Soud dal Primě za pravdu, RRTV musí rozhodnout znovu

radiotv-archivMěstský soud v Praze dnes zrušil rozhodnutí RRTV, kterým neudělila FTV Prima, spol. s r.o. souhlas s digitálním vysíláním programu Prima TV v Praze v multiplexu B provozovaném společností Czech Digital Group, a.s. Právní kroky proti Radě zvažuje také Nova, jíž regulátor zamítl vstup do multiplexu A. Soud považuje rozhodnutí RRTV za nezákonné, neboť RRTV souhlas neudělila, aniž by brala v úvahu, že tak může učinit, pouze pokud jsou k tomu dány zákonem stanovené důvody. Věc se tedy vrací RRTV k dalšímu řízení.

„FTV Prima, spol. s r.o. rozhodnutí soudu vítá a věří, že jí RRTV nadále nebude bránit v zahájení řádného digitálního vysílání, do kterého již FTV Prima, spol. s r.o. investovala nemalé finanční prostředky,“ říká tisková mluvčí TV Prima Jana Malíková.

Jádrem sporu byl fakt, že Prima žádala po Radě automatické přidělení digitální licence v multiplexu B, zatímco RRTV jí nabídla pouze účast v licenčních řízeních. „Společnost FTV Prima má možnost přihlásit se do licenčního řízení, které Rada vyhlásila a v něm se o přidělení sítě digitálních kmitočtů ucházet. Tímto způsobem by nejlépe využila jak prostředků, které již do přípravy digitálního vysílání vložila, tak i zkušeností, které vysíláním svého programu televize Prima nezpochybnitelně má,“ řekl v prosinci předseda RRTV Petr Pospíchal.

Rozhodnutí soudu ovšem neznamená pro Primu konečné vítězství, rozhodnutí se totiž vrací do rukou RRTV. „Jsme toho názoru, že se jedná o první krok k vyřešení otázky umístění stávajících programů do digitálních sítí, která je jednou z nejdůležitějších podmínek úspěchu celého procesu digitalizace televizního vysílání jako takového. Kdyby digitalizace televizního vysílání probíhala v kvalitním a přehledném legislativním rámci, nemuseli bychom hájit naše práva soudní cestou,“ dodává k dnešnímu rozhodnutí soudu generální ředitel Prima TV Martin Dvořák.

Dnešní rozsudek hraje do karet také Nově, která u RRTV nepochodila s žádostí o přímé zařazení do multiplexu A. K rozhodnutí Rady se v lednu vyjádřil generální ředitel TV Nova Petr Dvořák. „Rozhodnutím Rady pro rozhlasové a televizní vysílání jsme nepříjemně překvapeni. Nova je připravena digitálně vysílat a napomoci tak k rozšíření digitálního vysílání v České republice. Tento krok Rady však podle našeho názoru může znamenat přibrždění celého procesu digitalizace v České republice,“ řekl Dvořák a dodal, že případné právní a další kroky Nova zváží poté, co jí Rada doručí své rozhodnutí v písemné podobě a důkladně se seznámí s jeho podrobným odůvodněním.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,