Televize Prima oslavila 25. výročí svého vzniku. Podívejte se na dobové fotografie

Pražská a středočeská Premiéra TV začala vysílat 20. června 1993 z původně přebudovaného rozhlasového studia v tehdejším Paláci kultury, nyní Kongresovém centru Praha. V první den odvysílala filmy Amadeus nebo Tři mušketýři. Objevil se i balet Řek Zorba či záznam klasické hudby.

Vzpomínáte na Prima jízdu? Tehdy na Primě moderovala i Dana Morávková nebo Tomáš Krejčíř, foto: archiv TV Prima

Vzpomínáte na Prima jízdu? Tehdy na Primě moderovala i Dana Morávková nebo Tomáš Krejčíř, foto: archiv TV Prima

Rozšiřování pokrytí díky spolupráci s regionálními televizemi

U zrodu televize Premiéra stála režisérka Marie Poledňáková, režisér Jiří MenzelJitka Markvartová. Kromě seriálů a filmů přinášela hudební přenosy Hvězdy popu a rocku a uvedla argentinsko-italskou telenovelu Manuela, rychlodabovanou jedním hercem.

Mezi vůbec první pořady vlastní tvorby patřil pořad vlajkový zpravodajský pořad Deník a publicistický Svět 95, který se je dnes k vidění pod názvem Prima ZOOM svět. Následovaly pořady Premiéra Magazín, Premiéra Klub, které mapovaly regionální problematiku. Mezi první tváře televize patřila například Markéta Fialová, Martina Kociánová, Patricie Strouhalová, Martin Veselovský, Mirka Všetečková, Pavel Anděl, Bořek Slezáček, Daniel Takáč či Martin Ondráček.

V roce 1994 získala Premiéra TV celoplošnou licenci prostřednictvím satelitu. Díky tomu došlo k navázání spolupráce s regionálními televizemi a tím i k výraznému rozšíření pokrytí. Televize Premiéra po několika letech expanze v rámci regionů zintenzívnila vlastní tvorbu a přejmenovala se na TV Prima. V té době vznikly dnes už ikonické pořady jako Prima jízda, Nikdo není dokonalý či Carusošou.

Ukázka z pořadu Carusošou, foto: archiv TV Prima

Ukázka z pořadu Carusošou, foto: archiv TV Prima

Seriál Rodinná pouta odstartoval investice do původní dramatické tvorby

V roce 2004 oslovila Prima diváky svou první velmi úspěšnou rodinnou ságou „Rodinná pouta“. Úspěch tohoto seriálu přinesl výrazný rozmach původní dramatické tvorby. Nova v reakci na diváckou popularitu Rodinných pout vyvinula vlastní dlouhodobé seriálové projekty Ulice a Ordinace v růžové zahradě.

Prima se v roce 2007 dostala do sporu s producenty seriálu Rodinná pouta a byla nucena jej přejmenovat na Velmi křehké vztahy. O několik let svůj nejúspěšnější seriál definitivně uzavřela a v roce 2010 vytvořila novou značku Cesty domů. Mezitím však ještě uvedla vůbec první českou telenovelou Ošklivka Katka, která byla adaptací díla ze zahraničí na základě zakoupené licence.

Mluvíme-li o licenčních pořadech, musíme zmínit i rok 2005 a uvedení reality show VyVolení, která přinesla Primě rekordní sledovanost a narušila tehdy neotřesitelnou pozici konkurenční Novy coby trhové jedničky.

Tváře historie TV Prima, foto: archiv TV Prima

Tváře historie TV Prima, foto: archiv TV Prima

Prima připravuje dva nové rodinné seriály a pokračuje s Modrým kódem

V posledních letech Prima natáčí celou řadu ikonických seriálů jako Vinaři (2014), Přístav (2015), Ohnivý kuře (2016) či Modrý kód (jaro 2017). Poprvé se také na obrazovky dostává česká verze kultovní show Pevnost Boyard (podzim 2016). Divácké oblibě se také těší detektivní seriály V.I.P. vraždy (2016), Polda (2016), Temný kraj (jaro 2017).

Televize Prima jako komerční televize vždy divákům přinášela nové pořady a inovace, proto doufám, že i letošní podzim bude v naší historii dalším milníkem. Plánujeme uvést doposud nejatraktivnější program – představíme dva zbrusu nové rodinné seriály, pokračujeme s vlajkovou lodí Modrým kódem a představíme první velký interaktivní pořad s hvězdným obsazením,“ uvedl Marek Singer, generální ředitel FTV Prima.

Další historické fotografie z vysílání TV Prima jsme přinesli před třemi lety – podívejte se na článek Prima slaví 22 let od startu televize Premiéra, přinášíme starší fotky.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .