Televize Óčko slaví 10 let. Původně neměla být hudební

ocko-2012-vizual-167Hudební Stanice O, známá jako televize Óčko si v těchto dnech připomíná desáté výročí zahájení vysílání. Víkendové oslavy proběhly ve velkém stylu, milník se ve vysílání projevil i novou grafikou. Óčko má na českém trhu silnou značku, která zastínila i kdysi velice populární MTV. Paradoxem je, že původně nešlo o čistě hudební televizi.

Problémový start, rozpad přípravného týmu

Málokdo si dneska vzpomene, jak dramaticky probíhal rozjezd první české hudební televize Óčko před deseti lety. Původně ji připravoval umělecký tým někdejšího Rádia Limonádový Joe pod vedením Dušana Všelichy alias Ovara Šarifa. Zprvu mělo jít nejen o hudební televizi, ale především o hudebně-kulturní kanál, který měl mít večer i svou „nehudební“ část. Několik dnů před zahájením vysílání ale přípravný tým tuto televizi opustil pro nesouhlas s celkovou koncepcí. Z Óčka, tehdy ještě ze Stanice O, se stala standardní klipová televize s moderovanými bloky.

První rok vysílání byl bez zázemí silného investora. Televize se po několika měsících ocitla v krizi, tehdy ji hrozil krach, zákon navíc nepovoloval většinový vstup strategického investora v době kratší než tři roky od udělení licence. Managementu televize se povedlo zákon obejít a do provozní společnosti vstoupila společnost Northern Star Limited. Ta koupila polovinu akcií Stanice O, a.s., za nespecifikovanou sumu v řádu desítek milionů korun. Peníze z obchodu byly použity na běžný provoz televize.

KOMENTÁŘ: Značka Óčko zastínila i světoznámou MTV

ocko-2012-foto-3

Televize získala záchrannou investici a později i silného investora

V režii nového investora se Stanice O v září 2003 proměnila v Óčko, tak jak jej známe dnes.  Investor počítal s tím, že během tří až čtyř let by ‚Óčko‘ mohlo být ziskové. Podmínkou ale bylo zařazení do digitálního terestrického vysílání, které v té době bylo u nás ve svých začátcích. Nakonec to nebyla platforma DVB-T, která tuto televizi zachránila před dalšími problémy, nýbrž nový investor. Tím se stala společnost Mafra, vydavatel deníků MF Dnes, Lidové noviny a portálu iDnes. Mafra v té době akvizovala dvě rozhlasové stanice a Óčko mělo být první televizí v jejím portfoliu.

Od dubna 2005 tak televize Óčko funguje právě v rámci mediálního domu Mafra, což je důležité z hlediska stabilizace a dalšího rozvoje stanice. Nedávno sice o ni měla zájem francouzská skupina Lagardere, která provozuje několik rozhlasových stanic včetně Frekvence 1 a Evropy 2. Obě strany se ale nakonec nedohodly. Šéf české pobočky Lagardere deníku E15 řekl, že Mafra chtěla za Óčko víc než kolik byla Lagardere ochotna dát.

PSALI JSME: Televize Óčko přechází na novou grafiku

ocko-2012-foto-1

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: