TV Barrandov s pokutou i odpuštěným přestupkem

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyměřila televizi Barrandov pokutu 400 000 korun za neobjektivitu a nevyváženost. Pokuta míří na vysílání pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa ještě ze září 2018. Ředitel TV Barrandov rozhodnutí odmítá.

Sídlo televize Barrandov známé i pod označením Palác zábavy, foto: TV Barrandov

Sídlo televize Barrandov známé i pod označením Palác zábavy, foto: TV Barrandov

Regulátor má problém s jednostrannými interpretacemi

Vysílací rada informovala o pokutě pro TV Barrandov prostřednictvím tiskové zprávy. Porušení zákona se měla televize dopustit tím, že v jednom z pořadů Kauzy Jaromíra Soukupa, konkrétně ve vysílání z 12. září 2018, nebyla dodržena vyváženost.

Provozovatel v předmětném vydání pořadu prezentoval pouze jeden vyhraněný pohled na problematiku působení nadnárodních společností v České republice a na státní investiční a dotační politiku. Pořad představoval jasný, předem stanovený postoj a nabídl pouze jednostranné interpretace zveřejněných informací, které se týkaly závažných politických otázek souvisejících s distribucí veřejných prostředků. Provozovatel se tak dopustil porušení povinnosti poskytovat objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů,“ píše ve svém stanovisku RRTV.

Spolumajitel, ředitel a moderátor televize Barrandov Jaromír Soukup odmítl rozhodnutí vysílací rady. Krok RRTV považuje za snahu o cenzuru českého mediálního prostředí.

Ve svých závěrech nesmíme být selektivní. A jedním z hlavních úkolů médií je právě hlídat podporu z veřejných zdrojů i to, jak s těmito veřejnými prostředky zachází. Tuto kritiku médií musejí snést všichni příjemci veřejných peněz, ať už jde o automobilku Škoda Auto, nebo například o koncern Agrofert. I proto se naši právníci tímto rozhodnutím již zabývají a plánují se proti němu účinně bránit soudní žalobou,“ uvedl generální ředitel a majitel TV Barrandov Jaromír Soukup.

TV Barrandov nedodržela podíl týkající se skrytých titulků

K hlavní připomínce RRTV, že firmy nedostaly prostor k vyjádření, Jaromír Soukup uvedl: „Když v televizi mluvím o nakládání s veřejnými prostředky, což dotace jsou, nepotřebuji pro to žádné vyjádření příjemce. Veškeré podklady totiž čerpáme z databází, které kontroluje a vytváří státní instituce, takže žádná další potvrzení nejsou potřeba.

Vysílací rada identifikovala i další porušení zákona ve vysílání televize Barrandov. Provozovatel nedodržel podmínku opatřit alespoň 15 % vysílaných pořadů skrytými nebo otevřenými titulky pro osoby se sluchovým postižením. Celkový podíl pořadů se skrytými nebo otevřenými titulky v roce 2018 byl pod mírně pod touto hranicí, na úrovni 14,16 %.

Vysílací rada nakonec od uložení správního trestu upustila, zřejmě i v důsledku toho, že šlo o mírné pochybení. V oficiálním zápise RRTV uvádí, že „vzhledem k okolnostem spáchání přestupku lze důvodně očekávat, že již samotné projednání věci před správním orgánem postačí k jeho nápravě“.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .