První den ČT24: přetížený internet a čekání na digitál

radiotv-archivPondělní start zpravodajského kanálu České televize provázely technické problémy. Program ČT24 zahájil vysílání přesně ve 13:00 ze satelitu Eurobird1 v paketu Czechlink a také na internetové stránce www.ct24.cz. On line vysílání bylo možné sledovat zhruba první půlhodinu (už v té době mělo ale problémy se zvukem), poté se internetový portál, na němž ČT spolupracuje s firmou Neris, dceřinou společností České tiskové kanceláře, zhroutil pod náporem návštěvníků. Nepřístupné byly také oficiální stránky České televize na adrese www.czech-tv.cz. Později televize stránky opět zprovoznila.
Zhruba ve dvě hodiny odpoledne oznámil František Malina, mluvčí největší tuzemské kabelové společnosti UPC Česká republika, zařazení kanálu ČT24 do základní programové nabídky této kabelové televize (ČT24 je součástí rozšířené, tedy dražší nabídky KLASIK). „O rozšíření na satelitní službu UPC Direct, nabídku Rodina, se stále ještě jedná,“ dodal. Druhá největší česká kabelovka Karneval Media v pondělí ještě veřejnoprávní zpravodajský kanál nešířila. Její mluvčí Jan Hlaváč krátce po druhé hodině odpoledne rozeslal novinářům e-mail, ve kterém vyvracel spekulace ohledně zařazení ČT24 do programové nabídky Karnevalu.

ČT24 zatím digitálně nevysílá

„Rád bych touto cestou upozornil, že od minulého týdne se situace nezměnila. Karneval stále s Českou televizí jedná a rozhodně k žádné dohodě nedošlo,“ uvedl Hlaváč a dále citoval obchodního a marketingového ředitele Karnevalu Dušana Jelínka: „Karneval stále intenzivně jedná s vedením České televize o podmínkách zařazení ČT 24 do programové nabídky společnosti. Podle výsledku jednání bude ČT 24 zařazeno buďto do základní programové nabídky MINI, rozšířené nabídky KOMPLET či do programového balíčku digitálního vysílání, které Karneval plánuje spustit ve třetím čtvrtletí letošního roku.“
Zpravodajský kanál ČT24 v pondělí nevysílal ani v rámci digitálního experimentu Českých radiokomunikací v Praze, ačkoli mluvčí ČT Martin Krafl ve speciální tiskové zprávě tvrdil, že „2. května 2005 ve 13 hodin odstartuje Česká televize, jako první televizní vysilatel v ČR, digitální experimentální vysílání zpravodajského kanálu ČT 24“. Podle mediálního zástupce Českých radiokomunikací Radka Zemana však dosud probíhají jednání se zástupci televizních společností, které dosud šíří své programy v pražském experimentálním multiplexu o tom, jaký z kanálů bude nahrazen stanicí ČT24. „Mohu potvrdit, že v této věci nejednáme s ČT,“ uvedl Zeman. V úvahu tak připadá vyřazení Novy, Primy nebo hudebního kanálu Óčko.

Program může sledovat necelý milion diváků

Zařazení programu ČT24 do experimentálního vysílání DVB-T v Praze již schválila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. „Na základě tohoto souhlasu může být ČT24 umístěna do experimentálního vysílání DVB-T Českých radiokomunikací na 25. kanále. Termín zahájení vysílání touto cestou závisí na ČRa,“ prohlásil technický ředitel ČT Rudolf Pop. Šíření programu v kabelových sítích je podle Popa z hlediska zákona chápáno jako převzaté vysílání a zahájení vysílání konkrétním provozovatelem je tedy závislé na jeho postupu. „Musí si podat žádost vysílací radě o rozšíření registrace o tento program. Kabelovým operátorům Karneval Media a UPC Česká republika ČT souhlas s vysíláním vyslovila,“ dodal Pop s tím, že televize nemůže přesné termíny zahájení kabelového vysílání ČT24 přímo ovlivnit.
„Samozřejmě náš zájem je, aby se program mohl co nejrychleji dostat k relativně širokému okruhu diváků,“ říká Pop. Prostřednictvím satelitu, kabelových rozvodů UPC a internetu nyní může zpravodajský kanál ČT sledovat necelý jeden milion diváků. Podstatné rozšíření příjmu nastane až ve chvíli řádného zahájení pozemního digitálního vysílání. ČT24 by měl dočasně do roku 2007 vysílat v digitální síti A, která má svým signálem pokrývat zhruba tři čtvrtiny obyvatel České republiky. Za dva roky pak ČT počítá s vytvořením tzv. multiplexu veřejné služby, jehož datový tok bude skládat společně s Českým rozhlasem. To umožňuje zákon o elektronických komunikacích, který platí od letošního 1. května.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,