u celoplošné televize poměrně odvážně. Barrandovu se ale společně s Primou podařilo koncem roku získat největší podíl na investicích do reklamy, které klienti přesměrovali z České televize.

Dostane se televize Barrandov pod křídla Ringieru?

Další otázkou je zda televize Barrandov změní v tomto roce vlastníka. Miliardář Tomáš Chrenek sice počítal v době rozjezdu televize s dlouhodobou investicí. Podle informací, které kolovaly v médiích by však mohl mít v dnešní době minimálně jednoho vážného kupce. O televizi Barrandov totiž projevilo zájem vydavatelství Ringier Axel Springer, které by se tímto dostalo na televizní trh. Šéfka české pobočky Ringieru Libuše Šmuclerová to sice prozatím odmíta, nicméně i vyšší investice Barrandova do původní tvorby mohou být důvodem pro zvýšení sledovanosti a tudíž i pro zvýšení prodejní hodnoty nejmenší plnoformátové televize. O možné akvizici se mluví i v souvislosti s hudební televizí Óčko, o kterou má zájem mediální dům Lagardere.

Pokud by se Barrandov dostal pod křídla silné mediální skupiny, mohl by představovat ještě významnější konkurenci vůči Nově a Primě. Vše ale závisí od investic do programu a marketingu, které by byl nový vlastník ochoten učinit. Rok 2012 bude ale pro televizi Barrandov v každém ohledu přelomový.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: