Nova bude hrát mediální hru i u dalšího vypínání analogu

digitalizace-logoTelevize Nova se zřejmě rozhodla uspořádat další díl reality show na téma (ne)vypínání analogu. Příští týden se má totiž vypnout analogové vysílání na Plzeňsku a Karlovarsku podle Technického plánu přechodu. Jenže vedení Novy ani teď nedokáže jednoznačně říct zda k vypnutí analogu opravdu přistoupí. Za pár dní uvidíme, zda má Nova opravdu nepřekonatelné výhrady nebo zda jde jen o dobře promyšlenou mediální hru…

Konkurenční server Digizone.cz včera uspořádal již sedmou konferenci věnovanou digitalizaci. Značná část se i tentokrát věnovala vypínání analogu, které se blíží v územních oblastech Plzeň a Praha. A televize Nova podle onoho serveru i nadále s vypnutím analogu váhá podobně jako tomu bylo v Praze, kde čekala až na úplně poslední chvíli. Nicméně dá se očekávat, že se i v případě územních oblastí Plzeň a Praha zachová naše trhová jednička ekonomicky a analog nakonec přece jen vypne. Podívejme se na několik okolností jednoznačně ve prospěch tohoto kroku.

Ztráta kompenzační licence Novy Cinema a ohrožení prodloužení hlavní licence Novy
Pokud by Nova analog nevypnula, riskovala by ztrátu kompenzační licence pro Novu Cinema, zároveň by ohrozila i délku trvání své stávající licence, jelikož by šlo o porušení podmínek Technického plánu přechodu (TPP), který se minulý rok zavázala dodržet. Díky souhlasu s TPP totiž získala Nova nejen druhou licenci pro pozemně šířený program Nova Cinema, ale i jistotu prodloužení své hlavní licence přes rok 2017.

novadigikampan
Dotování analogového přijmu pro mizivé procento domácností
S přechodem na digitální vysílání v Územní oblasti Plzeň podle průzkumu a propočtů Národní koordinační skupiny váhá jen 8 procent domácností. To znamená, že pokud by Nova zachovala analogové vysílání, přijímalo by jej jen mizivé procento diváků. A je otázkou, zda by se spokojili jen s Novou, pokud by již ostatní programy neměli k dispozici. Ale možné je všechno a Nova si to uvědomuje. Nicméně zachování analogového vysílání a souběžné financování digitálu by přineslo pro Novu další vícenáklady, které by musela hledat na úkor jiných projektů nebo služeb.

Dezorientace a frustrace diváků v regionu
Vyčkávací taktika by vedla k dezorientaci diváků v celém regionu i k možné frustraci, a je otázkou zdali by Nova z tohoto kroku vyšla jako vítěz. Pokud budou mít diváci v regionu problémy s příjmem digitálního vysílání, můžou se oprávněně ptát, proč Nova investuje do pokračujícího analogu (který ostatní televize opustily), místo toho aby se věnovala zlepšení digitálního vysílání. I když je tento argument postaven pouze na možných pocitech a emocích, je třeba s tím počítat.

Nova tedy rozhodně nemá tak silnou pozici pokud jde o možnost zachování analogového vysílání na Plzeňsku a Karlovarsku i po 30. září, jak sama prezentuje. Mediální hra a prohlášení o tom, že se analog nakonec vypnout nemusí, může být efektivní taktika pro další vyjednávání s partnery. A Nova je skutečně dominantním hráčem digitalizace. Česká televize sice postupuje do jisté míry autonomně a sebevědomě, jenže z hlediska vlivu na diváky drží jednoznačné trůmfy v rukou právě Nova.

Bude Prima i nadále postupovat ve stínu Novy?

Zajímavé bude sledovat jak se k celému procesu postaví televize Prima. Ta zatím funguje pouze v nováckém stínu a to nejen po stránce programu nebo sledovanosti, ale i ve světle strategických rozhodnutí. Ani Prima se totiž nedokáže jednoznačně vyjádřit, zda k 30. září vypne analogové vysílání v územní oblasti Plzeň nebo ne. Její situace je ale podstatně jednodušší jelikož nevysílá z hlavního plzeňského vysílače Krašov, a provozuje pouze několik menších vysílačů a dokrývačů v regionu. Z jejího pohledu tak vlastně není co ztratit. Digitální cestou bude Prima výrazně dostupnější a diváci si k ní určitě najdou cestu. Je nesporné, že pokud by Prima vypnula analog a Nova ne, tak by ji diváci začali vyhledávat protože by jim chyběla a osamocená Nova v analogu by zřejmě nestačila.

prima-motiv

Management této televize si to ale zřejmě neuvědomuje, a tak chce do poslední chvíle čekat na krok konkurence. Prima sice deklaruje, že určitě vypne analogové vysílání v oblasti. Pokud se ale Nova rozhodne na poslední chvíli toto vypnutí přehodnotit, je velmi pravděpodobné, že i Prima zvolí vyčkávací taktiku a analog dočasně zachová. Na Primě se zřejmě obávají ztráty diváků, pokud by Nova zachovala analog, a Prima ne. Jenže podobný postoj se nemusí Primě vyplatit ze stejných důvodů, které jsme vyjmenovali výše. A kromě toho, sama Prima vypnutím analogového vysílání nic neztratí, může pouze získat. Není pochyb o tom, že počet diváků, kteří ji přijímají v regionu digitálně je výrazně vyšší než těch, kteří by ji byli schopni přijímat analogovou cestou. I z tohoto důvodu by jakákoliv vyčkávací taktika ohledně vypnutí analogu postrádala smysl.

Autor článku:

Komentáře (3)

 1. Ivo Rottenberg

  Já jen krátce: Je to exemplární příklad neschopnosti Rady myslet dál, než na špičku nosu. 10. 3. 2009 je datum posledního rozhodnutí o prodloužení licence, Tam měl být již zakomponován postup při přechodu analog/digitál.

 2. violista

  At‘ je to s Novou jak chce, tak mě stejně ssssrrr s těmi jejími nejapnými hrami. At‘ si je laskavě strčí někam ….

  Z Vraního vrchu už má dávno na 24.k mlčet a nemlčí, a ted‘ dělá opět problémy :-( Souhlasila s TPP? Souhlasila …. Takže hotovo vymalováno. Takže 30. vypínat a konec.

 3. violista

  ANO, již se tak stalo a Nova nastupuje na parket opět jako trucovitá hvězda. Domažlice opět (již podruhé) odmítá vypnout s odůvodněním, že v Aši a Kraslicích nejsou spuštěny opakovače ze Zelené hory u Chebu :-))))) Jak dojemné.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .