Televize Nova a její kanál pro muže. Druhá Nova Cinema?

nova_perexPOZNÁMKA – Televize Nova má novou licenci pro kanál s pracovním názvem Kanal 5. Měl by se orientovat na mužské publikum. Jde o změnu oproti dosavadním prohlášením kdy Nova plánovala po vzoru sesterské Markízy spustit samostatný kanál pro ženy. Co můžeme očekávat od nové televize a proč je najednou o tak veliký zájem o cílovou skupinu mladých mužů?

Špatné renomé u mužského publika

Nova nikdy neměla u mužského publika dobré renomé. Začalo to kdysi příšernou realizací fotbalivých přenosů, pokračovalo třemi nepříliš povedenými kapitolami Mistrovství světa v hokeji. Žádný pokus Novy se sportem se příliš nepovedl až do doby než skupina Nova nejprve převzala sportovní kanál Galaxie sport, aby později spustila nový program pod názvem Nova sport, do něhož přešla velká část týmu z původní Galaxie. Až tímto počinem si Nova získala sympatie u mužského publika. Otázkou je zda si může ještě svůj image vylepšit novým programem.

Už když konkurenční Prima přicházela s projektem Cool, byli mediální odborníci skeptičtí. Vybudovat úspěšný a sledovaný program pro muže je totiž velice náročné zejména na investice do zahraniční tvorby. Rovněž je nutné si uvědomit, že mladí muži do 40 let jsou nevděčnou cílovou skupinou, která má schopnost si většinu věcí stáhnout z internetu. Muži v produktivním věku tak sledují více internet a televizi mají jen jako doplněk. Je tedy otázkou zda se vyplatí budovat úplně nový kanál na zelené louce pro tuto skupinu diváků.

PSALI JSME: TV Nova má licenci na program pro muže

nova_sportNova sport – zatím jediný opravdový kanál Novy věnovaný převážně mužskému publiku.

Začne boj o akvizice mezi Novou a Primou Cool?

Navíc pokud by se spustil boj o akvizice mezi Novou a Primou týkající se mužského publika, určitě by to ovlivnilo celý trh. Pokud by Nova chtěla postavit prvotřídní kanál pro muže a bojovat s Primou o to nejlepší na trhu, distributoři práv by této situaci určitě přizpůsobili své ceny. A obě televize by se tak dostaly do nezáviděníhodné situace, jelikož ani pro jednu z nich není mužský kanál tím primárním produktem.

Nova přitom většinou svých stálic oslovuje spíše ženské publikum. Ulice a Ordinace v růžové zahradě jsou vlajkovou lodí této televize a mají společného jmenovatele v tom, že jsou relativně levné. O kvalitní produkci pro muže to ale říci nelze. Tuto cílovku nezlákáte rumunskou telenovelou ani pokud ji budete vydávat za prvotřídní romantický seriál. Striptýz v přímém přenosu vám rovněž nepomůže – kvůli tomu si většina mužů raději zapne jednu specializovanou českou televizi na kabelu.

Nova šetří, tak proč by měla utrácet?

Co tedy můžete nabídnout pokud se nechcete zbytečně pouštět do cenové války s konkurencí? Jedinou cestou je kanál pro muže vystavěný na béčkových akvizicích, které už máte v archivu. Nový kanál pro muže by tak víc než cokoliv jiného mohl připomínat druhou Novu Cinema. Této myšlence nahrává i fakt, že Nova je ve stavu výrazného šetření a optimalizace nákladů. I proto si lze jen stěží představit, že by najednou začala výrazněji investovat.

Na druhou stranu, pokud přijmeme tezi o kanále pro muže coby druhé Nově Cinema, tak tento produkt lze označit za levný ale výdělečný. Tak proč to nezkusit rovnou na dvou kanálech? Myšlenka je to více než lákavá pro jakéhokoliv investora. Otázkou je co z toho bude mít divák.

Autor článku:

Komentáře (2)

    1. pavel.cipris

      Beztak tam zreprízují všechny řady CSI, Mentalistu a podobně. Bonusem oproti Coolu bude snad jenom sport a to vypadá na promo na Nova Sport. Zase výhoda bude, když tam dají extraligu a gambrinus ligu, nebo MotoGP. Jsem zvědav na akční filmy a sci-fi.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .