Nabídka HD kanálů na satelitu: Český divák už bude mít na výběr

lcd-hdtvJednou z významných novinek platformy UPC Direct na nové orbitální pozici je i vytvoření balíčku programů ve vysokém rozlišení. Platforma jich v první fázi nabídne devět, tedy shodný počet s platformou Skylink, která byla až dosud lídrem v oblasti HD nabídky na satelitu. Nabídka má potenciál se rozšiřovat, český divák tak bude mít lepší výběr.

Pionýrem je platforma Skylink

Jedinou zajímavou možností pro zájemce o programy ve vysokém rozlišení na satelitu byla až dosud platforma Skylink. Ta jediná investovala do balíčku HD programů, i když to pro ni znamenalo zvýšené náklady na pronájem kapacity pro vysílané programy. Postupně vybudovala balíček šesti HD programů, které zařadila jako placenou nadstavbu k základní a rozšířené nabídce ostatních stanic. Když k tomu připočteme ještě HD vysílání České televize a TV Nova, divák mohl získat přístup až k osmi stanicím ve vysokém rozlišení. Nyní si může k této nabídce připlatit ještě HD vysílání prémiového kanálu HBO, který nabízí nejvyšší podíl původního HD obsahu z celé nabídky.

Volitelný balíček HD programů od Skylinku nyní obsahuje dva sportovní programy (Nova Sport HD a Eurosport HD), filmový kanál Filmbox HD (a možnost zakoupení prémiového HBO HD), dokumentární programy Discovery HD Showcase a History Channel HD, a doplňkový program Brava HDTV. Programy České televize a Novy ve vysokém rozlišení jsou k dispozici zdarma v rámci neplacené základní nabídky. Celkově tak může divák přijímat až devět atraktivních programů ve vysokém rozlišení.

K TÉMATU: UPC Direct dohání Skylink v počtu HD programů

eurosport-hd-blogcdn-comVysílání Eurosportu v HD rozlišení je jedním z pilířů nabídky platformy Skylink. Screenshot: BlogCDN.com

UPC Direct přichází s devíti programy, částěčně se odlišuje

Se stejným počtem programů hodlá Skylinku konkurovat i platforma UPC Direct, která nově vysílá z družic Thor na pozici 0,8 st. západně. Její HD nabídka obsahuje rovněž celkem 9 programů, ale v některých částech se liší. Stejné jsou programy ČT HD, Nova HD a Nova Sport HD, stejně tak nabízí i History Channel HD. Nenabízí však Filmbox HD, Brava HDTV ani Discovery HD. Místo nich si může divák vybrat ze značek National Geographic HD, Rush HD nebo Duna HD. Výrazným diváckým tahákem ale může být sportovní program ESPN America v HD, který nabízí množství přenosů z amerických ligových soutěží včetně hokejové NHL. Stejně jako ve Skylinku je k dispozici i program HBO HD za příplatek.

Je pravděpodobné, že nabídka HD programů se bude rozšiřovat, jelikož i UPC Direct hodlá spolupracovat s dalšími zahraničními platformami na stejné pozici, a sdílet kapacitu pro další programy ve standardním i vysokém rozlišení. Je tedy velmi pravděpodobné, že i český satelitní divák bude mít brzy výrazně bohatší výběr než má dnes.

hdtv-nabidka

Satelit se stává plnohodnotnější alternativou kabelové televize

Až dosud byl jedinou zajímavou alternativou příjem HD obsahu přes digitální kabelovou televizi nebo IPTV. Počet českých a slovenských HD stanic na satelitu byl minimální, pionýrem byla právě platforma Skylink. S přestěhováním UPC Direct na novou pozici tak dochází k pozitivní změně přístupu této platformy k atraktivnímu obsahu.

Nejenže UPC dohání svůj dluh vůči českým a slovenským divákům v podobě zařazení všech nových tuzemských televizí (zejména stanic Z1, Prima Cool nebo slovenských STV 2, STV 3, Joj Plus a TV Doma), ale může začít udávat trend i v oblasti televize ve vysokém rozlišení. Je tedy pozitivní, že nové a moderní televizní přijímače, které si čeští diváci masově kupují do svých domácností, jim i k něčemu budou.

Kombinace zajistí přes tucet programů

Počet stanic vysílajících ve vysokém rozlišení lze ještě optimalizovat kombinací satelitního přijmu z obou pozic. Pokud si divák zajistí současný příjem z platforem Skylink i UPC Direct, může snadno přijímat 12 zajímavých stanic ve vysokém rozlišení. Když k tomu připočteme ještě několik dalších nekódovaných HD programů z jiných pozic, může se jednat celkově o více než dvě desítky programů ve vyšším rozlišení.

Nevýhodou pro diváka je, že některé placené programy bude muset abonovat dvakrát. Placený balík Skylinku i UPC Direct se až u čtyř programů překrývá, konkrétně jde o vysílání České televize a Novy v HD, ale i Nova sport a History Channel v HD. V případě prémiového filmového kanálu HBO HD má ale divák tu výhodu, že tento program stačí abonovat jen jednou. Příjem z více pozic je pochopitelně vhodný jen pro satelitní fajnšmekry, ale lze jej doporučit i pro ty, kdo chtějí maximalizovat počet přijímatelných HD stanic pro české a slovenské publikum.

Autor článku: