Digitální TV7 může začít vysílat, prozatím pouze v Brně

tv7DOPLNĚNO – Společnost EBD, která připravuje vysílání nové plnoformátové televize TV7, ji může za několik týdnů reálně spustit. Po několika měsících se podařilo vyřešit spor této televize s provozovatelem multiplexu 3, společností Czech Digital Group. TV7 začne vysílat v omezeném režimu na jižní Moravě, tlačí ji k tomu licenční lhůta pro zahájení vysílání. Ostatní nové televize ale podobné lhůty netlačí – o kompenzační licenci si totiž ještě nepožádala ani Febio TV, ani TV Pohoda. Nárok na ní má ještě hudební Óčko, to ji zatím rovněž nevyužívá.

TV7 ale získala kompenzační licenci ještě v průběhu roku 2008 a tudíž musí zahájit vysílání. Spor, který měla s operátorem zemského multiplexu 3 ji umožnil původní plány na čas posunout. Jenže původní lhůta pro zahájení vysílání už vypršela, a tak nová televize bude muset začít vysílat ihned po právoplatném uzavření sporu s operátorem.

TV7 – celoplošná televize pro Brno?

Projekt TV7 začne v první fáze působit jako regionální televize pro Brno a okolí. Společnost EBD ale vlastní celoplošnou vysílací licenci, která ji dokonce garantuje místo v jednom z terestrických multiplexů. Jde o kompenzační licenci, kterou firma získala výměnou za to, že se část regionálních studií vzdala svých analogových licencí a překlopila je do digitálu. Tímto způsobem se regionální studia sdružené pod značkou RTA dostaly k celoplošné digitální licenci, kterou v jejích jménu uplatnila právě společnost EBD, jež patří do portfolia podnikatele Jaroslava Berky, podobně jako studia RTA.

Televize s názvem TV7 měla začít vysílat již před půlrokem, kdy ji vypršela zákonní lhůta pro zahájení vysílání. Provozovatel nového programu se ale nedohodl s operátorem DVB-T multiplexu 3, a vyvolal spor, který musel řešit Český telekomunikační úřad a posléze i soud. Podstatou sporu byl fakt, že TV7 chtěla zahájit vysílání pouze na některých vysílačích multiplexu 3, zatímco společnost CDG ji nabízela pouze celoplošné pokrytí, které je několikanásobně dražší a vychází na desítky milionů korun ročně. Naproti tomu, vysílání jen pro jeden region „spolkne“ nanejvýš jednotky milionů ročně, a právě proto se chtěla TV7 rozeběhnout v omezeném režimu.

tv-rezie-ilustUživí se další plnoformátová televize na českém trhu? Foto: Flickr.com – Sam

Operátor multiplexu v nevýhodě

Provozovatel multiplexu 3 ale argumentoval tím, že musí bez ohledu na přání svých klientů provozovat celou síť, a zároveň platí za provoz páteřní sítě vysílačů i Českým Radiokomunikacím, které zajišťují technický provoz třetí sítě. A ceny i provozní náklady jsou pro CDG konstantní bez ohledu na to, kolik televizí v daném multiplexu vysílá. I proto nechtěl operátor požadavkům nové televize ustoupit a trval na spuštění TV7 v celé síti vysílačů. Provozovatel této televize se tak následně obrátil na Český telekomunikační úřad, aby rozřešil vzniklý spor těchto dvou subjektů. Šlo o první podobný spor dvou firem z televizní branže nejen o cenu za šíření ale i o rozsah poskytovaných služeb.

Úřad nakonec  existenci sporu uznal jako technickou překážku pro zahájení vysílání televize TV7 a umožnil tak provozovateli odložit start televize na pozdější termín. Pokud totiž existuje technická překážka, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nemůže odejmout provozovateli licenci pro její nevyužívání. ČTÚ pak provedl cenovou kontrolu u všech operátorů zemského digitálního vysílání a nakonec rozhodl v prospěch televize TV7. Celoplošná licence tak není důvodem k tomu, aby jakákoliv nová televize vysílala celoplošně, pokud jí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání upraví licenční podmínky. A k tomu nakonec došlo, takže nová televize skutečně může začít vysílat jen v části sítě třetího multiplexu. Operátor multiplexu 3 se tak vůči novým televizím dostává do značné nevýhody protože musí platit investice do rozvoje třetího multiplexu, ale zároveň nedostává od všech potenciálních klientů platby v plné výši. To může zcela zásadně ovlivnit rozvoj tohoto multiplexu, který má momentálně jen jednoho licencovaného klienta – a to zpravodajskou televizi Z1. Televize Public totiž v multiplexu 3 vysílá jen jako převzatý program ze satelitního a kabelového vysílání, zatímco hudební televize Óčko svou kompenzační licenci pro zemské digitální vysílání ani neuplatnila a z multiplexu 3 odešla úplně.

OPRAVA 29.1.Místopředseda představenstva společnosti Czech Digital Group Josef Stránský nás upozornil, že spor mezi CDG a TV7 ještě není u konce a nádale jej řeší Český telekomunikační úřad. Bližší informace přinášíme v této zprávě.

EXKLUZIVNÍ ANALÝZA: TV7 – jaká bude, pokud bude?

tv-ilust-flickr-ramin-hossainiPrávní bitva operátora multiplexu 3 a provozovatele nové televizní stanice se skončila v prospěch nové televize. Ilustrace: Flickr.com – autor: Ramin Hossaini

Další plnoformátová televize nebo „low-cost“ zábava?

Otázkou i nadále zůstává, jak by měla televize TV7 v praxi vypadat. Licenční podmínky zveřejněné na webu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání naznačují, že by mělo jít o plnoformátovou televizi podobnou Nově, Primě nebo TV Barrandov. Ranní a dopolední vysílání by mělo být kombinací zpravodajství a publicistiky. V projektu se konkrétně uvádí jako stěžejní programové složky zprávy, sport, počasí, doprava. V překladu do normálního jazyka to může v praxi znamenat klasickou komponovanou ranní show, jak ji známe z vysílání ČT a Novy, kombinovanou s pořady pro ženy typu Sama doma. Ráno zároveň ve schématu najdeme jediný prvek regionálního zpravodajství v podobě odpojovaného půlhodinového bloku.

Od dvanácti do půl jedné diváky čekají obligátní zprávy. Odpoledne projekt popisuje jako kombinaci magazínů, zábavných pořadů a soutěží s klasickými prvky plnoformátového programu. To je popis, který umožňuje téměř jakýkoli výklad, od vysílání plného odborných a vzdělávacích magazínů až po televizní poker a jeden seriál za druhým. Jak ukazuje praxe, můžeme spíš očekávat to druhé. První varianta je totiž nejen divácky neatraktivní ale především na výrobu výrazně dražší.

Večer prostor pro seriály a filmy

Od sedmnácti čtyřiceti až do půlnoci už si schéma na nic nehraje a přímo uvádí, že náplní vysílání bude klasický plnoformátový program, tedy především filmy a seriály. Od půlnoci si potom naše představivost musí vystačit s lakonickým konstatováním “reprízy”. Víkendové vysílání by podle projektu mělo vypadat stejně, jako ho v praxi známe z programu Novy, nebo Primy. Ráno a dopoledne věnované dětem, odpoledne v kombinaci filmů a seriálů a večer pro změnu v kombinaci seriálů a filmů.

Specifikem nejen tohoto projektu jsou stručné a velmi obecné licenční podmínky, které umožňují velkou flexibilitu při přípravě a změnách programu. Navíc, provozovatel je může uplatňovat v omezené podobě až do doby než dosáhne pokrytí 70 procent populace, případně až dojde k úplnému vypnutí analogového vysílání v České republice. Podobnou možnost mají i licence Novy Cinema, Primy Cool nebo televize Prima Klub, která momentálně vystupuje pod značkou R1. Variabilnost některých licencí naznačuje i fakt, že z programu Prima Klub určeného ženám se stala minimalistická verze regionální televize R1. Tato změna licence je ale ohraničena právě vypnutím analogového vysílání v České republice, a po tomto milníku se budou muset všechny nové televize přizpůsobit svým standardním licenčním podmínkám tak jako je definovaly v původních projektech.

DALŠÍ INFORMACE: Spor mezi CDG a TV7 je u konce

tv7_schemaProgramové schéma TV7, zdroj: RRTV

Přesný termín startu zatím neznámý

Poslední otázka, na kterou zatím není jasná odpověď je termín startu nové televize TV7. Původně měla v plánu odstartovat v průběhu loňského podzimu, později se tento plán posunul na neurčito právě z důvodu řešení sporu s operátorem multiplexu 3. Pokud ale nenastanou další nepředvídatelné právní komplikace, měla by nová televize zahájit vysílání v průběhu následujících týdnů, nejpozději na jaře. Licenční lhůta pro zahájení vysílání totiž vypršela a jakmile nastane právoplatné vyřešení sporu ohledně vysílání v multiplexu 3, televize bude muset zahájit svůj provoz.

Autor článku:

Komentáře (7)

 1. pevy

  Paráda, takže v tom našem Kocourkově platná celoplošná licence není důvod, proč celoplošně vysílat. A pokud soukromá firma CDG (operátor) odmítne protěžovanou RTA zařadit jen do části CELOPLOŠNÉHO MULTIPLEXU (kterým mux3 jednoznačně je), ta si vše vysoudí a všichni před ní sednou na zadek. No moc hezké, pane Berko gratuluji, vám se v tomhle státě podaří opravdu úplně všechno….
  Jenom doufám, že CDG naúčtuje RTA náklady navíc, která jim vzniknou při nutnosti vkládat do muxu 3 další program na omezené části své sítě :-)).

  1. Jose

   CDG s Muxem 3, zdá se, to nemá jednoduché. Noe vysílá pouze v Praze a Ostravě. A Óčko, jak známo, odešlo a nyní vysílá v Muxu 4 Telefonica O2. Z1 a Public TV pak samotni, patrně ten Mux 3 neuživí, dvě celoplošné stanice je málo ! Jo, když by Óčko zůstalo, Noe bylo všude a ještě se všude přidala TV7. Je to 5 stanic, které by ho uživily. Ale když se tam žádné z nich nechce, že sami nemají peníze, to je potom holt těžké. Jo, ony by tam šly třeba i všechny, ale jen pro některá vybraná města. Jako Noe. Ti se nechali pustit po celém Muxu 3, jenom při návštěvě papeže.

  2. Jose

   Ještě podotknu, že Fabio TV se asi nikdy v životě nerozjede. A Pohoda TV, tak těm by také moc vyhovovalo vysílat jen pro Ostravu. Lagardere pak žvaní o 4 stanicích, jedné dětské, jedné hudební, jedné zpravodajské a jedné pro ženy. Ale jen žvaní. Nyní prý v roce 2011. Takže na konec to dopadne tak, že Mux 2 obsadí se svými kanály Nova a Mux 3 obsadí se svými kanály Prima
   http://www.digizone.cz/texty/televize-prima-si-registrovala-nova-loga/
   a bude to v podstatě jako to bylo v analogu, jen, že budou ty stávající značky namnoženy nějakými klony. Plus tam ještě někde bude přežívat jediná nová značka a to Barrandov.

  3. PV

   Noe v Muxu 3 od CDG vysílá pouze v Praze na vlastním vysílači pro kanál 46. Ostatní vysílače, resp. vysílání na kanálech jejich Muxu jim za peníze provozují radiokomunikace. Jestli se nepletu tak v Ostravě vysílá Noe jen v regionálním multiplexu Klimkovice……. Berku moc nechápu, vydělávat na vysílání může pouze, eloplošně, ostatně výroba programu mimo plánované regionální odpojováky ho bude stát stejně ať bude vysílat na pro 200 000 lidí nebo pro 5 000 000, asi doufá že něco málo (a za málo) rozjede a pak to celé se ziskem střelí….

  4. Jose

   Máš pravdu, na Frýdecko-Místecku, není Noe v Mux 3, ale regionálce Klímkovice a ještě je v nějaké obdobné regionálce i v Českých Budějovicích. Dobře tomu jsem ochoten rozumět, kdo chce být v regionálce, ať si je v regionálce, na tom, či onom místě, ale CDG je snad celoplošný Mux 3, ne ? Takže by v něm měly být jen takové stanice, co jsou celoplošné a budou všude, po celém Mux 3. Když se někomu celoplošnost nelíbí, může využít regionálních Muxů nebo Mux 4 Telefónica O2, který také není celoplošný.

 2. pevy

  No ale hlavně Mr. Berka je držitelem CELOPLOŠNÉ licence, o kterou se tak vehementně dral !! Takže jaképak technické překážky, buď vysílej podle licence, nebo licenci vrať (resp. fungující legislativa by mu ji už měla dávno sebrat).

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .