Příjem televize Joj v České republice

radiotv221Jak naladit novou slovenskou televizi Joj v České republice? Kdo má šanci přijímat její signál a kde? Bude Joj TV v nabídce českých kabelových společností a volně přístupná na satelitu?

Program nové slovenské televize Joj nezajímá pouze diváky na Slovensku. Množí se dotazy, jakým způsobem je možné přijímat její signál v České republice. Joj TV přitom není a v dohledné době nebude zařazena do programové nabídky českých kabelových společností a nechystá se ani její volné nekódované vysílání na satelitu.

Satelitní vysílání je zakódované

Právě satelit by byl jednou z nejsnazších cest, jak by se mohl signál Joj TV šířit do České republiky. Stanice vysílá prostřednictvím satelitu Intelsat 707 na pozici 1° západně z pozemní stanice v Bratislavě, kterou provozuje společnost Telenor Slovakia. Vysílání je ale kódované, takže se k němu divák s individuálním satelitním příjmem nedostane. Využívají jej pouze slovenské kabelové společnosti, které program Joj TV zařazují do své nabídky.

Satelitní šíření signálu je pro „slovenskou Novu“ důležité. Pokrytí televize Joj je nesmírně rozmanité, až chaotické. Bez desítek regionálních stanic, které se v minulosti sdružily do sítě Global, by představovalo pouze silné vysílače v Bratislavě, Žilině, Košicích a několika menších městech. Nedostatečné terestrické pokrytí doplňuje řada malých kabelových společností, kterých je na Slovensku mnohem více než v České republice.

Kabelovky zatím vyjednávají

Právě kabelovým společnostem je určen satelitní signál Joj TV. Stejným způsobem by jej mohly přijímat také kabelovky v České republice (a určitě jej přijímá Nova v Praze na Barrandově). Generální ředitel televize Nova Vladimír Železný to ale odmítá. „Jsme na satelitu, ale o tom, zda půjde Joj do kabelu v České republice, o tom rozhodnou autorská práva. Museli bychom mít totiž na úplně všechno, co JOJ vysílá vykoupená práva a nejenom pro Slovensko, ale také pro Českou republiku a naopak,“ vysvětlil v sobotním Volejte řediteli.

Kabelovým společnostem zůstává naděje v podobě terestrického překryvu vysílačů na slovenském území. Podle evropské úmluvy o přeshraniční televizi by měly mít právo na zařazení Joj TV v místech, kde lze její signál zachytit na klasickou anténu. Mluvčí UPC ČR František Malina však říká, že i přesto je lepší získat souhlas od provozovatele stanice. Ten české kabelové společnosti zatím nemají, proto program Joj TV nešíří ani v oblastech, kde de facto mohou. Divákům zvědavým na novou slovenskou televizi nezbývá nic jiného, než zkusit štěstí s venkovní anténou.

„Jojku“ chytnete jen v pohraničí

Přeshraniční překryv vysílačů Joj TV by měl být v některých lokalitách na střední a severovýchodní Moravě dobrý. V úvahu pro něj připadá 52. kanál z vysílače Křízava u Žiliny a 50. kanál z vysílače Kamzík v Bratislavě. Díky nim by měli diváci na česko-slovenské hranici sledovat Joj TV bez jakýchkoli problémů. V případě severovýchodní Moravy dokonce existovala obava, že silný vysílač Joj TV bude rušit slabší vysílač televize Nova na Lysé hoře. Podle mluvčího Novy Martina Chalupského se ale nevyplnila.

V době zkušebního vysílání obou „příhraničních“ vysílačů bylo možné signál budoucí Joj TV (označené ještě jako televize Global) zachytit například až ve Znojmě, dobrý příjem hlásil Zlín, apod. Na jižní Moravě ale příjem komplikuje hodonínský vysílač televize Prima, která zde vysílá na stejném kanálu jako Joj TV v Bratislavě (a podstatně silněji). V tomto případě může nastat zcela opačný efekt, kdy bude Prima v určité příhraniční lokalitě Slovenska rušit příjem televize Joj.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .