TUTY TV navzdory původním slibům zakódovala signál na satelitu, v kabelovkách není vůbec

DOPLNĚNO – Nová televize TUTY TV ještě včera prostřednictvím tiskové zprávy operátora Skylink ujišťovala diváky o tom, že bude vysílat volně, jak v terestrickém vysílání, tak přes satelit. Realita je na poslední chvíli jiná. V televizi TUTY si zřejmě na poslední chvíli uvědomili, že nevlastní vysílací práva pro celou Evropu a požádali o zakódování svého signálu na satelitu.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Vyjádření TUTY TV: Kódujeme, protože nemáme práva pro vysílání mimo území ČR a SR

Stručné vyjádření k důvodům kódování poskytl za TUTY TV její obchodní ředitel Pavel Bouček. Potvrdily se tak původní předpoklady, podle nichž je TUTY TV nucena kódovat své vysílání na satelitu z důvodu chybějících práv k volnému vysílání.

Kódování bylo vynuceno pouze nutností teritoriálního omezení vysílání na území ČR a SR. Důvodem jsou licenční podmínky na některé animované seriály,“ napsal šéf obchodu nové televize.

Z tohoto pohledu je poměrně překvapivé, že stanice TUTY se odhodlala ke kódování až na poslední chvíli. Ještě v prvních hodinách svého vysílání dne 1. června byla dostupná volně. K zakódování došlo až v 8:10 ráno, tedy po necelých třech hodinách od startu vysílání.

Ve všech vyjádřeních pro média zdůrazňovali zástupci TUTY TV volně dostupné vysílání jak na běžnou anténu, tak přes satelit. Pavel Bouček na nedávné tiskové konferenci dokonce na opakovaný dotaz dvou novinářů potvrdil, že vysílání bude skutečně v režimu volného příjmu i na satelitu. O problémech s licenčními podmínkami k animovaným seriálům se tehdy nezmínil.

Následuje původně publikovaný zbytek článku.

Pouze pro diváky s aktivní kartou Skylink

TUTY TV je tedy na satelitu dostupná pouze pro abonenty operátora Skylink, kteří mají aktivní kartu se zaplaceným servisním poplatkem. Původně přitom měla být dostupná volně pro všechny, tedy i pro ty, kdo nemají žádnou satelitní kartu.

Na podobném principu funguje například slovenská sportovní televize 213 HD, která vysílá volně i pro Slováky a Čechy žijící v zahraničí. Volné satelitní vysílání je i doménou televize RELAX, která rovněž přináší akviziční pořady.

TUTY TV je kromě satelitu dostupná i na běžnou anténu, ale pouze v Regionální síti 8, kterou provozují České Radiokomunikace. Tato síť má ale kmitočty přiděleny pouze do konce letošního roku. Provozovatel tak bude muset brzy začít řešit alternativu, aby se k divákům vůbec dostal.

Do kabelovek TUTY zatím nesmí. Nemá licenci

Kabeloví operátoři zatím nemohou novou televizi zařadit. Provozovatel totiž nemá k dispozici právoplatnou licenci pro kabelové vysílání, jelikož o ni včas nepožádal. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila televizi TUTY licenci k pozemnímu, satelitnímu a IPTV vysílání.

Stanice se tak může objevit například v nabídce operátora O2 TV a dalších IPTV služeb, ale například UPC a další kabelovky ji zařadit nesmí. Pokud se tam TUTY přesto objeví, bude to v rozporu s vysílacím zákonem a platnou licencí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .