Televizní trh ožívá, terestrická platforma je stále zajímavější

dvbt-logoČeský trh se v příštím roce přiblíží k hranici, která byla kdysi motivačním faktorem pro diváky, aby přecházeli z analogového na digitální vysílání. Na trh přibudou další tři celoplošné televize, které bude možno přijímat na klasickou anténu.

Když se před několika lety skloňovala digitalizace, mluvilo se až o desítkách nových stanic, které bude možno přijímat nejběžnější terestrickou cestou. Realita je sice o něco skromnější, no za nějaký čas bude vyčerpána kapacita současných čtyř celoplošných multiplexů a další stanice budou moct vysílat pouze v rámci regionálních terestrických sítí. Nicméně sedmnáct celoplošných neplacených stanic v rámci DVB-T je číslo, které ještě před dvěma lety nikdo nepředpokládal.

V rámci nastupující „digitální euforie“, která měla přinést novou konkurenci vůči Nově a Primě, se v letech 2002-2004 mluvilo o 24-32 celoplošných programech, které zaplní vysílací sítě. Situace se změnila před čtyřmi lety, kdy vlivem ekonomické krize opadl zájem o provoz nových stanic. Některé televize (RTA, TV7, Febio) se vůbec nerozjely, zpravodajská televize Z1 se sice rozjela, ale po několika letech ukončila vysílání, neboť její investor ztratil trpělivost.

Jaká je situace nyní? Většinu nových kanálů obstaraly dvě největší komerční skupiny, Nova s Primou. Vedle hlavního programu provozuje Nova ještě doplňkové terestrické kanály Nova Cinema a Fanda, vedle toho kabelové a satelitní stanice MTV Czech a Nova sport. V příštím roce k tomu přidá ještě komediální program Smíchov. Prima má v terestrickém vysílání všechny své stanice – Primu family, mužský Cool i ženskou Love a v příštím roce i dokumentární program ZOOM.

Vedle toho působí na trhu už jen plnoformátová TV Barrandov, kterou nyní ovládá impérium Jaromíra Soukupa. A jednu novou značku vytvořil i podnikatel Luboš Měkota. Ten nedávno spustil celoplošnou televizi Pětka. Ta momentálně shání nového investora. Pro úplnost dodejme, že svou televizi provozuje i majitel celoplošného multiplexu 4 Radim Pařízek. Jeho stanice Pohoda ale zatím připomíná spíše hudební promokanál s příjemně působícím vizuálem.

Česká televize v příštím roce uvede na trh dětský kanál. Celkový počet celoplošně terestricky vysílajících televizí tak stoupne na sedmnáct. O takovém počtu jsme si mohli ještě před dvěma lety nechat zdát.

Autor článku:

Komentáře (3)

    1. juko

      Řadí, ale není to celoplošný terestrický kanál.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: