Televize pro mobily DVB-H

DVB-H je standard pro digitální vysílání pro mobilní telefony šířené prostřednictvím televizních vysílačů (Digital Video Broadcasting Handheld). Toto vysílání je realizováno na stejném principu jako DVB-T, tedy vysílá se z běžného televizního vysílače, ale primárním cílem není televizor nebo set top box, nýbrž mobilní telefon s podporou příjmu DVB-H.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Televize pro mobily DVB-H, proč už nevysílá?

Tento standard měl ambici se prosadit zejména v době, kdy ještě nebyl k dispozici vysokorychlostní mobilní internet. Tak jak má dnes prakticky každý mobil možnost příjmu FM rádií, tak měl mít každý přístroj zároveň integrovaný tuner pro DVB-H. Výhodou tohoto způsobu televizního příjmu měl být fakt, že televizní vysílání byste „přijímali vzduchem“. Ke sledování televize vám tedy stačil samotný mobilní telefon. Nebylo potřeba žádné specifické služby mobilního operátora, ani mobilní internet nebo datový balíček. Díky tomu jste mohli sledovat mobilní televizi kdekoliv, kde byla k dispozici „vzduchem“.

Standard DVB-H měl využívat techniku tzv. time-slicingu umožňující přijímat televizní signál jen po zlomek času, který je nutný k příjmu dat a ušetřit tím i více jak 90 % energie baterií. Zároveň díky menším rozměrům displeje mobilních telefonů šlo vysílat televizi ve standardu DVB-H v podstatně nižším rozlišení a s nižším datovým tokem oproti klasické televizi. Díky tomu by se do jednoho multiplexu vešlo mnohem více stanic než v případě DVB-T. Jeden multiplex DVB-H mohl obsahovat až 40 stanic!

Toto konstatování však platilo pouze pro starší typy mobilních telefonů, které měly nižší rozlišení a menší úhlopříčku displeje. Dnešní mobilní telefony už mají vyšší úhlopříčky a vysoké rozlišení.

Pro vysílání se používalo videokódování MPEG-4 (H.264/AVC), které je o 49 procent efektivnější než UMTS kódování. Kvalita zvuku byla na úrovni FM rádia.

Mobilní televize DVB-H v České republice

Pro rozvoj této služby byla důležitá dostupnost vhodných mobilních zařízení s podporou DVB-H. Zároveň se pro mobilní vysílání měly udělovat vysílací licence. Nakonec ale zůstalo pouze u testovacího vysílání. Komerční provoz DVB-H se u nás prakticky nerealizoval.

Proč už mobilní televize nevysílá v DVB-H?

Postupný rozmach mobilního internetu vedl k tomu, že televize začaly distribuovat své programy na mobily, začaly vyvíjet vlastní mobilní aplikace a příjem televizních programů na mobilu se začal realizovat výhradně prostřednictvím internetu (tedy datových služeb).

Rozvoj mobilní televize DVB-H prostřednictvím sítě vysílačů ztratil svůj praktický význam. Jedinou zemí, kde se DVB-H komerčně uchytilo, je Itálie.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .